Centrum pasivního domu (CPD) se hlásí k deklaraci udržitelnosti

Centrum pasivního domu (CPD) se hlásí k deklaraci udržitelnosti

Redakce | Středa, 25. září 2019 |

Přidat na Seznam.cz

Rádi bychom Vám představili DEKLARACI UDRŽITELNOSTI inspirovanou kolegy z Velké Británie a Slovenska. Prostřednictvím deklarace je možné se připojit k závazkům, které povedou ke změně přístupu architektů a dalších účastníků stavebního sektoru a přispějí ke zlepšení stavu životního prostředí našich měst a obcí v celé České republice.

Deklaraci jsme s uznávanými kolegy z oboru ladili během léta a umístili na doménu ARCHITECTS FOR FUTURE.

Navazujeme tak na aktivity, které si vzaly za cíl rozšíření povědomí o klimatických změnách v naší společnosti, např. Konference Ministerstva životního prostředí - „Změna klimatu v ČR – mitigace a adaptace", Česko sází budoucnost, Týden pro klima a další.

Po desítkách tisíc let se naše euroamerická civilizace odvážila vyčlenit se z ekosystému planety a zavinit tak změnu rovnováhy klimatu i ztrátu biodiverzity. Nezbývá než si znovu uvědomit, že jsme stále součástí jednoho ekosystému a že naše šance na přežití spočívá v přijetí cirkulárních principů a využití všech novodobých vymožeností techniky. Významný potenciál představuje stavebnictví, které je původcem téměř 40 % globálních emisí oxidu uhličitého (CO2). Jeho významný vliv na změny klimatu bezprostředně souvisí s dopadem na naše životy.

Pokud chceme, aby se stavebnictví stalo součástí udržitelného přístupu k planetě Zemi a dokázalo reagovat na změny klimatu, musíme změnit model chování všech účastníků stavebního procesu. Architekti, stavební inženýři, investoři i uživatelé staveb by společně měli navrhovat budovy, města a infrastrukturu jako neoddělitelnou součást většího, udržitelného systému života.

Výzkum a nové technologie nabízejí řešení, pomocí nichž můžeme začít tuto transformaci okamžitě. Zatím nám však chybí kolektivní vůle a společný zájem. Jsme si vědomi této situace a chceme přistupovat k plánování a výstavbě tak, aby na budoucí život na Zemi měla pouze pozitivní vliv.

Věříme, že sympatie k závazkům uvedených v DEKLARACI UDRŽITELNOSTI vyjádří subjekty aktivní ve stavebním sektoru.

Za podporu a sdílení této myšlenky děkujeme.

Ing. Tomáš Vanický
Centrum pasivního domu, z.s.

Deklaraci připravilo Centrum pasivního domu, z.s. (www.pasivnidomy.cz) a Ekodům, z.s. (www.sdruzeni-ekodum.cz)

Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Pasivní domy”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner
  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop