Tisk
THERMOSANACE: <small>nad dřevokazným škůdcem vyhrajete jedině horkým vzduchem</small>

THERMOSANACE: nad dřevokazným škůdcem vyhrajete jedině horkým vzduchem

Petr Houška | Úterý, 28. srpen 2012 |

Přidat na Seznam.cz

Většina starších dřevěných konstrukcí bojuje s napadením dřevokazným hmyzem. K jeho likvidaci lze použít hned několik různých metod, ale za jednu z nejúčinnějších a vůči dřevu nejšetrnějších se pokládá již od 30. let 20. století termosanace – jiným názvem horkovzdušná sanace dřeva.

Oproti ostatním metodám, které škůdce buď zlikvidují částečně, nebo způsobí destrukci dřeva, dokáže termosanace v plném rozsahu transparentně zahubit hmyz a přitom nijak nezasáhnout do ošetřované konstrukce. Termosanace pracuje na principu prohřátí napadené dřevěné konstrukce vháněným horkým vzduchem. termosanace3Tělo dřevokazného hmyzu je složeno z bílkovin, které se při dosažení teploty kolem 50 °C rozkládají a zničí organismus škůdce.

Škůdci jsou jako v sauně

termosanace4Vzduch ohřátý na teplotu 80 až 120 °C se vyrábí ve speciálně vyvinutých agregátech a do sanovaného prostoru se vhání hliníkovým potrubím. Metoda je naprosto bezpečná, protože v podstatě napodobuje podmínky v běžné sauně. Včasně provedená termosanace dokáže zachránit a zachovat ošetřenou dřevěnou konstrukci na mnoho dalších desítek let. Finančně se náklady na provedení termosanace pohybují okolo dvacetiny až desetiny nákladů na zhotovení nového krovu.

Reference hovoří jasně

termosanace1Metoda termosanace je v Evropě naprosto běžným a vyhledávaným způsobem ošetření historicky cenných a památkově chráněných objektů. U nás metodu s úspěchem realizuje jako jediná společnost THERMO SANACE s.r.o. od roku 2010. Mezi nejzajímavější referenční zakázky firmy patří především ošetření katedrály svatého Martina v Bratislavě, evangelický kostel v obci Rovečné či technická památka – vodní mlýn Wesselsky u Oder. Na modernizaci a vývoji termosanace se podílejí přední odborníci z oboru stavebnictví a dřevařství (VVÚD v Březnici, VUT Brno, TU Zvolen nebo VŠB – TU Ostrava).

www.thermosanace.eu

Vaše komentáře (3)

Nejnovější články v kategorii “Ochrana dřeva”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop