Tisk
Neřešitelné tepelné mosty jsou pro VIP hračkou

Neřešitelné tepelné mosty jsou pro VIP hračkou

Petr Houška | Středa, 21. srpen 2013 |

Přidat na Seznam.cz

Snad každý projektant či stavitel se již setkal s neřešitelným konstrukčním detailem stavby jakéhokoliv stavebního systému. Pokud je budova navrhnuta typicky, nevznikají až na výjimky problémy s tepelnými mosty – pokud však architekt popustí uzdu své fantazie více než je nutné a stavebník dá dílu zelenou, odstartují se náročné práce a zvýší se finanční toky do stavby. Je-li architekt/projektant zodpovědným a je si vědom případných stavebních problémů, tak „své" problematické konstrukční detaily vyřeší již „na papíře". Jediný tepelný izolant, který dokáže vyřešit i na první pohled neřešitelné tepelné mosty je VIP vakuový izolační panel.

Princip

VIP1Každý ví, že vzduch tepelně izoluje a proto čím je tepelný izolant z jemnější struktury – tím lépe izoluje a jeho součinitel tepelné vodivosti λ se blíží k hodnotě suchého vzduchu (λ 0,026 (W•m•K)). Hodnota λ běžných tepelných izolantů osciluje okolo 0,040. Ve vakuu však vzduch není a tím nedochází k přenosu tepla třením molekul vzduchu – teplo však o to více prochází vakuem sáláním.

Jádro VIP je velmi tuhé – přesto však lehké a dobře tepelně izoluje i bez pevného vakuově těsného obalu z PE či PUR. Někteří výrobci užívají pro obal i fleecovou tkaninu.
Základem VIP je oxid křemičitý, jehož struktura je viditelná pouze pod elektronovým mikroskopem – nanometrické rozměry. V podstatě se jedná o aerogel - tzv. zmrzlý dým či kouř (podrobný článek o aerogelu ZDE). Obal panelu musí zaručit trvalé vakuum – materiál musí být houževnatý a odolný stárnutí. Díky vysoké pevnosti aerogelu plní obal pouze funkci ochranou. Panelem tedy prakticky teplo neprochází díky téměř 100% vakuu – minimum vzduchu, které v aerogelu zůstává, je uvězněno v nanometrické síti aerogelu a tak molekuly vzduchu do sebe nemohou narážet a tím přenášet teplo. Sálavá složka tepla je ve vakuu neopomenutelná – sálání by znehodnocovalo vynikající vlastnosti výplně – proto je obal opatřen odrazovou folií – u fleecového obalu přebírá folie i vzduchotěsnou funkci. Součinitel tepelné vodivosti λ se pohybuje okolo 0,004 W/(m.K). Pokud tuto hodnotu porovnáme s hodnotou klasických tepelných izolantů, bude hodnota VIP panelů jednou desetinou!

Když ostatní izolanty končí

VIP2VIP3VIP se využívají např. při rekonstrukci historických staveb, kde je instalace klasické tepelné izolace v tloušťce desítek centimetrů nereálná. VIP jsou vyráběny v tloušťkách od 20 do 80 mm. 20 mm však je více než dostatečná tloušťka pro většinu stavebních případů. Klasická novostavba se však z VIP neprovádí – je tomu díky cenové náročnosti. Panely nacházejí své uplatnění např. při tepelné izolaci snad nejkontroverznějšího místa stavby – integrované předokenní rolety. V tomto místě je tepelná izolace zeslabena více jak o polovinu – VIP však tento detail hravě vyřeší již v tloušťce 20 mm! Pokud je nutné do tepelně izolační obálky vetknout jakýkoliv nosník, je to úkol pro VIP. Dnešní moderní vchodové dveře mají výplně sendvičové – jádro je povětšinou z PUR. Pokud se však do jádra z PUR vloží VIP, tak je i při malé tloušťce výplně hodnota tepelného odporu srovnatelná s hodnotou obvodové obálky stavby.

VIP jsou logicky vyráběny v rozměrech běžných izolantů – pro speciální umístění se panely vyrábějí na zakázku. Pro lepší manipulaci a odolnost se hrany opatřují ochranným profilem a případně i výztuhou z XPS či PU.

Poděkování za informace: Zdeněk Hastrman www.virtualsro.cz

 

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Izolace”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner
  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop