Časopis sruby&roubenky 3/2014
Tento článek vyšel v: Časopis sruby&roubenky 3/2014
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 40 Kč
Objednat časopis
Tisk
Moderní nízkoenergetické roubenky

Moderní nízkoenergetické roubenky

Redakce | Pondělí, 27. červen 2016 |

Přidat na Seznam.cz

Stále se zpřísňující požadavky na tepelně technické vlastnosti obálkové konstrukce stavby a zvýšený zájmem investorů o nízkoenergetické dřevostavby vedl stavební firmu OK PYRUS k vývoji variabilního konstrukčního systému, který je určený pro realizaci moderních roubených staveb. Výhody a využití masivní dvoustěny s vloženou tepelnou izolací nám představil ředitel společnosti ing. Otakar Koudelka.

 

Moderní dřevostavby z masivu nabízí svým obyvatelům v porovnání s ostatními stavebními technologiemi unikátní vlastnosti. Stavba přirozeně „dýchá“ (konstrukce obvodové stěny je difúzně otevřená), dřevo odbourává elektromagnetický smog a statickou elektřinu (v interiéru se nevíří prach – ideální klima pro alergiky), dřevo také přirozeně reguluje vlhkost uvnitř objektu a v neposlední řadě vytváří neopakovatelnou uklidňující i přívětivou atmosféru a pocit souznění člověka s přírodou. Všechny tyto pozitivní vlastnosti masivního dřeva jsou při užití lepených profilů zachovány.

Dvojstěna„Roubená dvoustěna je zhotovena z masivního sušeného lepeného dřeva (BSH) s průběžně svisle vloženou tepelnou izolací z minerální vlny,“ vysvětluje ing. Koudelka. „Díky tomuto konstrukčnímu řešení je možné u roubených stěn dosáhnout doporučených hodnot součinitele prostupu tepla pro pasivní domy. Na slepení dřevěného profilu jsou používána ekologická lepidla na bázi melaminových pryskyřic, která jsou pro člověka zcela zdravotně nezávadná.“

Velkou výhodou použití lepených dřevěných profilů na nosnou konstrukci je naprostá eliminace sedání stavby vlivem sesychání dřeva i dalšího „nekontrolovatelného chování“ nevysušeného masivu (praskání, kroucení apod.), které se jinak běžně vyskytuje u roubenek zhotovených ze surového dřeva. Stavba tak neprochází několikaměsíční technologickou přestávkou pro dosedávání roubených stěn, kterou musí absolvovat dřevostavby z masivu (sruby a roubenky) postavené z nevysušeného dřeva. Běžná doba výstavby rodinného domu tak nepřesahuje půl roku a díky systému suché výstavby je možné roubenky stavět i přes zimní období.

Roubené stavby zhotovené strojně za pomoci CNC dřevoobráběcího centra z lepených profilů typu BSH se vyznačují naprostou přesností provedení jednotlivých tesařských spojů a dokonalou těsností podélných spár mezi jednotlivými prvky roubené stěny. Podélná venkovní spára mezi prvky roubené stěny se také nemusí tmelit nebo lištovat proti profouknutí, nebo zatečení srážkové vody. „Životnost roubených staveb z masivu je vícegenerační, zcela srovnatelná se zděnými stavbami a například oproti sendvičovým (skeletovým) dřevostavbám je několikanásobná. Dřevostavba z masivu je proto dobrá životní investice,“ doporučuje na závěr Otakar Koudelka.

Tabulka znázorňuje hodnoty součinitele prostupu tepla U vybraných variant obvodových roubených stěny s vloženou tepelnou izolací:

Obvodová roubená dvoustěna  Tloušťka obvodové stěny (mm) Součinitel prostupu tepla U (W/m2K)  Požadovaná normová hodnota U (W/m2K) Doporučená normová hodnota U

(W/m2K) 

Doporučená normová hodnota U pro pasivní domy (W/m2K) 
S vloženou tepelnou izolací 60 mm  160-60-120 0,25  0,30   0,20  0,18
S vloženou tepelnou izolací 120 mm  160-120-120

0,18 

 0,30  0,20  0,18
Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Konstrukce dřevostaveb”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop