Tisk
SLAVONA: <small>Okno PROGRESSION získalo cenu GRAND PRIX</small>

SLAVONA: Okno PROGRESSION získalo cenu GRAND PRIX

Dagmar Šimonová | Pátek, 05. říjen 2012 |

Přidat na Seznam.cz

Na veletrhu FOR ARCH 2012 představila společnost SLAVONA, s.r.o. nové okno moderního designu, které slavilo úspěch nejen v řadách návštěvníků, ale i odborné poroty, která mu udělila cenu GRAND PRIX. Výrobek vybočuje z řady hned v několika ohledech – jedním z nich je i design. Konstrukční systém umožňuje okno zakomponovat do fasády tak, že rám je zcela skryt v izolaci a ze strany exteriéru je tak viditelné pouze zasklení.

Okno šité na míru pasivnímu domu

SlavonaForarch2012 zabudovane okno PROGRESSIONOkno PROGRESSION bylo vyvinuté s maximálním důrazem na několik důležitých parametrů, jež jsou určující při výstavbě pasivních domů – tedy na maximální tepelnou izolaci, maximální možnou míru tepelných zisků, vzduchotěsnost, bezpečnost, dlouhou životnost a v neposlední řadě také design. O tom, že se konstrukce nového okna povedla na výbornou, svědčí i prestižní certifikace německého Passivhaus institutu v Darmstadtu, který okno v hodnocení efektivity zařadil do třídy účinnosti A. Požadavky této kategorie zatím splňuje pouze 14 oken na celém světě.


okno PROGRESSION zavrene detai
okno PROGRESSION interierokna PROGRESSION image DecasteloSlavonaForarch2012 37


Jaké okno je pasivní?

okno PROGRESSION rohoveOkna pro pasivní domy musí splňovat především požadavek na hodnotu součinitele prostupu tepla Uw≤0,8 W/m2K při zasklení s hodnotou Ug=0,7 W/m2K. Celková hodnota součinitele prostupu tepla totiž závisí jak na dílčí hodnotě rámu, tak zasklení. V současné době dosahuje zasklení vždy lepších parametrů, než je tomu u rámu. Jak tuto skutečnost obejít? Jednoduše. Slavona zhotovila okno, které se zabuduje do konstrukce domu tak, že rám je ze strany exteriéru zcela překryt fasádou a je tak chráněn před všemi okolními vlivy.


Maximální ochrana vnější konstrukce nese své ovoce

SlavonaForarch2012 29Skrytí rámu do izolace má za následek hned několik výhod: okno dosahuje mnohem lepších hodnot součinitele prostupu tepla, díky většímu podílu prosklených ploch vůči ploše rámu při stejném rozměru okna zajišťuje větší solární zisky a navíc je rám z vnější strany chráněn proti okolním vlivům a životnost dřevěného okna je tak zcela srovnatelná s dřevohliníkovými okny (které jsou ale až o 40% dražší!). Takové řešení se samozřejmě líbí i architektům a projektantům, protože bezrámové zasklení zaručuje minimalistický vzhled domu s optikou čistého skla.

Vzduchotěsnost jde ruku v ruce s bezpečností

okno PROGRESSION zabudovane ETICS horni skryty zavesokno PROGRESSION otevrene detailTři okenní těsnění zajišťují dokonalou protihlukovou izolaci, ale i výborné vlastnosti okna z hlediska vzduchotěsnosti a průniku vody do konstrukce. Okno testovala Zkušebna stavebně truhlářských výrobků ve Zlíně. Díky skrytému kování se závěsy o hmotnosti až 160 kg není těsnící profil na žádném místě deformován a celoobvodové kování zajišťuje rovnoměrné dotažení všech těsnění po celém obvodu křídla. Kování se skrytými závěsy působí velice příznivě při pohledu z interiéru, kdy mohou viditelné panty rušit celkový výraz okna. Proti násilnému otevření brání excentrické hřibové čepy, které při uzavření zapadnou do bezpečnostních pouzder a celoobvodové kování má všechny uzavírací body bezpečnostní.

Okno s neviditelným rámem boduje na všech frontách

okno PROGRESSION zabudovane exterierU fixních i otevíravých oken je z exteriéru viditelné pouze sklo a v ostění a nadpraží úzká hrana vyrobená z tepelně upraveného dřeva Thermowood. Spodní hrana okna je krytá kompozitní okapnicí, která zajišťuje odvod vody a esteticky překrývá výtokové otvory. Samotný rám okna tvoří dřevo v kombinaci s korkem, část prosklení pak izolační trojsklo s vysokou energetickou propustností, která zajišťuje co možná největší solární zisky. Zatímco z exteriéru je okno skoro neviditelné, ze strany interiéru poskytuje možnost škály povrchových úprav s přirozeným vzhledem kvalitního dřeva.


Chcete si okno Slavona PROGRESSION prohlédnout lépe? Podívejte se na video!

Vaše komentáře (2)

Nejnovější články v kategorii “Okna, dveře, výplně”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop