Sruby & roubenky
Průvodce na cestě
za kvalitní dřevostavbou

Konstrukce dřevostaveb

Tisk
Zahoďte montážní pěnu a používejte komprimační těsnící pásky!

Zahoďte montážní pěnu a používejte komprimační těsnící pásky!

Petr Houška | Středa, 13. březen 2013 |

Logicky s nárokem na těsnost stavby rostou i nároky na fyzikální vlastnosti všech stavebních komponentů. Veškeré spáry v roubence či srubu jsou utěsněné konopným provazcem, směsí z pazdeří-jílu-trusu či lesním mechem apod. (Materiály se liší dle regionů). Do tradičních staveb tyto materiály patří a také zde perfektně fungují. Avšak dnešní nároky na úsporu energií/financí a také ochranu přírody jsou vysoké. O vzduchotěsnosti staveb a jejím zjišťování se dočtete v právě připravovaném čísle 2/13-předplatné ZDE.

komprpásky1Truhláři mezi sebou vtipně říkají „Kde rozum ani stovka hřebík nestačí, tam se kit vtlačí". Ve stavebnictví platí prakticky totéž, akorát místo kitu užijeme slovo montážní pěna.
Vyplňování spár PU pěnou mezi oknem a jeho ostěním či vyplňování jakýchkoliv nedostatků na stavbě (spáry ve zdivu, prostupy konstrukcí, těsnění mezi různými materiály atd.) se stalo běžným řešením jakéhokoliv nedostatku. PU jako materiál nemá prakticky žádnou odolnost vůči UV záření, a tak například okna, která jsou s konstrukcí spojena pouze PU pěnou, musí být prakticky okamžitě zapravena-v letních měsících dokáže pěna zdegradovat do týdne.

PU pěna je za zenitem-komprimační pásky jsou nejlepším řešením

komprpásky3Pro dokonale těsnou a úspornou stavbu nemá PU pěna valný význam – je totiž průvzdušná a průchozí pro vodní páry.
Pokud instalujeme nová okna a chceme pro jejich utěsnění užít zmíněné pásky, je nutné mít dobře připravený stavební otvor bez nečistot či velkých výstupků. Postupujeme tak, že na rám okna v celé délce obvodu nalepíme (samolepící) komprimační pásku. Rám poté instalujeme do stavebního otvoru a mechanicky ukotvíme. Páska dokáže po cca půl hodině expandovat do svého původního objemu – bývá totiž stlačena až o cca 80%. Nejlepší vlastnosti má však do 60% původního objemu.

Z čeho je takový „zázrak" vyrobený?

komprpásky4Základem je materiál rozličných podob – polyuretan. V tomto případě je měkčený a impregnovaný syntetickými pryskyřicemi a jinými látkami včetně antipyrenů – složení se liší dle výrobků. Rozměry jsou ve velmi široké škále a pro každý stavební případ je páska předurčena jejím složením, tvarem a rozměrem. Například pro utěsnění oken se užívá jiná páska než pro utěsnění dilatací mezi stavebními materiály. Pásky se liší i podle odolnosti proti přívalové vodě – jsou schopny odolat tlaku až 600 Pa! Pásky mají vysokou adhezi k podkladu a po cca 24 hodinách již nejdou odlepit. Lepivá je pouze jedna strana, druhá se po expanzi opírá o vedlejší materiál – páska je stále pružná, a tak dokáže eliminovat případné pohyby materiálů včetně dilatačních. V těchto případech PU pěna selhává a trhá se.

Vaše komentáře (3)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Konstrukce dřevostaveb”

 • Příběhy nerozlučného přátelství

  Příběhy nerozlučného přátelství

  Jeden bez druhého se obejdou jen těžko. Celý život jsou si velmi blízcí a tělo na tělo sdílejí jeden prostor. Silnou stránkou jednoho je stabilita, druhý si zakládá spíše na…

 • Dřevostavby, jak si poradí s akustikou?

  Dřevostavby, jak si poradí s akustikou?

  Kromě požární odolnosti se v souvislosti s dřevostavbami nejvíce diskutuje o problematice akustiky, konkrétně vzduchové a kročejové neprůzvučnosti. Je obecně známým faktem, že v…

 • Aby realizace byla radost

  Aby realizace byla radost

  Pohodová realizace domu je snem každého stavebníka, ale kolika z nich se to opravdu podaří? Jistě jste také slyšeli mnoho příběhů o nemožných řemeslnících, problémech bez…

 • Dřevostavba ano, ale ne s každým

  Dřevostavba ano, ale ne s každým

  Rozhodli jste se postavit si dřevostavbu? Prima. Pečlivě ale vybírejte dodavatele, projektanta i stavební dozor. Přečtěte si, jak se mi povedlo zachránit jeden smutný příběh s vysněnou…

Více článků »

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner