Sruby & roubenky

Na cestě za kvalitní dřevostavbou

Pasivní domy

Tisk
Polovina Čechů je ochotna si připlatit za ekologický koncept domu

Polovina Čechů je ochotna si připlatit za ekologický koncept domu

Dagmar Čechová | Pondělí, 22. září 2014 |

Podle nedávného průzkumu by 47% Čechů bylo ochotno připlatit si za pasivní dům. 38% motivují především úspory za energii, pro 9% je důležitým aspektem ekologický koncept pasivního domu. Téměř 40% přitom nemá představu, co si pod pojmem pasivní dům představit.

foto: archiv ELK„Dřevostavby a ekologická výstavba obecně u nás sice nemají takovou tradici jako v Rakousku a dalších vyspělých evropských zemích, ale výsledky našeho průzkumu ukazují, že Čechům není ekologie a především nízkoenergetický koncept lhostejný a kvůli pořízení ekologického bydlení by byli ochotni sáhnout hlouběji do kapsy," uvedl Luděk Čermák, jednatel společnosti ELK, která průzkum realizovala.

foto: archiv ELKDůkladné znalosti o tom, co pasivní dům obnáší, má jen asi 15% Čechů, 48% má základní povědomí. Pasivní dům maximálně využívá sluneční energii a všechny vnitřní energie domu. Výhodou je až 90% úspora energií, velmi nízká zátěž pro životní prostředí a stálý přísun čerstvého vzduchu. U dřevostavby i ekologičnost použitého materiálu - dřevo je obnovitelná surovina s nižšími náklady na pořízení, zpracování i likvidaci. Také výrobní proces je pro životní prostředí méně zatěžující než u cihlového domu.

foto: archiv ELKPořizovací náklady na pasivní dům jsou zhruba o 10–15% vyšší oproti běžné stavbě. Téměř polovina Čechů by při pořizování nového domu byla ochotná tyto náklady zaplatit. Dalších 46% by pasivní koncept zajímal, ale záleželo by na celkové ceně. Jen 7% respondentů uvedlo, že je pro ně jednoznačně rozhodující pořizovací cena. Úspora energie u pasivního domu je důležitější pro muže (44%) a osoby se SŠ a VŠ vzděláním. Naopak pořizovací cena pro respondenty se základním vzděláním.

foto: archiv ELK„Obliba ekologického bydlení v Čechách je na vzestupu. To můžeme potvrdit i na základě našich prodejů a zájmu o pasivní domy i dílčí ekologické prvky, které při realizaci našich dřevostaveb používáme," říká Čermák. „Pasivní dům přináší vysoký komfort bydlení. Naše společnost nabízí většinu typových nízkoenergetických domů také v pasivní variantě, a to již od 2,5 milionu korun," dodává.

 

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Pasivní domy”

Více článků »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?