Tisk
Okna v pasivních domech můžete otevírat podle libosti

Okna v pasivních domech můžete otevírat podle libosti

Michal Babor | Čtvrtek, 16. únor 2012 |

Přidat na Seznam.cz

 Jeden z předsudků, které má veřejnost vůči pasivním domům, ať už jde o dřevostavby nebo domy zděné, se týká možnosti otevírání oken. Dřívější poznatky především z Rakouska či Německa, kde se pasivní domy staví již delší dobu, zavedly dnes již zastaralý, bohužel stále živý mýtus – v pasivním domě jsou pouze pevná okna bez možnosti otevírání...

Okny proudí do domu také teplo

bah1bah5Okna hrají v pasivním a nízkoenergetickém okně vzhledem k hospodaření s energiemi velice důležitou roli. Jsou branou pro zisk tepelné energie ze slunečního svitu a na druhou stranu se zde pomocí předokenních žaluzií reguluje intenzita přijímaného záření a tím i interiérový tepelný komfort domu. Okna jsou vždy v maximální možné míře situována na jižní strany a minimalizována na severní. „Současné moderní technologie už zcela běžně umožňují otvíravá okna. Majitelé domů je však více méně neotevírají, protože pasivní domy hospodaří s energií samy a stejně automaticky se postarají i o stálý přísun čerstvého vzduchu pomocí řízeného větrání s rekuperační jednotkou," uvádí Ing. Stiva Jokeš, generální ředitel BAHAL ČR, která se na stavbu pasivních a nízkoenergetických staveb specializuje.

Rekuperace je, když...

bah4Řízené větrání pasivních domů patří do jedné z jeho automatických funkcí. Má v podstatě dvojí reálný dopad na komfortní život v pasivních domech. Jednak uchovává stálou teplotu v interiéru, protože nasávaný vzduch si automaticky přebírá v rekuperační jednotce teplo od odsávaného vzduchu a tím nedochází k ochlazování vnitřního prostoru čerstvým vzduchem. Vše se děje bez jakýchkoli příznaků nepříjemného průvanu, ale zcela přirozeně, pro obyvatelem domu téměř nezjistitelně.

 Dům větrá sám i se zavřenými okny

bah3Druhým pozitivním efektem je zdravé ovzduší pro obyvatele domu, protože větrání probíhá přes pylové filtry a antibakteriální rozvody. Takto pročištěný vzduch ocení nejen alergici. „Ve starém bytě jsem byla zvyklá stále větrat. V domě BAHAL mě toto rychle přešlo, protože řízené větrání mi dodává čerstvý vzduch neustále a bez jakékoli mé starosti. Z okna v kuchyni jsem postupně udělala bylinkovou zahrádku," hodnotí své zkušenosti Tatiana Spieszová, která bydlí v domě Constance od společnosti BAHAL.
Podle Stivy Jokeše majitelé pasivních a nízkoenergetických domů BAHAL po čase okna přestanou otevírat úplně, přestože tuto možnost mají. „Dům se jim totiž o čerstvý vzduch a ideální tepelný komfort postará automatickým řízením zcela sám a v ideálním režimu," dodává závěrem Ing. Jokeš.

Mgr. Michal Babor

Z životní dráhy učitele, kterým jsem chtěl být snad už v peřince, jsem před drahnou řádkou let zběhl do sféry časopisů o bydlení. Ze zaměstnance jsem se před deseti lety stal zaměstnavatelem, ale redakční práci zůstávám věrný...

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Pasivní domy”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop