Tisk
Dřevostavba a věčná krása špaletových oken

Dřevostavba a věčná krása špaletových oken

Úterý, 08. listopad 2011 |

Přidat na Seznam.cz Kastlíková neboli špaletová okna jsou návratem k tradicím a zároveň evergreenem. Zejména ve skanzenech nebo na kulturně chráněných domech jsou k vidění tradiční špaletová okna tak, jak byly zasklena původně, tedy s jednoduchým zasklením plochým sklem. Podstatou kastlíkových neboli špaletových oken (říká se jim také „kastláky") je to, že venkovní křídla se otevírají ven a vnitřní dovnitř. Uvnitř i venku je instalovaná ozdobná obložka, která překrývá montážní otvor. U některých replik historických stavení i u nových dřevostaveb, hlavně roubenek, může být špaleta také tvořena masivní trámovou konstrukcí po obvodě okna. Okenní rámy jsou potom vkládány do polodrážky zevnitř a zvenčí.

Přednosti kastlíkových oken

72okno_s_kytkouDSCF673872truskavna_oknoIMG_4741Jejich výhodou je, že mezi okenními křídly uvnitř je možné pěstovat květiny a je tady místo i na další věci. V horní části navíc může být instalovaná meziokenní roleta. Špaletová okna jsou přizpůsobivá a rozumí si i s dnešními nově stavěnými dřevostavbami. Tradičně potom okna pouze vypadají, technicky jsou ale zdokonalená. Vzhled okna odpovídá původním oknům staletých roubenek, ale okno díky termoizolačním dvojsklům disponuje výbornými vlastnostmi.

Tradiční kastlíkové okno je precizní práce

72truskavnaDSCF6776Priprava_oken_KrnoviceP1060655Pokud jde o výrobu, kastlíkové okno je jako celek pracnější. Okna se proto používají hlavně do rekonstruovaných objektů a historických památek. Ale i lidé, kteří přesně vědí, co chtějí při renovaci svého domu, si nechávají dělat špaletová okna.Někdy i jako repliky oken původních, staletých.

Klasická kastlíková okna obecně o něco méně těsní – masivní špaleta je spíše tesařskou než truhlářskou prací a malým netěsnostem se nelze vyhnout. Je to proto, že dřevo jako přírodní materiál stále pracuje a budoucím malým deformacím trámů nelze zcela zabránit. Špaletová okna přesto mají své velmi početné příznivce, kterým tento detail nevadí a to, co je pro ně důležitější, je precizní ruční práce a tradiční hodnota.

Více se o těchto oknech dočtete v čísle 4/2011 časopisu Sruby&roubenky, které právě přichází na pulty prodejen.

Vaše komentáře (5)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Okna, dveře, výplně”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop