Tisk
Revitalizace dřevostavby snížila koncentraci formaldehydu

Revitalizace dřevostavby snížila koncentraci formaldehydu

Ondřej Zaorálek | Čtvrtek, 05. květen 2011 |

Přidat na Seznam.cz

 Mladí manželé, kteří si v Německu pořídili přízemní dům na bázi montované dřevostavby ze 70. let, chtěli mít jistotu, že jejich bydlení bude opravdu zdravé. Nechali si proto provést kontrolu vzduchu v místnostech. Výsledky je velmi překvapily, bohužel nepříjemně...

 

 

Dům zamořený jedem

Analza_vzduchu_v_mstnostiMěření speciálními přístroji prokázalo, že dům je doslova plný formaldehydu - 253 mikrogramu na metr krychlový.  Není to však nic překvapivého: v domech, kde se v minulosti použily v konstrukci dřevotřískové desky, se mohou i po 20 letech pohybovat koncentrace v rozmezí 300 mikrogramů. Přitom maximální hodnota doporučená Světovou zdravotnickou organizací je o dvě třetiny nižší!

 

Odborníci: Řešení existuje! 

Foto_rekonstrukce_bungalovu_s_FERMACELL_greenline_2Povolaní odborníci, kteří provedli měření a kteří mají zkušenosti se sanacemi škodlivých látek, se shodli v jednom: koncentraci formaldehydu lze provedením odborné sanace snížit na zdravotně nezávadné minimum. Při celkové rekonstrukci domu byly použity desky FERMACELL greenline, které čistí vzduch v místnostech.

 

Překvapivé výsledky sanace dřevostavby

Modernizace_podkrov_s_FC_greenlinePro dokumentaci hodnot formaldehydu po dokončení rekonstrukce byla v pravidelných časových intervalech prováděna měření vzduchu v místnostech. Mezi prvním a závěrečným měřením po kompletní sanaci došlo ke snížení hodnot formaldehydu o 200 µg/m3. Při závěrečném měření bylo možné prokázat koncentraci formaldehydu ve výši pouhých 52 µg/m3 - ve venkovním prostředí se přitom formaldehyd vyskytuje v koncentracích v rozmezí 10 - 100 µg/m3. Jedná se o pětinu původní naměřené hodnoty, která je absolutně nezávadná. 

 

Zdravé bydlení (díky ovčí vlně)

Foto_interiru_bungalovu_rekonstrukce_s_FERMACELL_greenline_4Foto_interiru_bungalovu_rekonstrukce_s_FERMACELL_greenline_3Jak je to možné? Sádrovláknité desky FERMACELL greenline, jimiž byly obloženy stropy a stěny uvnitř sanovaného domu, totiž obsahují účinné látky na bázi keratinu. Tato látka přirozeně obsažená v ovčí vlně dokáže absorbovat škodliviny a přeměnit je na zdraví neškodné látky. Kromě formaldehydu lze takto "neutralizovat" také těkavé organické sloučeniny jako ketony či aldehydy. Tato funkce zůstává zachována dokonce i v případě, že se desky opatří nátěrem či tapetami, které jsou difuzně otevřené.

 

Nepochybujeme: Máme zdravé bydlení!

Foto_rodiny_z_bungalovu_rekonstrukce_s_FERMACELL_greenlineZdravé obkladové desky se zpracovávají jako obvyklé sádrokartonové desky a vyznačují se nejvyšší stabilitou, požární ochranou, zvukovou a tepelnou izolací. Po montáži na stávající dřevotřískové desky s obsahem formaldehydu snižuje FERMACELL greenline zatížení vzduchu v místnosti škodlivými látkami. A výsledek? "Celá sanace proběhla hladce a byla pro nás díky celkové konstelaci partnerů a použitých stavebních materiálů šťastným řešením - od výchozího stavu domu až do našeho nastěhování uplynuly právě čtyři měsíce," pochvalují si majitelé. "Cítíme se absolutně příjemně - nemáme už žádné pochybnosti, jestli je naše bydlení zdravé."  

 

 

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Izolace”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop