Dřevovlákno: <small>Ekologická a účinná izolace</small>

Dřevovlákno: Ekologická a účinná izolace

Redakce | Úterý, 09. únor 2016 |

Přidat na Seznam.cz

První dřevovláknité izolace spatřily světlo světa přibližně před dvaceti lety. Nejedná se sice o nejlevnější způsob, jak dům izolovat, ale rozhodně o způsob kvalitní a šetrný jak k životnímu prostředí, tak k našemu zdraví.

Dřevovláknité desky se vyrábějí lisováním krátkých dřevěných vláken měkkého dřeva (tedy ze snadno obnovitelné suroviny) při vysoké teplotě. Podíl přidaných surovin, mezi něž patří především pojidla, vodoodpudivé látky či látky zajišťující nehořlavost, se obvykle pohybuje v řádu několika málo procent. Většina výrobců tyto přídavky vybírá s ohledem na zachování ekologického charakteru izolace z přírodních materiálů.

Vlastnosti dřevovláknitých izolačních výrobků

  • Ekologické parametry – izolace je naprosto zdravotně nezávadná (dokonce ani při práci s ní nejsou nutné žádné ochranné pomůcky). Dřevo je obnovitelný materiál, který váže uhlík. Výroba má velmi malý dopad na životní prostředí.
  • Výborné tepelně-izolační vlastnosti – mezi izolacemi patří díky své hlavní složce – dřevu – ke špičce. Nedosahují sice parametrů některých petrochemických materiálů, rozdíly ale nejsou nijak významné. Běžná hodnota součinitele tepelné vodivosti se u dřevovláknitých izolací pohybuje mezi 0,038 – 0,048 W/mK.
  • Prodyšnost – dřevovláknité desky velmi dobře propouštějí vodní páru – faktor difuzního odporu dosahuje tak dobrých hodnot, že je tento materiál vhodný pro difuzně otevřené konstrukce.
  • Schopnost udržet stabilní vlhkost v interiéru – sorpční vlhkost je uváděna s maximem v rozmezí 20 – 25 %.
  • Relativně velké objemové hmotnosti – vyšší objemová hmotnost (až 180 kg/m3) má pozitivní vliv jak na fázový posun teplotního kmitu, tak na akustické vlastnosti izolantu nebo jeho tvarovou stálost. I nejlehčí (foukaná) dřevovláknitá izolace dosahuje v porovnání s polystyrenem nebo minerální vatou násobně lepších parametrů. Daní za vysokou objemovou hmotnost může být komplikovanější manipulace s velkoformátovými prefabrikovanými elementy.
  • Solidní zvukově izolační vlastnostivzduchová neprůzvučnost, kročejový útlum i zvuková pohltivost dosahují díky vysoké objemové hmotnosti lepších hodnot než při použití jiných izolantů.
  • Požární odolnost – dřevovláknité desky běžně dosahují reakce na oheň třídy E (podle normy EN 13501-1).

Použití dřevovláknitých izolací

Obr.: Příklad použití izolačních materiálů. V horní části konstrukce je dřevoláknitá izolace (zde Pavaflex), v dolní části je pak minerální vata. Konstrukci kryje dřevovláknitá deska. Foto Michal Doležel

Dřevovláknitá izolace - kam s ní?

Výrobců, kteří dřevovláknitou izolaci na náš trh dodávají, není mnoho. Produkty jsou však dostupné v řadě variant, které se od sebe liší způsobem zpracování a podílem i typem příměsí. Mají široké možnosti využití, v zásadě s nimi lze izolovat celý dům od podlahy až po střechu, snad pouze s výjimkou základů. Většina dodavatelů je nabízí jako ucelené systémy, které lze ovšem kombinovat i s jinými typy izolací. Výrobky jsou zpracovány tak, aby si udržely všechny výhody dřeva. Mohou být pružné, voděodolné, pevné, složené z více vrstev…

Fázový posun: Hřeje, když je zima, chladí, když je teplo

Dřevovláknitá izolace má velmi dobré tepelně-izolační vlastnosti, její schopnost akumulace zajišťuje až šestnáctihodinový fázový posun teplotního kmitu. To sice zní vědecky a složitě, ale stačí si zapamatovat, že se jedná o schopnost konstrukce zpomalit přenos tepla zevnitř ven (v zimě) nebo zvenku dovnitř (v létě). V praxi si to můžeme snadno představit na příkladu horkého letního dne: Během doby, kdy je dům vystaven slunečnímu záření, se povrch pláště domu zahřívá a rostoucí teplota materiálu prostupuje dovnitř. Fázový posun je doba, během které se teplotní změna na vnějším povrchu konstrukce projeví uvnitř.

Například pružné panely se používají k výplním prostor mezi konstrukčními prvky, zátěžové podlahové desky tvoří vyrovnávací vrstvu podlah, v podobě desek se dřevovlákno používá v difuzně otevřených konstrukcích pro záklop střech. Zajímavostí je také využití dřevovláknitých desek jako náhrady sádrokartonu v interiéru – lze je upravovat tenkovrstými omítkami, ale na rozdíl od sádrokartonu mnohem méně praskají.

Dřevovlákno na postupu

Vývoj dřevovláknitých izolačních hmot neustále probíhá. Například finské Centrum technického výzkumu (VTT) loni oznámilo záměr nahradit syntetické a minerální izolace dřevovláknitými a pustilo se do vylepšování produktových parametrů izolačních materiálů na bázi dřevovlákna, včetně stříkaných. Cílem je vytlačit neobnovitelné nebo špatně recyklovatelné produkty z trhu.

Dřevovláknitá izolace ve sloupkové kontrukci dřevostavby

Obr.: Dřevovláknitá izolace ve sloupkové konstrukci dřevostavby. Ekologickou izolaci z dřevovlákna lze s úspěchem použít třeba místo minerální vaty. Je však dražší. Foto Michal Doležel

Nové materiály podle VTT umožní masovou produkci vysoce kvalitních izolací, což sníží spotřebu energií při výrobě a sníží uhlíkovou stopu. Z environmentálního hlediska a z hlediska trvalé udržitelnosti by se proto podíl dřevovláknitých izolací měl už jen zvyšovat.

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Izolace”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop