Preventivní ochrana dřeva proti dřevokazným houbám, hmyzu a plísním

Preventivní ochrana dřeva proti dřevokazným houbám, hmyzu a plísním

Komerční sdělení | Pondělí, 22. květen 2017 | | Aktualizováno Pondělí, 03. červen 2019

Přidat na Seznam.cz

Dřevo se vyskytuje ve většině staveb jako schody, okna, dveře, konstrukce krovů nebo jako kompletní dřevostavba. Jedním z rozhodujících faktorů, který ovlivňuje životnost stavebního díla, je životnost dřevěných konstrukcí.

V příznivých podmínkách nám dřevo může sloužit po dlouhou dobu, musíme ho však chránit před působením škůdců konstrukční ochranou. Tam, kde není tato ochrana možná, je vhodné přistoupit k preventivní ochraně chemické.

Ve spolupráci s Ing. Jaroslavem Strnadelem, Ph.D., odborníkem na chemickou ochranu dřeva proti biotickým škůdcům a výzkumným pracovníkem společnosti Bochemie, která na náš trh dodává přípravky značky BOCHEMIT k ošetření dřeva proti biotickým škůdcům, jsme pro vás připravili odpovědi na nejčastější dotazy týkající se chemické ochrany dřeva.

Proč bychom měli impregnovat dřevo?

Dřevo je přírodní materiál. Neošetřené dřevo časem podléhá zkáze, nejčastěji bývá napadeno dřevokazným hmyzem. Dalším významným nebezpečím pro dřevo jsou dřevokazné houby a plísně. Ty se objevují převážně tam, kde je dřevo vystaveno zvýšené vlhkosti. Nejvíce ohroženo je dřevo, které je zabudováno v exteriéru nebo je dokonce v přímém kontaktu s půdou či vodou. Je-li dřevo ošetřeno přípravky BOCHEMIT pro preventivní ochranu dřeva, vydrží déle zdravé a výrazně se prodlouží jeho životnost.

dřevěný plot

Obr.: Neošetřené dřevo časem podléhá zkáze. Foto: Bochemie

Nestačí přirozená odolnost dřeva proti škůdcům?

Odolnost běžně používaných dřevin (smrk, borovice, jedle, modřín, dub, buk) proti dřevokazným houbám není velká, pouze dub je klasifikován jako trvanlivý, ostatní dřeviny jsou středně nebo slabě trvanlivé. Proto je potřebné dřevo chránit před dřevokaznými houbami a dřevokazným hmyzem tak, aby pro ně nebyly vytvořeny vhodné podmínky pro napadení dřeva, zejména vlhkost a teplota.

Není dostačující ochrana lakem nebo barvou na dřevo?

Běžný krycí lak nebo barva sama o sobě dřevo neochrání před napadením většinou druhů dřevokazného hmyzu. V důsledku teplotních výkyvů dochází k rozpínání a smršťování dřeva, při němž v krycím nátěru vznikají prasklinky. Jsou-li praskliny větší, je dřevo bez impregnace vystaveno zvýšenému nebezpečí napadení biotickými škůdci, kteří mohou prasklinami pronikat do dřeva.

Které dřevěné prvky rozhodně doporučujete chránit proti dřevokaznému hmyzu a houbám?

Použít chemickou ochranu pro zvýšení trvanlivosti dřeva je vhodné, pokud dřevěné prvky budou používány jako nosné, jsou obtížně nahraditelné nebo opravitelné. Riziko představují chyby v konstrukci staveb, které mohou způsobit zatékání při dešti nebo kondenzaci par při kolísání teplot, a dále vodorovné plochy konstrukce, odkud případná zatečená voda obtížně odtéká. V případě vystavení dřeva povětrnostním podmínkám (např. přímý déšť) existuje ještě vyšší riziko napadení díky neustále zvýšené vlhkosti.

Můžeme si dřevo naimpregnovat sami svépomocí?

Naimpregnovat  dřevo si může každý sám. Z naší výrobkové řady k těmto účelům slouží zejména BOCHEMIT Opti F a BOCHEMIT QB Hobby, přípravky je možné aplikovat nátěrem. V případě realizace větší stavby doporučujeme  oslovit profesionální  dodavatele impregnovaného stavebního řeziva.

Opti F

Obr.: Použít chemickou ochranu pro zvýšení trvanlivosti dřeva je vhodné, pokud dřevěné prvky budou používány jako nosné, jsou obtížně nahraditelné nebo opravitelné. Foto: Bochemie

Jak postupovat při aplikaci impregnace BOCHEMIT?

Nejdříve je důležité přečíst si podrobně návod, kde je uvedeno, jak výrobek ředit, jak a v jakém množství jej aplikovat a jaké použít ochranné pomůcky. Obecně platí, že preventivní ochrana dřeva nátěrem nebo postřikem se provádí při teplotách +5 °C až +30 °C tak, aby bylo dosaženo celistvého a stejnoměrného nánosu prostředku po celém povrchu dřeva. K dosažení požadovaného příjmu jsou obvykle potřeba jedna až dvě aplikace. Potřebné množství výrobku je možno zjistit vynásobením povrchu impregnovaného řeziva a předepsaného příjmu uvedeného na etiketě.

Je možné na impregnaci přípravky BOCHEMIT nanést další nátěr?

Po zaschnutí impregnace se povrchové vlastnosti dřeva nemění a lze na impregnaci aplikovat další běžně používané lazurovací nebo krycí nátěry. Vzhledem k široké nabídce nátěrů doporučujeme odzkoušet vybraný typ na skrytém místě, abyste zjistili výsledný barevný vzhled dřeva. Rozhodnete-li se pro další nátěr, doporučujeme zvolit bezbarvou variantu BOCHEMITU. Pokud bude impregnované dřevo v exteriéru, tzn. vystaveno dešti, je krycí nátěr dokonce nutností.

Jaká je životnost dřeva impregnovaného BOCHEMITEM?

Životnost provedené ochrany BOCHEMITEM je pro dřevo použité v interiéru časově neomezená, u dřeva v exteriéru minimálně 10 let. Poté je doporučeno provést kontrolu stavu ochrany (ideálně ve dvouletých intervalech). Je nutné také pamatovat na následné ošetření příčných řezů, zářezů, plátování a jiných druhů spojů provedených až po impregnaci, protože právě tato místa jsou škůdci a houbami ohrožena nejvíce, tam prakticky vždy destrukční proces začíná.

Proč bývá impregnované dřevo barevné?

Existuje více barevných variant impregnačních přípravků. BOCHEMIT se vyrábí bezbarvý, zelený a hnědý. Smyslem barevných variant je pouze rozlišit ošetřenou část dřeva od té, která ošetřena nebyla. Sytost barvy nevypovídá o množství účinných látek v ošetřeném dřevě.

STŘEŠNÍ KONSTRUKCE

Obr.: Při napadení dřeva konstrukčních a nosných prvků je nutná konzultace s odborníkem. Foto: Bochemie

Je možné použít impregnované dřevo v obytných místnostech?

Dřevo ošetřené impregnačními prostředky BOCHEMIT lze použít i v obytných místnostech. Impregnované dřevo však nesmí být použito tam, kde by mohlo přijít do kontaktu s jídlem, krmivy nebo pitnou vodou. Impregnace se také nepoužívá na dřevo sloužící k výrobě dětského nábytku a hraček.

Je možné dřevo impregnované BOCHEMITEM pálit?

Impregnované dřevo se běžně nesmí používat jako topivo, ale předá se k likvidaci firmě s oprávněním k této činnosti. Odřezky dřeva ošetřeného BOCHEMITEM QB Hobby nebo Profi je však možné spálit.

Co dělat, je-li dřevo napadeno dřevokaznou houbou nebo hmyzem?

Jedná-li se o konstrukční a nosné prvky, vždy se nejprve poraďte s odborníkem (stavebním technikem, projektantem, statikem apod.). V případě sanace dřeva napadeného hmyzem svépomocí (menší nenosné prvky) použijte BOCHEMIT Plus I (koncentrát k naředění) nebo BOCHEMIT Plus I APP (ve spreji, připraven k okamžitému použití). Nejprve odstraňte napadenou část dřeva, a to až na zdravé dřevo. Povrch dřeva následně očistěte, odmastěte a nechte vysušit tak, aby přípravek mohl dobře pronikat do dřeva. Vždy je třeba se řídit návodem na etiketě. Doporučený postup použití přípravků BOCHEMIT můžete také konzultovat s námi.

Na závěr pan Ing. Jaroslav Strnadel, Ph.D. dodává: „Nepodceňujte při stavbách nebo rekonstrukcích dřevěných objektů nebo prvků prevenci proti napadení biotickými škůdci. Při správném použití zaručují přípravky BOCHEMIT profesionální a spolehlivou ochranu dřeva a předchází tak možným komplikacím a nákladům spojených s následnou sanací napadeného dřeva. Snadnou aplikaci nátěrem, postřikem nebo máčením navíc zvládne každý, takže i neprofesionál si může svépomocí zajistit ochranu dřeva na profesionální úrovni.

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Ochrana dřeva”

 • Jak a čím nejlépe chránit dřevo?

  Jak a čím nejlépe chránit dřevo?

  Aby byly dřevěné prvky ve stavbách schopny dlouhodobě plnit své funkce, je třeba vždy zvážit mnohé faktory týkající se vhodného výběru dřeviny, způsobu jeho opracování a zejména…

 • Dřevo venku natřít nebo nenatřít?

  Dřevo venku natřít nebo nenatřít?

  Dřevo je jeden z nejstarších stavebních materiálů. A také jeden z nejoblíbenějších. Dodává punc luxusu, pocitově hřeje a je potěchou pro oči. Pokud ho ale necháme venku, vystavené…

 • Impregnace dřeva se není třeba bát

  Impregnace dřeva se není třeba bát

  Chemické prostředky jsou neocenitelnými pomocníky při preventivní ochraně dřeva před škůdci. Impregnací ošetřujeme jak konstrukce, krovy a interiérové prvky uvnitř domu, tak i na…

 • Dřevěná terasa – jak zachovat její krásu

  Dřevěná terasa – jak zachovat její krásu

  Přinášíme vám pár užitečných zásad o tom, jak správně udržovat dřevěnou terasu aby nám dlouho vydržela.

Více článků »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop