Tisk
Zateplujeme masivní dřevostavbu

Zateplujeme masivní dřevostavbu

Dagmar Šimonová | Pondělí, 24. říjen 2011 |

Přidat na Seznam.cz

Stěny srubů nebo roubenek můžeme samozřejmě také zateplit. Pokud chceme, aby obvodové stěny masivní dřevostavby vyhověly požadované nebo dokonce doporučené hodnotě součinitele prostupu tepla (požadovaná 0,3 W/m2K, doporučená 0,2 W/m2K), jiná možnost, než je opatřit dodatečným zateplením, nám nezbývá.

V souladu s filozofií srubových staveb je přirozené požadovat, aby konstrukce dodatečného zateplení byly prováděny z přírodních materiálů a přitom je třeba snažit se zachovat i druhý důležitý atribut těchto konstrukcí - schopnost stěn „dýchat".

 

Izolace z konopí InsoflexTo logicky vylučuje materiály, které v konstrukci působí jako parozábrany a koncipovat skladbu stěny jako difuzně otevřenou. Všechny tyto atributy splňují dřevovláknité desky Hofatex a izolace z konopí Insoflex. Tady jsou dva možné postupy, jak masivní dřevěnou stěnu srubu nebo roubenky zateplit.

Zateplování masivní dřevostavby ze strany exteriéru

Zateplení masivní dřevostavby ze strany exteriéruVenkovní povrch roubené stěny se opatří svislým roštem, který současně vyrovná povrchové nerovnosti stěny. Mezi latě roštu se vloží pružné izolace z konopí Insoflex. Potom se na rošt pomocí vrutů upevní desky Hofatex (po obvodě napojené na dvojité pero a drážku). Na závěr se zvenčí provede dřevěný provětrávaný obklad, který může imitovat původní vzhled roubenky. Tímto způsobem lze běžně dosáhnout požadovaných, resp. doporučených hodnot součinitele prostupu tepla. Zateplení srubových stěn zvenčí je po stavebně-fyzikální stránce jednoznačně nejlepší a konstrukčně snadno proveditelné.

Zateplování masivní dřevostavby ze strany interiéru

Zateplení masivní dřevostavby ze strany interiéruPokud stavebník trvá na zachování roubené stěny ze strany exteriéru, lze provést izolaci stěn z interiéru. Tato varianta je ale komplikovanější především z pohledu stavební fyziky, vzniká zde riziko nadměrné kondenzace páry ve srubové stěně. Při řešení bilance vlhkosti je možné vzít v úvahu příznivý vliv trhlin v trámech a vliv vodorovných spár. I přesto je třeba použít pro konstrukci zateplení parobrzdnou membránu, jak je naznačeno na obrázku. Difuzně otevřené zateplení stěn z interiéru má své stavebně fyzikální meze: lze dosáhnout hodnot součinitele prostupu tepla v rozmezí cca 0,25-0,3 W/m2K.

Zateplení ze strany interiéru má vždy menší účinnost oproti zateplení zvenčí, neboť lze hůře řešit tepelné mosty, například v oblasti napojení stěny a stropu.

Více informací: Insowool s.r.o.

Vaše komentáře (3)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Konstrukce dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner
  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop