Skeletové dřevostavby (lehký dřevěný skelet - Two by Four)

Skeletové dřevostavby (lehký dřevěný skelet - Two by Four)

Andrea Kaštanová | Středa, 03. prosinec 2014 |

Přidat na Seznam.cz

V rámci skeletových dřevostaveb můžeme rozlišit dvě podskupiny – lehké dřevěné skelety a těžké dřevěné skelety. Lehký dřevěný skelet, označovaný také jako Two by Four, je odvozen od nejrozšířenějšího smrkového, fošnového profilu 2" x 4", tedy cca 50 x 100 mm...

Celá stavba je skládána jako stavebnice přímo na místě prakticky z jednoho fošnového profilu, z něhož se vytvoří základní kostra domu, a ztužení z deskových prvků, nejčastěji cementovláknitých či dřevoštěpkových desek, které se hřebíky nebo sponkami kotví na nosnou konstrukci a spolupodílejí se na její statice.

Prostor mezi jednotlivými sloupky rastru se vyplňuje tepelnou izolací, což je důvodem pro menší tloušťku stěny dřevostavby oproti zděnému domu. Tenčí stěny znamenají více prostoru v pokoji. Moderní dřevostavby využívají i profily jiného rozměru než 2" x 4", ale cílem je, aby četnost prvků byla co nejmenší.

Doba realizace je delší než u panelových dřevostaveb, ale nevyžaduje náročnou investici do výrobního závodu. Tento způsob výstavby je proto dostupnější i pro menší regionální firmy. Některé z nich však mají problém s dodržením technologické kázně a kvality.

Hlavní výhody skeletové dřevostavby:


1. Montáž přímo na staveništi

Systém nevyžaduje přítomnost těžké techniky, lze využít místních pracovních sil i materiálu. Možnost sledovat každý detail domu a zmapovat si skladbu vrstev ve vznikajícím sendviči.


2. Jednoduchost a flexibilita

Snadná montáž jednotlivých dílů. Ideální pro menší regionální firmy, je však nutné dodržet potřebnou technologickou kázeň. Díky jednoduchosti stačí řemeslníků méně.


3. Kombinace s jinými technologiemi

Dobře se kombinuje s těžkým dřevěným skeletem či zděnou stavbou. Na fasádu lze použít tradiční omítku, ale i zavěsit dřevěný rošt nebo nalepit cihelné pásky.


4. Možnost úpravy dispozic

Nebývá problém s drobnými úpravami v projektu (posunutí příčky, přemístění okna či dveří).


5. Chatky i vícepodlažní budovy

Sloupková konstrukce může být starý dřevník, zahradní domek stejně jako vícepodlažní stavba, bytová či administrativní budova.

Přečtěte si o výhodách lehkého dřevěného skeletu podrobněji.


Líbil se Vám článek?

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

gotop