HS portály a velkoformátové posuvné dveře v dřevostavbách nebo rekonstrukcích rodinných domů

HS portály a velkoformátové posuvné dveře v dřevostavbách nebo rekonstrukcích rodinných domů

Komerční sdělení | Úterý, 14. květen 2019 |

Přidat na Seznam.cz

Mít přístup z obývacího pokoje přímo na terasu širokými prosklenými dveřmi je snem nejednoho majitele domu. Dnes není problém si takové přání splnit u nové dřevostavby ani u rekonstrukce rodinného domu.

HS portál - zdvižně posuvné dveře

Velikost prosklených ploch se vývojem materiálů výrazně zvětšila, přičemž se rozšířila i nabídka konstrukcí a způsob otvírání. Kdysi používané balkonové dveře či novější varianta tzv. PSK dveří je v současné době častěji nahrazována zdvižně posuvnými dveřmi neboli HS portálem.

Přednosti HS portálu

Výhodou HS portálu je jeho relativně subtilní, a tudíž elegantní konstrukce, která uživateli nabízí:

  • jednoduché otvírání,
  • velkorysý průchozí prostor,
  • možnost aretace v jakékoliv poloze odsunutého křídla,
  • případně bezbariérový přístup či dokonce
  • ovládání pomocí elektropohonu.

hs-portal-velkoformatove-posuvne-dvere-interier-2

Co je dobré u systému HS portálu promyslet?

Pokud máte jasno v tom, že posuvný systém - HS portál - opravdu chcete, a hodláte investovat do jeho pořízení, nebo do rekonstrukce a výměny stávajícího okenního systému, pak je potřeba se zamyslet nad dalšími hledisky.

1. Velikost a design HS portálu

V prvé řadě promyslet velikost a design. Oba dva faktory by měly přihlížet k charakteru domu. Je pravda, že velikost posuvných elementů může být v současné době doslova extrémní, a nemusíte zrovna pomýšlet na hliník, který je cenově náročný.

Rozumnou alternativou je kompozitní materiál RAU-FIPRO od firmy REHAU. Je to materiál vyráběný na bázi PVC a skelných vláken, které mu propůjčují tolik potřebnou tvarovou stabilitu, tuhost a pevnost v ohybu.

Tyto HS portály jsou nabízeny ve velkém množství designů (přes 400 možností) včetně žádaných antracitových a šedých odstínů. Stále populární jsou i v moderní architektuře dřevodekory, které propůjčují profilům až neuvěřitelně hodnověrný vzhled dřeva s výraznou povrchovou strukturou.

hs-portal-velkoformatove-posuvne-dvere-interier

Příkladem je nová ražba WOODEC, která je perfektní na pohled i na dotek, a díky životnosti, barevné stálosti a odolnosti vůči slunečnímu záření lze říci, že v mnohém předčí originální materiál (dřevo).

Kdo ovšem touží mít okenní systém s hliníkovým vzhledem, ale upřednostňuje plastový profil, může jej doplnit hlinkovými obložkami, které navenek působí zcela autenticky jako standardní hliníková konstrukce.

2. Váha HS porálu - snadné otevírání

Přestože RAU-FIPRO (ve své již druhé generaci) umožňuje neuvěřitelné rozměry (výška 2,7 m a šířka 10 m), je dobré zvážit velikost elementů i podle váhy.

Výběr systému by měl respektovat snadnou obsluhu a jednoduchý odsun křídla, který by mělo bez větších problémů zvládnout i malé dítě. HS portál může být sice vybaven elektropohonem, který komfortně zvládne ovládání i hodně těžkých elementů (řádově stovky kg), ale při otevírání je samozřejmě pomalejší, což může být na obtíž.

hs-portal-velkoformatove-posuvne-dvere-interier-3

3. Tepelně izolační a hlukové vlastnosti HS portálu

U všech systémů REHAU budete spokojeni také v otázce tepelněizolačních vlastností a hlukového útlumu, pokud jej budete mít v hledáčku nezbytných požadavků. Díky vynikajícím hodnotám Uw mají HS portály REHAU i certifikaci pro použití v nízkoenergetických a pasivních domech.

hs-portal-velkoformatove-posuvne-dvere-interier-4

4. Bezpečnost HS portálu

Důležitou roli by měla hrát bezpečnost, protože zloději ve snaze proniknout do interiéru obvykle nerozbijí sklo, ale vypáčí rám. Systém z materiálu RAU-FIPRO splňuje bezpečnostní třídu RC2, respektive RC3 (záleží také na typu skla a kvalitě kování).

hs-portal-detail-profilu-ramu

5. Varianty otvírání HS portálu

Jestliže je vše výše uvedené jasné, stačí si dle velikosti vybrat některou z možných variant otvírání.

hs-portal-zpusoby-otvirani

Další informace včetně doporučených realizačních firem najdete na www.rehau.cz

Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Okna, dveře, výplně”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop