Sruby & roubenky

Na cestě za kvalitní dřevostavbou

Konstrukce dřevostaveb

Tisk
Žít v dokonalém kontaktu se zahradou - trend moderního bydlení

Žít v dokonalém kontaktu se zahradou - trend moderního bydlení

Dagmar Čechová | Čtvrtek, 11. září 2014 |

Je ráno, postavíte se s kávou do jídelny a zahledíte do zahrady, kde skrze stromy prosvítají první sluneční paprsky. Je odpoledne, děti si venku hrají a vy je po očku sledujete, zatímco připravujete něco k snědku. Je večer, slunce zapadá, odpočíváte v obýváku a pozorujete, jak se domy kolem pomalu rozsvěcují a krajina zahaluje tmou.

Takové bezprostřední splynutí s okolním světem se stalo trendem dnešního bydlení. Velké prosklené plochy místo zdí, které se vkládají jak do zděných, tak do dřevěných staveb. Otevírají nám svět v interiéru, jsou zásobárnou přirozeného světla a tepla a dodají pocit volnosti.

„Pokud se prosklení nastaví správně, tzn. věnuje se pozornost orientaci ke světovým stranám, optimalizaci tepelných zisků a ztrát, výběru kvalitního zasklení a volbě správného zastínění, je život za sklem zcela jistě praktičtější než za zdí," říká Ing. Milan Peukert, jednatel společnosti TFH dřevěné skeletové domy s.r.o.

Volba konstrukčního řešení - těžký dřevěný skelet

otevrene zaluzie TDS malyPro umístění velkých prosklených ploch je těžký dřevěný skelet optimálním řešením. V této konstrukci je teoreticky možné sklem opláštit celý dům. Na rodinném domě na fotografiích jsou použity prosklené plochy o velikosti až 9m2, situované na jih a západ a umístěné ve společných obytných prostorech. Velká prosklení jsou žádoucí např. v jídelně, obývacím pokoji, pracovně, kuchyni či galerie. Zbytek není třeba zcela odkrývat, můžeme použít pouze velká okna či francouzské dveře.

pohled z interieru malyVelké prosklené plochy střídají zdi s výplněmi z difuzně otevřeného systému. Dle letitých zkušeností je tento systém nejvhodnějším řešením pro dřevostavby. Klade důraz na omezení rizika vzniku přehřívání interiéru v letním období. Konstrukce má díky němu výborné tepelně technické vlastnosti, které minimalizují prostup tepla a zmenšují tím náklady na vytápění. A v neposlední řadě díky použití dřevovláknitých desek, které vhodnou skladbu doplňují, disponuje vynikající požární odolností.

velka proskleni z exterieru malyKromě možnosti umístění velkých prosklených ploch dává těžký skelet stavbě charakteristický dominantní ráz a přiznává svého ducha – dřevěný základ. Na této realizaci je konstrukce patrná z exteriéru a je zvýrazněna speciální šedou lazurou s příměsí kovových částic.

Potřebujete-li soukromí

uzavrene zaluzie TDS malyPokud nastane chvíle, kdy se před světem budete chtít ukrýt, jednoduše postavíte zeď. Stínění prosklených ploch je v tomto případě zajištěno venkovními žaluziemi, které lze ovládat jednotlivě. „Stěny lze stavět, jak se vám zamane. Během chvíle si tak vytvoříte neprůhlednou bariéru, která pozmění pohled z interiéru, a vy máte pocit změny," říká majitel rodinného domu, který na hraní se žaluziemi nedá dopustit.

Principy návrhů a výstavby v TFH

Architektura dřeva a skla a technologie výstavby v TFH využívá ekologických materiálů, uplatňuje moderní technologické postupy a snaží se maximalizovat bezprostřední kontakt s okolním světem, který do interiéru vnáší život. Je to patrné i z dalších ukázek realizací těžkých dřevěných skeletů.

Text a foto: TFH dřevěné skeletové domy s.r.o.

Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Konstrukce dřevostaveb”

 • Dvě novinky mezi cementotřískovými deskami

  Dvě novinky mezi cementotřískovými deskami

  Cementotřísková deska CETRIS® je pro řadu stavebníků známa především jako konstrukční materiál šedivě cementového odstínu. Výrobce desek CIDEM Hranice, a.s. připravil v letošním…

 • Dřevostavby nehoří. Aspoň s deskami CETRIS ne

  Dřevostavby nehoří. Aspoň s deskami CETRIS ne

  Jednou z často uváděných nevýhod dřevostaveb je jejich vysoká hořlavost a tedy nízká požární odolnost. Odborné studie, praktické zkoušky a zkušenosti z reálného života však…

 • Systém pro dřevostavby s izolační pěnou

  Systém pro dřevostavby s izolační pěnou

  Společnost PURLIVE se kromě realizací dřevostaveb zabývá také vývojem unikátního stavebního systému, který nachází široké uplatnění nejen při individuální výstavbě, ale také…

 • CLT – moderní dřevostavby z masivního dřeva

  CLT – moderní dřevostavby z masivního dřeva

  CLT je masivní stavební panel vyrobený křižným lepením jednovrstvých dřevěných desek v počtu 3, 5, 7 nebo více vrstev, které se mohou lišit svojí tloušťkou. Lepení je prováděno…

Více článků »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Proč jste na portále www.drevoastavby.cz?

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner