Tisk
Cement a dřevo - praktická kombinace s výhodnými vlastnostmi

Cement a dřevo - praktická kombinace s výhodnými vlastnostmi

Michal Doležel | Úterý, 23. únor 2016 |

Přidat na Seznam.cz

Stále častěji se na stavbách a v architektuře uplatňují desky z moderních kompozitů cementu a dřeva. Tyto materiály mohou být vhodné i pro dřevostavby - například pro konstrukci fasád nebo pro zvukovou a tepelnou izolaci.

 

Kombinace cementu a dřeva není tak nelogická, jak by se mohlo na první pohled zdát. Cement jako pojivo a dřevěná složka jako plnivo a zpevnění spolu tvoří dokonalé a poměrně ekologické stavební materiály. Jedním z nejznámějších je Heraklith - desky na bázi cementu a dřevité vlny, které se už několik desítek let používají jako akustická a tepelná izolace. Flexibilním materiálem s širokými možnostmi použití jsou pak cementotřískové desky Cetris. Oba materiály spojují i velmi zajímavé estetické aspekty použití. Lze je například použití jako vnější vrstvu provětrávaných fasád, z Cetrisu může být vytvořena například i netradiční koupelna.

Od podlahy po střechu

Desky vyrobené ze směsi dřeva a cementového pojiva Cetris jsou poměrně univerzálním materiálem s širokým spektrem využití. Vyrábí se lisováním dřevěných třísek, cementu a hydratačních přísad. Podle údajů výrobce obsahují 63 % dřeva, 25 % cementu, 10 % vody a 2 % hydratačních přísad. Jde o materiál zdravotně nezávadný a odolný proti působení vlhkosti.

cetris

Desky Cetris lze použít všude tam, kde už svými vlastnostmi nestačí běžný sádrokarton. Používají se hlavně pro konstrukci podlah, je možné je použít také na střechu nebo jako vnější část odvětrávané fasády dřevostavby. Velkou výhodou těchto desek je odolnost proti vlhkosti, nehořlavost a dobré akustické vlastnosti. Velmi často je možné se s tímto materiálem setkat na fasádách domů, v poslední době začíná více pronikat také do interiérů. Architekti přitom oceňují hlavně jeho strohou a neutrálně šedou estetiku i když je možné vybírat z několik barev a povrchových úprav.

Cementovláknitá deska - použití v interiéru

 

Nejde o tepelný izolant. Naopak desky Cetris docela dobře vedou teplo a díky tomu jsou vhodné i pro podlahy s podlahovým vytápěním. Co se týká obrábění či dělení, s deskami se pracuje podobně jako se sádrokartonem – lze je dělit a opracovávat běžnými nástroji na dřevo. Ceny desek Cetris začínají okolo 200 Kč/m2 za desku Basic tloušťky 8 mm, za desku Cetris PLus s bílou povrchovou úpravou úpak zaplatíte cca 380 Kč/m2. K ceně je nutné připočítat ještě náklady na případné řezání (základní rozměr desek je 3350 x 1250 mm) a dopravu.

Heraklith – akustická izolace i dekorační desky

Stavebním materiálem s obdobným složením jako Cetris je také Heraklith. Na rozdíl od Cetrisu jde o materiál s velmi dlouhou tradicí – jeho historie sahá do třicátých let minulého století. Desky z Heraklithu se používaly jako akustická izolace – jejich aplikace najdeme je hlavně v tehdy progresivní funkcionalistické architektuře a to i přiznaně použité v interiérech. V současnosti se Heraklith velmi dobře uplatňuje nejen jako zvuková a tepelná izolace, ale podobně jako Cetris i v pohledových aplikacích. Jeho struktura dodává interiérům poměrně industriální vzhled, desky jsou však zároveň na pohled příjemné a působí dojmem měkkosti. Právě toho využili architekti při návrhu interiéru domu na doprovodných fotografiích.

Michal Doležel

Již několik let popularizuji stavební technologie a design s drobným akcentem k trvalé udržitelnosti a přírodním materiálům. Chápu to jako poslání. Jsem také opatrný sadař a včelař teoretik.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Izolace”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner
  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop