Jak se staví srub aneb rohové přesahy a zdobení přesahů trámů

Jak se staví srub aneb rohové přesahy a zdobení přesahů trámů

Redakce | Středa, 18. srpen 2021 |

Přidat na Seznam.cz

Může se zdát, že masivní dřevostavby jsou vlastně všechny (až na drobné detaily) stejné a není na nich co měnit. Ale protože dům vyjadřuje do jisté míry osobnost svého majitele, a my lidé se od sebe navzájem lišíme, nesou si i masivní dřevostavby svou osobitost. Prvek, který si o výtvarné pojetí přímo říká, je přesah trámu.

Mysleme na dekorativní prvky již při plánování stavby srubu


Přesahy trámů vyplývají z konstrukce srubů i roubenek, v případě srubů jde o základní typický znak – jednotlivé kmeny a trámy v rozích přesahují totiž přes půdorys stavby a vytváří křížení, které stavbu významně ovlivňuje nejen konstrukčně, ale i esteticky.

Proto pokud se pro takový dekorativní prvek rozhodneme, je vhodné počítat s ním již při plánování stavby. Zakončení přesahů je možné různě upravovat a vtisknout tak stavbě zcela specifické vzezření. Možností je mnoho, nyní se zmíním pouze o těch nejdůležitějších.

sruby-rohove-presahy-a-zdobeni-presahu-tramu-pravidelne-zakonceni

obr.: Pravidelné zakončení všech rohových přesahů dává domu určitý řád. Foto: Ing. Pavel Pacák

Konstrukční zásady


V případě srubů jsou rohové přesahy kmenů viditelné po celé výšce stěny a jejich zakončení tak výrazně ovlivňuje estetickou stránku domu. Přesahy stěn srubů v rozích by měly délkou odpovídat dvěma průměrům kmene, mohou tak být delší než 50 cm.

Podélná drážka, jíž se venkovní přesahy kmenů stýkají, může být upravena dvěma způsoby – buď do oblouku, kopírujícího, stejně jako v případě obvodových stěn, tvar spodního kmene, nebo se horní i spodní kláda seříznou na přibližně stejně širokou plošku.

Pokud jde o venkovní přesahy, neměly by kmeny na sobě sedět úplně těsně, ideálně by mezi nimi měla být cca dvoucentimetrová mezera, aby případné nabobtnání dřeva při zvýšené vlhkosti kmeny nezvedalo.

sruby-rohove-presahy-a-zdobeni-presahu-tramu-nepravidelne-zakonceni

obr.: Zcela nepravidelné zakončení kmenů. Foto: Ing. Pavel Pacák

sruby-rohove-presahy-a-zdobeni-presahu-tramu-obloukove-zakonceni

obr.: Obloukové zakončení přesahů. Foto: Ing. Pavel Pacák

S fantazií bez hranic


Větší kreativitu lze uplatnit při úpravě samotného zakončení sruboviny. Milovníkům divokých kanadských srubů se budou asi nejvíce líbit přesahy zařezané v různých délkách – takzvaně „na divoko", s využitím rozšířených náběhů kmenů. Tento styl se hodí přednostně do přírodního prostředí, protože nejlépe ukazuje mohutnost a sílu kmenů.

Nejčastější úpravou přesahů v rozích jsou kmeny seříznuté rovně, které jsou pak v podstřešní části (poslední tři nebo čtyři řady) upraveny buď do obloučku, nebo jsou „odskočeny" v pravidelných vzdálenostech. Je možné také použít různě tvarovaná zaoblení a křivky. V případě, že se přesahy kmenů ve spodní části stavby rozšiřují, měly by být chráněny dostatečným přesahem střechy, aby vlivem povětrnosti netrpěly.

sruby-rohove-presahy-a-zdobeni-presahu-tramu-rovne-nahore-odskakane

obr.: Rovné zařezání přesahů a horní kmeny jsou odskákané. Foto: Ing. Pavel Pacák

Dekorativní přesahy trámů v interiéru srubu


S dekorativní úpravou přesahů můžeme pracovat i v interiéru, ale nikdy to nesmí být na úkor užitných vlastností – například by neměly být překážkou v prostoru a podobně.

sruby-dekorativni-uprava-presahu-tramu-v-interieru1

obr.: Tvořit se dá i v interiéru, například uplatnit různé způsoby zařezání průchodů. Foto: Ing. Pavel Pacák

sruby-dekorativni-uprava-presahu-tramu-v-interieru2

obr.: Přesahy můžeme upravovat i v interiéru, ale opatrně, aby nevadily užívání. Foto: Ing. Pavel Pacák

Autor článku a fotografií: Ing. Pavel Pacák (odborník na stavby a rekonstrukce dřevostaveb)

SaR 3-2018
Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Konstrukce dřevostaveb”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop