Tisk
Fasády dřevostaveb: <small>Nové trendy </small>

Fasády dřevostaveb: Nové trendy

Redakce | Úterý, 04. září 2018 |

Přidat na Seznam.cz

Fasáda tvoří kabát stavby a stejně jako šaty u lidí musí plnit dvě základní funkce – ochrannou a estetickou. Stejně tak se dají rozdělit i trendy ve vývoji omítek. Nejpoužívanější jsou pastovité, probarvené omítky, kterých se vývoj týká nejvíce. Jejich výhodami jsou zejména snadná probarvitelnost, díky které mohly domy zazářit jasnými barvami, snadná aplikace v jednom kroku, mnoho textur (zrnité, rýhované, hladké) a při správné údržbě i vysoká životnost.

Omítka musí chránit budovou před rozmary počasí a zajistit dlouhou životnost celého objektu. Aby měl stavebník radost ze svého díla, musí omítka také dobře vypadat a přidělávat majiteli do budoucna co nejméně starostí. Proto se nyní vývoj pastovitých omítek, z pohledu ochranné funkce, nejvíce soustředí na odolnost vůči zašpinění a růstu řas na fasádě. Weber má řešení pro všechny případy.

weber pas aquaBalance_2017weber.pas aquaBalance

Díky unikátní weber technologii má tato omítka smáčivý povrch, po kterém se voda snadno rozlévá, velmi rychle odtéká a zbylá mikrovrstvička vody je absorbována omítkou, ze které se ve velmi krátké době odpaří do ovzduší. Omítka tak dokáže regulovat vlhkost na svém povrchu a voda potřebná k růstu řas a plísní neulpívá na povrchu. Obejde se proto bez biocidních prostředků, čímž je šetrná k životnímu prostředí přímo v místě, kde je použita, tedy k nejbližšímu okolí, ve kterém žijete.

weber pas extraClean active_2017weber.pas extraClean active

Tato fotokatalytická omítka zajistí dlouhodobou čistotu povrchu bez ulpělých nečistot a nazelenalých řas. Fotokatalýza zajistí čištění nečistot v ovzduší, proto je vhodná i do tak nehostinného prostředí, jako jsou centra měst zatížených hustou dopravou a jinými zplodinami. Díky modifikovanému silikátovému pojivu má omítka weber.pas extraClean active vlastnosti blízké silikátové omítce, není však tak citlivá na klimatické podmínky při zpracovaní a zrání.

weber pas extraClean_2017weber.pas extraClean

Omítka s progresivním samočisticím efektem v sobě spojuje všechny výhody silikonových i silikátových pastovitých omítek, které ještě umocňuje. S výhodou ji lze použít v lokalitách s vysokou prašností, která obvykle ulpívá na fasádě. Díky velmi malému podílu organických částic obsažených v omítce vzniká na jejím povrchu vlivem proudění vzduchu jen nepatrný elektrostatický náboj a prach z ovzduší na povrchu omítky neulpívá. Omítka obsahuje velmi malý podíl organických částí, proto také dlouhodobě odolává růstu řas a plísní. Použitím samočisticí omítky weber.pas extraClean se výrazně prodlužuje životnost fasády a podstatně snižují náklady na její údržbu.

Dekorativní tenkovrstvé omítky

Napodobují tradiční materiály jako cihelné nebo kamenné zdivo, texturu dřeva v různých barevných odstínech, nebo třeba povrch monolitického betonu, které dosud nebylo možné z mnoha důvodů navrhovat na kontaktní zateplovací systémy. Na oblíbenosti získávají i omítky nebo fasádní nátěry v moderních metalických barevných odstínech nebo tenkovrstvé omítky, do kterých se dodatečně nanášejí lesklá zrna pro vytvoření podobného efektu, jako vytvářejí šupinky slídy v minerální škrábané omítce. Weber přináší ucelenou řadu těchto designových omítek, které opět rozšiřují možnosti ztvárnění fasád.

cihlakamenné zdivokámenmetalický nátěrplastická textura jenápohledový betonprknaprkna 2válečková textura

Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Fasády”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop