Dana Jakoubková | Čtvrtek, 19. listopad 2020 |

Izolaci z minerální vlny lze považovat za vysoce univerzální produkt, jehož mimořádné vlastnosti podporují snahu o snížené spotřeby energie a využívání obnovitelných zdrojů. Vzhledem k tomu, jak dlouho už se používá, můžeme její roli v souvislosti se zateplením dřevostavby považovat za všeobecně známou. Minerální vlna však nenabízí jen klíč k nízkoenergetické budově. Neméně působivá jsou i další fakta.
Minerální vlna nebo také vata je obecné označení izolačního materiálu na bázi vláken minerálního původu, která společně s pojivem (obvykle pryskyřice) vytvářejí kombinaci vlastností, jimž se jiný izolační materiál těžko rovná. Podle hlavních výrobních surovin – z roztavené horniny, případně rozvlákněné taveniny s přídavkem skleněných střepů (až 80 %) nebo strusky (průmyslového odpadu) – se dělí na skelnou, kamennou (též čedičovou) a keramickou vlnu. Pro účely dřevostavby se budeme soustředit na první dva typy, neboť keramická vlna se využívá především v průmyslu.
Výběr vhodné formy použití izolačního materiálu záleží na typu konstrukce a na mechanickém zatížení na konstrukci působícím. Náklady se sice pohybují ve vyšší cenové hladině, než je tomu například u polystyrenu, je však třeba připustit fakt, že „dobrý původ“ a nízké výrobní náklady tento drobný handicap vyrovnají.
1. Udržuje teplo i chlad
Použitím minerální vlny vytvoříme bariéru, která zamezí přirozené tendenci tepla přesouvat se do chladnějších ploch; protože je vlna nevodivá, vzduch se drží jen v její matrici. Obdobně to bude i s teplem, které se přesouvá zářením, ať už je to ze slunce nebo od kamen. Je ovšem třeba dodat, že specifická účinnost produktu z minerální vlny závisí na jejích strukturních vlastnostech, jakými jsou hustota, tloušťka, složení a jemnost, stejně jako v tom hraje roli teplota, při které je použita.
obr.: Minerální vlna v podobě pásů či rolí se nehodí pro nosnou izolaci podlah a pro kontaktní fasádu. Její značná stlačitelnost je výhodou pouze v souvislosti se skladováním a přepravou. Aplikovaná by měla být ve své plné tloušťce. Foto: URSA
2. Je nehořlavá
Ohnivzdorné materiály, jakým minerální vlna je, poskytují důležité minuty navíc ke zpomalení či úplnému zabránění šíření ohně. Minerální vlna je nehořlavá i bez přidaných samozhášecích chemikálií. Odolává teplotám nad 450 °C a při 1000 °C a více vydrží déle než 120 minut, aniž by se roztavila.
Z toho důvodu je často používána jako opláštění podpěr a nosníků budov, stejně jako izolace stropů, střešního pláště, fasády nebo protipožárních dveří a příček. Samotný hořlavý materiál – dřevo, který je hlavním statickým prvkem domu, je tak chráněn ze všech stran proti požáru nehořlavými materiály. V zahraničí jde protipožární spolehlivost tak daleko, že stavebníci mohou při použití minerální izolace získat slevu na pojištění domu pro případ požáru.
3. Zvukově izoluje i absorbuje
Vzhledem ke svému složení poskytuje izolace z minerální vlny vysoce účinnou ochranu před hlukem. Průmysl vyvinul celou řadu výrobků z minerální vlny pro tlumení hluku, včetně akustických stropních kazet, obkladů a zvukové izolace podlahy. S úspěchem jsou používány v různém prostředí – od veřejných budov po nemocnice a průmyslová zařízení. Izolovat rodinný dům se v tomto ohledu jeví mnohem snazší.
Hledání účinného řešení vyžaduje tedy spíš jasnou představu o rozdílu mezi zvukovou absorpcí a zvukovou izolací. Zvýšení absorpce zvuku v místnosti nemusí totiž nutně vést k úměrnému zlepšení zvukové izolace mezi sousedními prostorami.
Patří se zmínit, že sendvičová konstrukce dřevostaveb vykazuje lepší vzduchovou neprůzvučnost než masivní konstrukce, a to jak s ohledem na zvuk šířeným vzduchem, tak na zvuk kročejový.
obr.: K časté chybě při zateplování patří provádění zcela bez projektu nebo podle špatně provedeného projektu, který neřeší specifické detaily zateplovacího systému. Foto: Dreamstime
4. Je rezistentní proti plísním a hnilobě
Minerální izolace je vyrobena z anorganické hmoty, která nepohlcuje vlhkost. Neposkytuje tedy živnou půdu a ve výsledku to znamená, že existuje jen málo důvodů, proč by se v ní mikroorganismům mělo líbit. Díky tomu výrobky z minerální vlny není třeba napouštět biocidy.
Foto: Dreamstime
Skelná vlna
- pro výrobu se používá písek, případně recyklované sklo
- dobrá zpracovatelnost a stlačitelnost
- v podobě desek, rolovaných pásů nebo jako drť pro foukání
Kamenná vlna
- vyrábí se ze směsi kameniva hustota kamenné vlny je vyšší než skelné a tím je dána i její lepší schopnost zabránit přehřívání budovy zvenčí
- v podobě pružných rohoží, tuhých desek i rozvlákněná pro foukání
5. Snadno se s ní manipuluje
S minerální izolací se snadno pracuje, je objemově stálá, poddajná a velmi pružná, dobře se řeže, dokonale vyplní každý prostor a ztráty tepla jsou tak minimální.
obr.: Jakkoli se může zdát aplikace minerální vlny díky jejímu snadnému zpracování snadné, má svá pravidla, při jejichž podcenění může v budoucnu dojít k poruchám. Foto: Rockwool
6. Má dlouhou životnost
Životnost moderních dřevostaveb je plně srovnatelná se stavbami z jiných materiálů. I po 100 letech budou dřevostavby stát a minerální izolace v nich bude stále funkční.
obr.: Vlastnosti minerální vlny a dřevostavby se skvěle doplňují. Foto: Dreamstime
Komentář odborníka
Nejčastější chyby při zateplování svépomocí
- Výběr typu vlny, který se do dané aplikace nehodí – může být příliš měkká a pak se sesouvá, či příliš tvrdá a pak zůstanou mezery
- Nedokonale zabudovaná izolace – zůstanou netěsnosti v místech napojení
- Nedostatečně vyplněné montážní otvory – tepelné mosty
- Nesprávně provedené prostupy a detaily
- Tloušťka izolace nekoresponduje s tloušťkou konstrukce – například stlačení nezvýší izolační vlastnosti, naopak je může zhoršit a na zaklápěcí desky je vyvíjen nežádoucí tlak
- Přehnaná snaha o zpracování zbytku vlny je pracná na čas a je rizikem chyb – lépe je použít větší části než odřezky, které se mohou hodit na dořešení detailů a prostupů
Karel Sedláček
specialista firmy Isover
7. Je prodyšná
Minerální izolace je prodyšná stejně jako vzduch a tedy vhodná do difuzně otevřených konstrukcí. Nízký difuzní odpor vlny umožňuje prostup vodní páry a její odvod z míst, kde by akumulací a kondenzací mohla škodit.
obr.: Foukaná minerální vlna umožňuje, v porovnání s ostatními typy izolace, rychlejší možnost zateplení složitých a těžce přístupných míst v konstrukci. Foto: CIUR
8. Patří k obnovitelným zdrojům
Dřevo jako obnovitelný zdroj jde s minerální vlnou ruku v ruce. Rozdíl je jen v tom, že dřevo je organické a vlna anorganická, oba jsou to ale materiály původem přírodní a jako takové je můžeme po skončení životnosti vrátit přirozenému cyklu v životním prostředí. Během svého užívání ušetří mnohem více energie, než bylo třeba k jejich zpracování.
obr.: Pevné desky izolace lze použít do konstrukcí se zatížením například u kontaktních fasád dřevostaveb. Foto: Rockwool
Komentář odborníka
Základní pravidla pro zateplování
Obecně platí, že při provádění izolační vrstvy by se měla pohybovat teplota na podkladu i v okolí mezi 5 až 25 °C. Mokré procesy, tedy lepení, stěrkování a nanášení omítky se nesmějí provádět přímo na osluněných plochách nebo za deště. Po celou dobu realizace je třeba chránit fasádu před povětrnostními vlivy, zejména zabránit jejímu kontaktu s vodou. Doporučuji vždy používat ucelený systém od jednoho výrobce. Pouze tak lze zaručit, že všechny komponenty budou navzájem kompatibilní, a že jde o systém odzkoušený, který dokáže dosáhnout předpokládané životnosti
Jozef Direr
specialista společnosti Rockwool
Mohlo by vás zajímat...

Nejnovější články v kategorii “Izolace”
-
Minerální izolace URSA PUREONE zajistí celoročně příjemnou teplotu i zdravé vnitřní prostředí
Kvalitní zateplení domu má řadu výhod. Pomáhá celoročně udržovat stabilní teplotu v interiéru, přispívá k úsporám výdajů za energie a zvyšuje komfort bydlení. Při výběru…
-
V boji s vlhkostí v interiéru může pomoci správné větrání i kvalitní izolace
Vyměnili jste okna, zateplili fasádu a bojujete v interiéru se zvýšenou vlhkostí? Na vině může být nevhodné větrání nebo špatně provedené zateplení. Dlouhodobá vlhkost v…
-
Správně zateplená dřevostavba je klíčem ke zdravému a úspornému bydlení
Dřevostavby představují čím dál oblíbenější volbu při realizaci snů o bydlení. Díky vysoké energetické efektivitě a rychlé výstavbě jsou ekonomicky atraktivní, navíc s nimi lze…
-
Kvalitní akustická izolace je klíčem ke komfortnímu bydlení
Dlouhodobě zvýšený hluk nejenže znepříjemňuje bydlení, ale může mít také dopad na vaše zdraví. Hlučné prostředí přispívá k problémům, jako jsou špatný spánek, bolesti hlavy…