Chytrý domov s chytrými střešními okny Roto

Chytrý domov s chytrými střešními okny Roto

Komerční sdělení | Úterý, 16. únor 2021 |

Přidat na Seznam.cz

Plánujete, nebo již máte inteligentní domácnost a chcete na ni napojit střešní okna? S Roto žádný problém...


Moderní způsob ovládání střešních oken

Chcete-li ovládat střešní okna „na dálku", pak je třeba použít jejich elektrické provedení. Možná vám postačí ovládání samotných elektrických stínících doplňků střešních oken, okna jako taková si ponecháte v manuálním provedení stejně jako u oken fasádních.

Opět žádný problém, s Roto se pro všechny najde řešení. Pak už záleží jen na vás, jakým způsobem budete ovládat svá střešní okna Roto – smartphonem, tabletem nebo chytrými hodinkami...

ovladani


Elektrická střešní okna Roto

Nabídka elektrických oken a doplňků Roto je široká. Téměř všechna okna se nabízejí v elektrickém provedení, a nebo je lze dodatečně vybavit pohonem.

  • Kyvné okno RotoQ: Elektrická střešní okna řady RotoQ mají ponechané ergonomické madlo a lze je tak ovládat i manuálně.
  • Sřešní okno Designo i8: U střešních oken Designo i8 je pohon zcela schován a nabízí tak zcela nerušený výhled. Okna můžete rovněž doplnit o elektrické vnitřní a vnější příslušenství.

Roto-elektricke okno_Q4

Kyvné střešní okno RotoQ Tronic QT4 Plus →

Roto-elektricke okno_i8

Komfortní střešní okno Designo i8 →


Propojení střešních oken s chytrou domácností

Nicméně zpět k několika základním informacím. Je samozřejmě nutné, aby vaše chytrá domácnost s jednotlivými prvky „mluvila", tj. dle použitého systému doladit vzájemné propojení a komunikaci. Nemá význam jmenovat jednotlivé inteligentní systémy, už dnes je jich nepočítaně, a navíc vývoj v tomto směru spěchá dopředu mílovými kroky a tak by v této chvíli výčet byl neúplný a zavádějící.

Obecně řečeno, nejčastěji bývá využíváno přímého propojení kabelem a použití koncových prvků (střešních oken i rolet) v jejich základním elektrickém provedení. Elektricky ovládaná okna mají integrovanou řídící jednotku, která se stará o ovládání nejen oken, ale i jejich doplňků, tu pak stačí propojit kabelem se srdcem chytré domácnosti.

Není tedy potřeba k oknům dokupovat žádné další vybavení, které by ke kabelovému napojení bylo třeba. Pokud řešíte jen stínící prvek, pak bude propojen pouze on, ovšem již bez zmíněné řídící jednotky.

Roto-elektricke okno_R6

obr.: Kyvné okno Designo R6.


Bezdrátové připojení oken s chytrou domácností

Na trhu jsou k dispozici i systémy chytrých domácností, které používají frekvenční přenosy, u nich se jednotlivá zařízení připojují přes rádiový signál, vzájemně se nepropojují kabelem. Tento trend má znatelný posun vpřed. Je to stejné, jako když dříve bývalo napojení počítače na internet kabelem přes pevné telefonní linky, dnes je to nejen přes WiFi v rámci domova, ale hlavně bezdrátovým připojením internetu na domovní anténu.

U bezdrátových přenosů je třeba zajistit, aby chytrá domácnost i ovládané prvky uměly stejné protokoly a mohly spolu komunikovat přímo. Odborně řečeno, musí být kompatibilní. Pokud nejsou, pak je k nim třeba přidat prvky, které tuto společnou řeč zajistí. Nejedná se o nic mimořádného, patří sem např. systémy mediola® nebo Becker, které komunikují jednoduše přímo a zajistí komplexní bezproblémový chod.

elektricke-okno-designo-i8

Foto: ROTO


Jde to i jinak...

Je však možno použít i jiná řešení. K základnímu prvku, který se běžně používá se vzájemným kabelovým propojením a neumí rádiové řízení, lze přidat příslušný receiver a proměnit jej tak na bezdrátový prvek komunikující v příslušném protokolu. Poměrně častý případ uveďme jako příklad. Máte vjezdovou bránu, garážová vrata a venkovní žaluzie na fasádních oknech dodané s ovládáním od konkrétní firmy.

V tuto chvíli pro vás bude jistě zajímavé stejným systémem ovládat i předokenní roletu na střešním okně. Není nic jednoduššího. K roletě v rámci kabelového připojení umístíte do krabičky pod stěnový přepínač správné zařízení a v tu chvíli máte roletu k dispozici stejně, jako další ovládané prvky tohoto systému.

Myslete i na záložní zdroj. Bez něj vám v případě výpadku proudu hrozí, že budete mít chytrou domácnost při svíčkách. Zní to romanticky, ale nechtěná tma uvnitř domu v pravé poledne nemusí být zrovna to pravé. Zatažené rolety vám dovnitř světlo nepustí. Stejně tak dešťový senzor nezavře střešní okno při dešti, byť je automaticky součástí každého elektrického střešního okna Roto.

elektricke-okno-i8 R6

Foto: ROTO

Široký výběr střešních oken ROTO→


V souvislosti se střešními okny Roto

Výsuvně kyvné stešní okno Designo R7
Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Okna, dveře, výplně”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop