CLT – moderní dřevostavby z masivního dřeva

CLT – moderní dřevostavby z masivního dřeva

Redakce | Středa, 29. srpen 2018 |

Přidat na Seznam.cz

CLT je masivní stavební panel vyrobený křižným lepením jednovrstvých dřevěných desek v počtu 3, 5, 7 nebo více vrstev, které se mohou lišit svojí tloušťkou. Lepení je prováděno ekologickými lepidly bez obsahu formaldehydu, šetrnými k životnímu prostředí. Systém je vzduchotěsný, difuzně otevřený s velmi dobrou požární odolností. Své užití nachází pro vnitřní a vnější stěny, stropy a střechy rodinných domů, výrobních hal, vícepodlažní bytové stavby.

Panely se vyrábějí v závislosti na požadavcích v maximálních rozměrech 3,95 × 16 × 0,4 m. Po finálním opracování podle výkresové dokumentace se expedují přímo na staveniště k montáži odbornou firmou.

Společnost STORA ENSO WOOD PRODUCTS, která provozuje mimo jiné 23 dřevozpracujících závodů včetně provozů ve Ždírci a Plané u Mariánských Lázní, používá k výrobě CLT panelů pouze PEFC certifikované dřevo z lesů, kde jsou aplikovány procesy směřující k dosažení trvale udržitelného hospodaření a zároveň usilující o zlepšení funkcí lesů ve prospěch životního prostředí člověka. Certifikát PEFC zaručuje, že CLT desky jsou vyráběny podle nejvyšších ekologických, sociálních a etických standardů. Výrobní proces odpovídá přísným evropským nařízením ETA, ČSN, DIN. Dodávka domu na stavbu trvá 2–3 týdny od objednání, montáž hrubé stavby domu pak 2–3 dny. Zárukou kvality je osobní přístup našich certifikovaných partnerů.

Zdravé a příjemné klima v prostorách

Dřevo jako surovina absorbuje ze vzduchu v prostorách budovy vlhkost a tuto vlhkost později, když je vzduch sušší, zase odevzdává. Čím více dřeva se pak při stavbě použije, tím lépe se vlhkost vzduchu udržuje v optimálním rozmezí. Dřevo má rovněž schopnost absorbovat elektromagnetické záření a ochránit nás tak před jeho škodlivými účinky.

CLT masivní vrstvené dřevo v interiéru dřevostavby

 

Energeticky úsporné

Vzduchotěsná, difuzně otevřená konstrukce, zabraňující díky panelovému systému výstavby riziku výskytu tepelných mostů. CLT vyžaduje méně dodatečného izolačního materiálu, neboť už samo tepelně izoluje, navíc fázový posun masivních panelů chrání stavbu proti přehřívání v letních obdobích.

Protipožární ochrana

CLT panely obsahují přibližně 12 % vlhkosti. Aby se dřevo mohlo vznítit, musí se z něj voda nejdříve vypařit. Tvořící se zuhelnatělý povrch pak chrání vnitřní vrstvy panelu a brání přístupu ohně. Masivní konstrukce v případě požáru sice zuhelnatí, ale nezhroutí se jako ocelové a betonové konstrukce.

Trvale udržitelný způsob stavění

Dřevo jako obnovitelný zdroj je ekologickým stavebním prvkem a zodpovědnou volbou v boji proti změně klimatu. Strom během svého růstu absorbuje kysličník uhličitý z ovzduší, který využívá jako energii ke svému růstu. V budově postavené z masivních dřevěných panelů je tak uhlík uložen ve formě molekul polysacharidů na stovky let. Tento materiál se vyznačuje zápornou uhlíkovou stopou.

Stavba dřevostavby z CLT panelů

 

Stavění bez kompromisů

Nabízíme ucelené profilové řady od 60 mm síly stěny do 400 mm síly, stoupaje po 20 mm. Panel je díky prolepení vzduchotěsný a není nutné vkládání dodatečných fólií. CLT panel rovněž umožňuje díky prolepení prakticky neomezené užití v oblasti stropů a střech bez užití podpůrných konstrukcí a alternativních řešení.

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Konstrukce dřevostaveb”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop