Redakce | Pondělí, 17. únor 2020 |

Zatímco mnohé části budov jsou zvenku víceméně skryty (základy, konstrukční systém, vnitřní technické vybavení,...), fasády si všimneme prakticky ihned. S jejím ztvárněním si autor stavby dává většinou hodně práce, aby vhodně dotvořila architektonický záměr. Estetickou stránku fasády určuje výběr použitých materiálů a jejich aplikace, případně kombinace materiálů.
V našem zeměpisném pásmu se nejčastěji používají dva typy fasád – kontaktní a odvětrávané. Zatímco u kontaktní fasády na sebe všechny vrstvy těsně navazují (na obvodovou stěnu se připevní desky tepelné izolace a na ně je nanesena finální vrstva, zpravidla tenkovrstvá probarvená omítka), odvětrávaná fasáda je konstruována tak, že mezi obvodovou stěnou a vnějším obkladem je vzduchová mezera, tvořená roštem, široká minimálně 40 mm.
Ve vzduchové mezeře komínovým efektem dochází k proudění vzduchu, které má vliv na účinnější odvod vlhkosti z obou přiléhajících povrchů a v letním období odvětrává nárůst teploty obvodových zdí. Odvádění vlhkosti funguje na podobném principu jako funkční prádlo.
Žádná nebo jen minimální vlhkost se nesmí dostat z interiéru do konstrukce, a naopak přebytečná vlhkost se musí dostat z konstrukce ven. To je důležité nejen pro příjemné vnitřní klima, ale hlavně proto, aby vlhkost v domě neškodila.
obr.: Vláknocementové desky James Hardie jsou novinkou na českém trhu, i když první výrobky s touto značkou byly uvedeny na trh v Austrálii a USA už v polovině 80. let minulého století. Desky jsou tenké, ale přitom stabilní, odolné proti nárazu, nesmršťují se, nebobtnají a nepraskají ani za extrémních klimatických podmínek. Foto: James Hardie
Jaká je vlastně ta fasáda?
Provětraná, větraná, odvětraná či odvětrávaná? Všechny tato pojmy se běžně používají, ale kdo se v tom má vyznat? Zdravý selský rozum napovídá, že se jedná o jedno a totéž. Ano, je to tak. Mezi obvodovou zdí a finálním obkladem na roštu je vzduchová mezera, kterou proudí vzduch a tím se odvětrává neboli provětrává fasáda.
Pro tento typ fasády se také používá označení „zavěšená fasáda", v tomto případě se ale jedná spíše o vyjádření způsobu uchycení finálního obkladu, kterým je právě zavěšení.
obr.: Průřez odvětrávanou fasádou. Foto: James Hardie
Odvětrávané fasády na všechny typy budov a domů
Odvětrávané fasády se používají pro rekonstrukce i novostavby rodinných domů, administrativních budov, občanských, průmyslových i zemědělských objektů. Jejich výhodou je především:
- tepelná izolace – tepelný útlum fasády sníží v létě přehřívání interiéru způsobené slunečním zářením,
- komínový efekt proudícího vzduchu v mezeře zajišťuje neustálý odvod vodních par,
- zavěšená fasáda chrání před přímými účinky povětrnosti,
- široký výběr finálních obkladů,
- při rekonstrukcích eliminace nerovného povrchu roštem.
obr.: Velkoformátové obklady dávají architektům možnost variabilního ztvárnění finálního povrchu stavby. Na snímku je dobře vidět, jak dokážou různý formát a barva výrazně utvářet charakter rodinný domů. Foto: CETRIS
Z čeho je složena odvětrávaná fasáda
- obvodová stěna,
- tepelná izolace (může být zabudovaná i v konstrukci),
- protivětrná fólie,
- nosný rošt pro fasádní desky (dřevěný, ze systémových profilů na bázi hliníku či pozinkovaného plechu, případně lze použít kombinovaný rošt, kotvy, UNI spojky, dřevěné latě),
- fasádní desky.
obr.: Příklad odvětrávané fasády. Foto: CETRIS
Z čeho se vyrábějí fasádní desky
Fasádní desky (obklady) se většinou vybírají podle vzhledu, ceny a také podle vlastností - odolnost vůči prachu, znečištění, růstu mechu atd.:
- cementovláknité nebo cementotřískové desky, které jsou jednou z možností, jak vytvořit zavěšenou odvětranou fasádu s atraktivním vzhledem, s dlouhou životností, přijatelnými pořizovacími hodnotami
- keramické nebo kamenné pásky,
- fasádní dřevěné profily nebo velkoplošné dřevěné panely,
- porcelánové, kovové, skleněné obklady
- zelená fasáda – zavěšené panely osázené rostlinami.
obr.: Rodinný dům s odvětrávanou fasádou obložený cementotřískovými deskami CETRIS s výbornou odolností vůči povětrnostním vlivům, mrazu, solím a stupněm hořlavosti A - nehořlavá. Foto: CETRIS
Připravila: Zoja Skopalová
Vaše komentáře (0)Nejnovější články v kategorii “Fasády”
-
Spára u roubenek jako znaménko krásy aneb jak se změnila technologie řešení tohoto detailu?
Při pohledu na starou tradiční roubenku leckomu srdce zaplesá. Až zbožný povzdech nad krásnou stavbou vyvolává nejčastěji kontrast mezi tmavým dřevem a bílými spárami, detail, který…
-
Princip provětrávaných fasád u obkladů dřevostaveb, přináší celé stavbě mnoho zásadních benefitů
Obkladové materiály jsou především u dřevostaveb nesmírně populární, princip provětrávaných fasád, který je pro obklady obvykle využíván, navíc přináší několik zásadních…
-
Výběr barvy fasády se s Weber stává nyní hrou. Tak si pojďte zahrát
Výběr barev fasády ještě nikdy nebyl jednodušší. Díky nové online aplikaci si nyní můžete vyzkoušet, jak by vypadalo přebarvení vaší fasády. Aplikace, která umožňuje vizualizaci…
-
Jak skladba stěny ovlivňuje energetickou bilanci
Energie a energetická bilance jsou pojmy skloňované v souvislosti s bydlením často a v mnoha ohledech. Je důležité, kolik energie dům spotřebuje a v současnosti také stále…