Tisk
Když se na dřevostavbu dřevo nehodí

Když se na dřevostavbu dřevo nehodí

Petr Houška | Čtvrtek, 25. říjen 2012 |

Přidat na Seznam.cz

Když se z jakéhokoliv důvodu na dřevostavbu nehodí fasáda z masivního dřeva ať už i barevně natřeného, tak je nutné využít moderních fasádních desek. O těch na bázi azbestu psát nebudeme-azbest je zakázaný materiál.


Osvětlíme si novodobé, jejichž základním pojivem je cement portlandského typu. Ten byl poprvé vyroben ve Velké Británii a jeho název se odvodil od podobnosti z portlandským stavebním kamenem, který se těžil na ostrově v kanálu La Manche. Patent pro tento typ cementu získal zedník z Velké Británie - Joseph Aspdin roku 1824. Tomuto zázračnému materiálu se dostalo velké cti – byl použit pro výstavbu londýnské kanalizace v druhé polovině 19. století, ta slouží do dnešní doby. Cement je tedy velmi vhodným pojivem pro různé stavební materiály a zaručuje jim vysokou tvrdost a především voděodolnost.

Z čeho jsou cementotřískové desky a jak se vyrábí? 

cembrit3Od třicátých let minulého století se jej užívá i pro výrobu fasádních cementotřískových desek. Ty se jak už napovídá samotný název, vyrábí z cementu a třísek. Ty jsou vždy z odkorněného jehličnatého dřeva a cement je tedy portlandského - rychle tvrdnoucího typu. Bez chemických látek se deska neobejde, ty tvoří zhruba dvě procenta výrobku. Jedná se o síran hlinitý a vodní sklo, použity jsou z důvodu mineralizace.

cetris5 cembrit5cembrit4


cetris8Vzniklá směs by se také neobešla bez vody, ta zapříčiní aktivaci cementu. Směs všech těchto složek se míchá ve velkém míchacím stroji. Po důkladném promíchání se dává v předem určené tloušťce na plechové podložky podle požadovaného formátu. Několik takových podložek se naskládá do lisu a pod vysokým tlakem se slisují. Po této operaci přichází na řadu vytvrzování, kde po cca sedmi hodinách za teploty 60°C dostanou správnou pevnost pro další manipulaci. V klimatizačním prostoru zrají celý týden. Po této technologické přestávce jsou už desky formátovány, frézovány a vrtány. Rozpětí tloušťek, rozměrů a speciálních úprav hran a povrchu se liší podle výrobců.

 zdroj informací a foto: Cembrit a Cetris

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Fasády”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop