Zúčastněte se online přednášky cyklu Severská cesta k udržitelnosti

Zúčastněte se online přednášky cyklu Severská cesta k udržitelnosti

Komerční sdělení | Neděle, 25. říjen 2020 |

Přidat na Seznam.cz

Listopadová přednáška spolku KRUH bude věnována norskému studiu Haugen/Zohar Arkitekter a jejich udržitelnému přístupu v architektuře. Prezentace ateliéru se uskuteční v podobě živého streamu vysílaného na facebookových stránkách spolku KRUH a Centra architektury a městského plánování – CAMP.


Architektura, která má smysl

Kancelář HZA v roce 2007 založili Marit Justine Haugen (NO) a Dan Zohar (ISR). Toto menší studio se věnuje sociální a ekologické udržitelnosti a snaží se vytvářet cenově dostupnou architekturu. Jejich práce je společensky angažovaná a dotýká se i environmentálních otázek. Svůj základní postoj k architektuře shrnují větou: „Čím více odpovědnosti vezmeme na sebe dnes, tím lépe se nám bude žít v budoucnu."

V rámci norských národních turistických tras vytvořili v krajinné scenérii odpočívadlo Uredd, které se stalo velmi populární destinací. Důležitým prvkem na odpočívadle je kromě obnoveného památníku, velká betonová terasa, na které jsou situované lavice z charakteristického fauského mramoru a organický tvar budovy toalet.

1 HZA Uredd_menší

obr.: Z terasy, ze které můžete sestoupit až dolů k břehům fjordu, je panoramatický výhled do okolí, na vrcholky hor a hladinu oceánu.


Další jedinečné realizace z Ateliéru HZA

Ateliér HZA se rovněž věnuje instalacím, dostupnému bydlení šetrnému k životnímu prostředí, úpravě veřejných prostranství a projektům kombinujícím architekturu a krajinářské řešení. Příkladem je renovace nábřeží řeky v norském městě Sandvika nebo úprava veřejných prostranství ve městě Ålgård, kde architekti navrhli kulturní centrum, kino nebo knihovnu.

4 HZA_Sandvika River Promenade

obr.: Renovace nábřeží řeky v norském městě Sandvika.

3 HZA Algard Centre

obr.: Další ukázkou je úprava veřejných prostranství ve městě Ålgård, kde architekti navrhli kulturní centrum, kino nebo knihovnu.


Jak dosáhnout svého...

Svou společenskou angažovanost předvedli zástupci ateliéru nejen u instalace na norském sochařském bienále v roce 2006, kde skrze stavbu 500 prázdných stanů z bílých plachet poukázali na veřejný prostor, ale také u přestavby bývalé trafostanice v Oslo na společenské místnosti určené všem obyvatelům okolního domu.

5 HZA_instalace

obr.: Ukázka, kde architekti skrze stavbu 500 prázdných stanů z bílých plachet poukázali na veřejný prostor.

2 HZA Zero Emission house

obr.: Zero emmision house (Dům bez emisí) v Nittedalu, 2020.


Udržitelný přístup k architektuře

V podzimní části letošního cyklu naváže KRUH na předchozí přednášky z jara, na kterých vystoupila studia zohledňující ve své práci udržitelný přístup k architektuře. „Jsme rádi, že můžeme i v této nepředvídatelné době pokračovat v našem cyklu o severské architektuře. Architekti vybraných ateliérů souhlasí i s online přednáškami, a tak můžeme nejen českému publiku ukázat několik inspirativních příkladů a přístupů k architektuře ze Skandinávie," dodává architektka a zakladatelka Kruhu Marcela Steinbachová

Marcela Steinbachová
Marcela Steinbachová
architektka a zakladatelka spolku KRUH

ico-kalendar

Online přednáška bude vysílána na facebookových stránkách spolku KRUH a CAMP ve čtvrtek 5. listopadu od 19h30. Akce proběhne zdarma, ovšem je možnost tuto přednášku a rovněž působení celého spolku podpořit zakoupením virtuálních vstupenek.


Oslava 20 výročí

Spolek KRUH v roce 2020 slaví 20 let výročí od svého založení. Kromě pravidelných přednáškových večerů se zahraničními architekty pořádá také festivaly Den architektury a Film a architektura. Přednášky jsou připravované v souladu s mimořádnými a ochrannými opatřeními Ministerstva zdravotnictví ČR. Program může být změněn podle aktuálních nařízení vlády ČR či zahraničních vlád a jejich opatření!

Více informací o listopadové přednášce→

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Aktuálně”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop