Tisk
Komfort bydlení ovlivňují i vnitřní příčky

Komfort bydlení ovlivňují i vnitřní příčky

Komerční sdělení | Pátek, 14. září 2018 |

Přidat na Seznam.cz

Stavební akustika patří mezi nejčastěji reklamované vlastnosti nových bytů. Hlavní příčiny jsou dvě: standard navrhování příček s dodržením minimálních normových hodnot akustiky bez ohledu na fakt, že je možné za stejné peníze realizovat mnohem výkonnější konstrukci. A nevědomost, že úspěšné řešení konstrukcí příček výrazně přispívá ke komfortu bydlení a k ochraně zdraví jeho obyvatel.

Pro návrh kvalitního bydlení je tedy akustika vnitřních příček zcela zásadním parametrem. Mezi jednotlivými typy příček jsou přitom z akustického hlediska velmi podstatné rozdíly. Tyto rozdíly si však často uvědomujeme až ve chvíli, kdy jsme v koupelně či obývacím pokoji nuceni poslouchat své sousedy. V tento okamžik je na nápravu již pozdě.

Snadné řešení

Sádrokartonové příčky opatřené tepelnou izolací dosahují akusticky lepších parametrů než příčky se stejnou tloušťkou z homogenního materiálu. Navíc jsou úspornější i prostorově – zabírají v místnosti méně místa.

isover-aku-mineralni-izolace-akustika-vnitrni-prickySádrokartonové desky funguji na obou stranách příčky jako odrazivé a rezonanční plochy, které brání pronikání velké části hluku do vnitřku konstrukce. Nicméně část hluku projde dále, a proto je zde minerální izolace, například Isover AKU, Isover PIANO nebo Isover EVO, která díky své struktuře vláken omezuje přenos zvuku z jedné strany na druhou a tím brání přenosu energie z jedné molekuly vzduchu na druhou, takže díky své zvukové pohltivosti výrazně přispívá k celkové vzduchové neprůzvučnosti konstrukce.

Naopak samotná běžná sádrokartonová příčka bez výplně z minerální izolace ztrácí až 10 dB, což je velmi vysoká hodnota, neb zvýšení hladiny hluku o 10 dB člověk vnímá jako dvojnásobnou hlasitost.

Chytrá aplikace nejen pro akustiku

Jak svou budoucí příčku otestovat? Akustické chování různých typů vnitřních příček je přehledně zpracováno například v aplikaci Isover SmartAPP. Aplikace je určena nejen pro profesionální stavaře, ale i pro běžné stavebníky.

isover-smartapp-akustika-vnitrni-pricky

Díky ní lze během chvilky zjistit laboratorní vzduchovou neprůzvučnost navržené příčky a také získat velmi důležité srovnání, tedy zda není za podobné (nebo dokonce stejné) peníze k dispozici příčka akusticky výrazně účinnější. Každý tak má možnost velmi rychle zjistit, zda je navržen základní standard, nebo něco akusticky kvalitnějšího pro komfort vyšší.

Budoucnost – akustický štítek budovy

Vzhledem k důležitosti tohoto tématu se předpokládá vznik tzv. akustického štítku budovy, kde bude akustická kvalita jednotlivých konstrukcí vyjádřena na stupnici např. A–F. Akusticky standardní a dnes nejvíce používané vnitřní příčky budou na stupnici jakýsi střed, například D, akusticky nejlepší řešení (ekvivalentně pasivní domy v oblasti vytápění) pak ponese označení A.

Cílem štítku bude rychlá orientace v konstrukčním řešení nemovitosti s přihlédnutím na kvalitu života, a tedy i snadnější rozhodování, kam investovat své úspory.

Více na www.isover.cz.

Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Izolace”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop