Tisk
První pasivní dům postavený z DEKpanelů prošel Blower door testem  s výborným výsledkem

První pasivní dům postavený z DEKpanelů prošel Blower door testem s výborným výsledkem

Dagmar Šimonová | Pátek, 16. květen 2014 |

Přidat na Seznam.cz

Projekční firma ARCHCON atelier a realizační firma Dřevostavby Biskup se těší ze skvělého výsledku, který dosáhl jejich pasivní dům v Kladně, jenž na výbornou prošel testem průvzdušnosti. Test se zpravidla provádí, aby potvrdil měřítko kvality budovy a její energetickou náročnost – laicky řečeno, čím menší průvzdušnost obálky budovy, tím menší úniky tepla. Protokol o zkoušce je nutné doložit pro získání dotace v programu Nová Zelená Úsporám, kde je nutné doložit snížení průvzdušnosti obálkybudovy na hodnotu definovanou výměnou vzduchu za tlakového rozdílu 50 Pa n50

140320-0 protokol 1„Pasivní dům v Kladně dosáhl výsledku n50 = 0,17 h-1, což je ještě méně než jedna třetina požadované hodnoty. Kdybychom tento skvělý výsledek zadali do výpočtu velikost měrné potřeby tepla na vytápění budovy dle metodiky pro NZÚ, klesla by její hodnota z 15 kWh/(m2.a) na cca. 14,5 kWh/(m2.a)," shrnuje výsledek projektantka Kateřina Výborná a dodává že: „nadprůměrný výsledek potvrdil kvalitu celkového konceptu, při kterém nevznikly žádné složité detaily, které zpravidla bývají zdrojem chyb při návaznosti parotěsné roviny."

IMG 20140420 153710IMG 20140420 154115Zkouška
se provádí při podtlaku a přetlaku při určitých tlakových rozdílech mezi interiérem a exteriérem pomocí ventilátoru, který se umístí do rámu nejčastěji dveří s plachtou – odtud název Blower door test. Norma ČSN EN 13 829 stanovuje dvě metody měření průvzdušnosti:

IMG 3125IMG 3091Metoda "B" slouží k ověření těsnosti prosté obálky budovy v době, kdy je obálka budovy dokončena ale je možný přístup k hlavní vzduchotěsnící vrstvě. V budově zatím nejsou instalovány technologické prostupky (kanalizace, vzduchotechnika, aj.) V této fázi testu je možné odhalit defekty a opravit je.

Metoda "A" se oproti tomu provádí v době, kdy v dokončené a provozované budově jsou uzavřeny technologická zařízení (zalití vodních uzávěrů, uzavření komínových tahů, uzavření klapek vzduchotechniky apod.)

Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Pasivní domy”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop