Tisk
Recyklované stavební materiály? Proč ne!

Recyklované stavební materiály? Proč ne!

Redakce | Čtvrtek, 25. únor 2016 |

Přidat na Seznam.cz

Pro někoho možná divoká představa, ale v centru Paříže se na náměstí vyjímá tato až umělecky vyhlížející stavba. Architekti Encore Heureux na stavbu použili recyklovanou izolaci ze zbouraného obchodního domu, fasáda je složena ze starých dveří. Stavba byla instalována při příležitosti nadnárodní konference o změnách klimatu a představuje příklad trvale udržitelné architektury. 

 

Budova se jmenuje Circular Pavilion, ale nemá v sobě nic kruhového. Tvůrci chtějí jen upozornit na koloběh používání materiálů, který jí dal vzniknout a který řídí celou přírodu. Velmi neobvyklé je použití 180 kusů starých dveří, které byly vybourány při velké pařížské přestavbě v 19. století. Dveře jsou na fasádě naskládány cik-cak a daly vzniknout i tvaru použité pilovité střechy. Okna jsou na střeše instalována z jednoho směru, takto se dříve stavěly i továrny či ateliéry, v nichž se obvykle požadovalo pouze neproměnlivé severní světlo.

Circular Pavilion - stavba z recyklovaných materiálů

 

Ne všechny materiály takovou recyklaci „unesou“

Autoři chtěli poukázat na plýtvání materiály. Je jen otázka, zda se i novodobé materiály dají takto recyklovat. Obvykle je to již jiný proces, kdy se spíše rozmělňují a vyrábí se z nich něco jiného. Protože, co si budeme nalhávat, ne všechny materiály si i po desetiletích či staletích zachovávají krásu a odolnost, jako například dubové dřevo. Ale samozřejmě i náš obvyklý způsob recyklace omezuje využívání primárních zdrojů. Dům na toto téma, myslím vhodně upozorňuje. Dále se v budově nachází znovupoužitá minerální vlna, plexisklo a překližky z rozebrané výstavy. Také podlaha a nábytek jsou použity již podruhé. Po skončení konference bude budova používána místním sportovním klubem.

S domy z recyklovaných materiálů začínali i slavní architekti

Spousta budované architektury se bohužel chová ke stavebnímu materiálu – řekněme – nestřídmě. Vzpomínám například na přednášky českých architektů o tom, jak se spousta materiálu již postavené budovy prostě nechala zbourat a vyhodit, protože se výsledek navrhovatelům úplně nelíbil. Myslím, že právě tento přístup by se mohl v budoucnu nahradit trochu pokornější metodikou práce.

Circular-Pavilion Encore-Heureux_dezeen_936_8

 

Z malých českých stavitelů bychom si občas ale mohli vzít příklad. Umí nádherně zrecyklovat bazarová okna či dveře, a pak je například sjednotit stejnou barvou nátěru. Nejeden tvůrce i mezi slavnými stavěl tímto způsobem. Prostě jaké okno našel, takové použil. Pro někoho je tento ekologický způsob stavění noční neestetickou můrou. Pro někoho je zase tím umem, kterým se proslavil. I slavný Frank O. Gehry začínal svým vlastním domem z recyklovaných materiálů...

procesní diagram

Text: Ing. Bc. Dana Doleželová, autorka je interiérová designérka, Foto: Cyrus Cornut

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Fasády”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop