Časopis DŘEVO&stavby 3/2017
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 3/2017
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 65 Kč
Objednat časopis
Tisk
Konstrukce dřevostavby těžký skelet:  <small>Bytelná kostra, která se neschovává</small>

Konstrukce dřevostavby těžký skelet: Bytelná kostra, která se neschovává

Lucie Němcová | Pondělí, 26. červen 2017 |

Přidat na Seznam.cz

Stavba ze dřeva par excellence, to je dům, jehož nosnou konstrukci tvoří těžký dřevěný skelet. Poznáte jej na první pohled, protože když už se pro něj stavebník rozhodne, dřevo rozhodně stydlivě neukrývá za deskovými materiály. Nosný masivní skelet je naopak jedinečným estetickým prvkem stavby.

Konstrukci těžkého dřevěného skeletu (TDS) tvoří trámoví a sloupy z lepeného dřeva spojené ocelovými svorníky a styčníky. Těžký jej nazýváme právě pro jeho mohutnost v kontextu systému lehkého dřevěného skeletu a jeho subtilních nosných prvků. Sloupy TDS jsou v pravidelném rastru s vodorovnými průvlaky v obou směrech. Vodorovné ztužení pak zajišťují stropy, svislé obvodový plášť a tuhá jádra.

02 Těžký skelet 3 DŘEVOSTAVBA A JEJÍ KONSTRUKCEKonstrukce dřevostavby - uvnitř či vně

Nosná konstrukce může být přiznaná v exteriéru či interiéru a podle toho je pak umístěn obvodový plášť. Těžké dřevěné skelety s nosnou konstrukcí umístěnou do interiéru představují z pohledu tepelně technického, životnosti a údržby vhodnější variantu, než ty s nosnou konstrukcí umístěnou do exteriéru. Obvodová stěna s tepelnou izolací je v této podobě vedena kolem skeletu z vnější strany a nevznikají citlivá místa pro únik tepla. Skelet uvnitř vytváří v interiéru nenahraditelnou atmosféru. Stěžejní pro tento typ konstrukce je řešení jednotlivých styčníků (spojů), což zásadně ovlivňuje také architektonické řešení stavby.

04 Celni_pohled_300_dpi KONSTRUKCE DŘEVOSTAVBYKonstrukce těžký dřevěný skelet a jeho jedinečné vlastnosti

Masivní dřevěné profily přinášejí stavbám tohoto konstrukčního systému jedinečné vlastnosti. Skelet umí přenést vysoké zatížení i při velkých rozponech, takže nám znatelně uvolňuje ruce při řešení dispozice. Zatížení je vedeno skrze bodové prvky – sloupy do základů, většinou patek, takže se můžeme obejít i bez betonové základové desky a s ní spojených specifik.

 


Co je to dřevostavba a jaké jsou její druhy?

 


 

Prosklenná dřevostavba? Volte konstrukce těžký dřevěný skelet

TDS současně umožňuje i větší míru prosklení, jelikož nepotřebujeme nosné obvodové stěny. Typicky tedy můžeme vidět domy této technologie se štědrými prosklenými plochami, kde propojení interiéru a exteriéru dosahuje svého maxima. Kontrast křehkého skla s masivním dřevěným rastrem je pak o to působivější.

Obvodové stěny neplní funkci nosnou, ale zejména tepelně izolační. Jsou tvořeny standardní sendvičovou konstrukcí ze svislých dřevěných prvků, izolace a deskových materiálů. Vnitřní příčky mohou být řešeny podle našeho přání tak, jako v jakékoli jiné dřevostavbě – nejčastěji ze sádrovláknitých či sádrokartonových desek.

05a img_7658 KONSTRUKCE DŘEVOSTAVBY TDSMalá i velká dřevostavba, vícepodlažní dřevostavba...

Bez problémů je možné tento konstrukční systém kombinovat i s dalšími technologiemi a rozšířit tak možnosti stavby. Těžký dřevěný skelet rozhodně nenachází uplatnění pouze na poli rodinných domů. Je skvělým řešením pro stavby větších rozměrů i výšek, v občanské více podlažní výstavbě.

Dům s konstrukcí TDS si poradí i s požadavky na energetické úspory. Bez problémů lze realizovat i v pasivním standardu.

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Konstrukce dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop