Tisk
První český pasivní dům pro seniory je otevřen!

První český pasivní dům pro seniory je otevřen!

Lucie Němcová | Pátek, 07. únor 2014 |

Přidat na Seznam.cz

Jen rok a půl trvala výstavba pasivního bytového domu v Modřicích u Brna, který se tak stal unikátem na poli českého energeticky šetrného stavebnictví. Slavnostní otevření proběhlo 28. ledna za účasti hejtmana Jihomoravskéhho kraje a děkanů Fakulty stavební a Fakulty architektury VUT v Brně. Zájem, a to zdaleka nejen místních seniorů, předčil všechna očekávání. První z nich se do svého nového domova začnou stěhovat už ve druhé polovině února.

Pasivní bytový dům pro seniory v Modřicích je uzpůsobený potřebám starších lidí, kteří mohou mít omezenou možnost pohybu, nicméně jsou soběstační. Všechny komfortní byty, kterých je zde celkem 41, mají vlastní hygienické zázemí, kuchyňský kout, terasu, nebo balkón. V areálu domu bude je také společná zahrada a jezírko.

pasivnidumproseniory 01Jednotlivé budovy jsou vybaveny centrální rekuperační jednotkou, slunečními kolektory a kotlem na peletky s akumulačním zásobníkem. V maximální míře budou použity materiály a technologie s minimální ekologickou stopou svázaných emisí skleníkových plynů CO2 a SO2. Budovy mají zelené střechy, které budou v létě ochlazovat a přispívat k příjemnému mikroklimatu, a dále nádrže na dešťovou vodu, které umožní využití dešťové vody na splachování toalet či zalévání zahrady. Díky přepadu dešťové vody do jezírka bude také zahrada příjemným k posezení.

Otázka důstojného bydlení pro starší občany je palčivým tématem řady obcí a měst. Místostarostka města Modřice, Ing. Hana Chybíková, to jen potvrzuje: „Bydlení seniorů se řešilo v Modřicích přibližně od 1999 v různých, avšak neúspěšných variantách. V roce 2009 jsme začali hledat nové vlastní řešení. V té době jsem trochu tušila, co to jsou pasivní domy. Absolvovala několik přednášek a exkurzí v zahraničí i u nás a nabyla jsem přesvědčení, že pasivní dům je správná volba."
Město přitom na projekt jen obtížně shánělo peníze. Stavba domu si nakonec vyžádala investice ve výši 64 mil. Kč. Ačkoli se Modřicím podařilo na chystanou stavbu sehnat finanční podporu od Státního fondu životního prostředí ČR, který přispěl částkou 8,3 mil. Kč, na dalších 45 mil. Kč bylo nuceno si vzít úvěr.
„Nepředpokládá se, že dům bude fungovat v režimu poskytování sociálních služeb. V rámci nájmu, který se bude pohybovat jen kolem 6.000 Kč za měsíc, však město bude nabízet seniorům výpomoc v podobě praní a žehlení prádla, úklidu bytu a společných prostor a zajištění drobných nákupů či vyzvedávání," přibližuje režim nového domova pro seniory Chybíková.


Projekt pro stavební povolení:

Ing. arch. Josef Smola ve spolupráci s akad. arch. Alešem Brotánkem)
Dodavatel stavby: Sdružení INTER-STAV, spol. s r.o. + Komfort, a.s.
Technický dozor investora: DEA, spol. s r.o.
Rozpočet: 64,0 mil. Kč (bez DPH)


Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (3)

Nejnovější články v kategorii “Pasivní domy”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop