
Promyšlená rekonstrukce s nevšedními prvky pasivního domu proměnila původně zchátralou faru k nepoznání
Redakce | Čtvrtek, 13. srpen 2020 |

Když michelský farář oslovil architekta Josefa Tlustého s dotazem na konzultaci ohledně technického stavu objektu fary a možností její renovace, byla jasné, že kompletní rekonstrukce bude nevyhnutelná. Výsledek ale rozhodně stojí za to.
Rekonstrukci fara opravdu potřebovala
Budova byla v dosti zuboženém stavu od poslední rekonstrukce ze 70. let minulého století. „Po prohlídce stavby bylo jasné, že smysluplná oprava může proběhnout pouze komplexně. Kritický stav krovu a nevyhovující stav krytiny způsoboval již také zatékání do zdiva v patře. Nesprávně osazená okna během poslední opravy vedla k jejich degradaci a rozsáhlým plísním v ostěních. Sokl domu byl zvlhlý. Neprovedená izolace proti zemní vlhkosti vedla k vlhnutí zdiva a odpadávání fasádní omítky," vypráví architekt.
obr.: Původní stav fary před rekonstrukcí.
obr.: Původní stav fary před rekonstrukcí.
obr.: Původní stav fary před rekonstrukcí.
obr.: Původní stav fary před rekonstrukcí.
Úspora nejen financí
I když částka, kterou místní mecenáš faře daroval, byla poměrně vysoká, dalo se předpokládat, dalo se předpokládat, že na celou rekonstrukci nebude stačit. „Jeden z farníků, vysokoškolský pedagog na fakultě strojní v oboru energeticky úsporných zařízení, doporučil dotaci z Operačního Fondu ŽP – snížení energetické náročnosti budov. Tím, že jsme návrhem faru přiblížili svými parametry téměř pasivnímu domu, dotace byla fondem přislíbena a podařilo se tak dorovnat chybějící částku pro kompletní rekonstrukci," vysvětluje postup rekonstrukce Josef Tlustý.
Návrh renovace byl tvořen tak, aby objekt z 19. století splnil současné nároky, a to nejen prostorově, ale i technicky. V objektu jsou realizovány některé nové prvky (vikýř, přístřešek ve dvoře, prosklená stěna v kapli atd.), navržené tak, aby svým vzhledem stavbě nekonkurovaly, ale byly s nimi ve zdravém sepjetí.
„Jedná se o pravděpodobně jediný farní úřad v téměř pasivním standardu v ČR. Jeden z mála kvalitně zateplených objektů z 19. století tak, že jeho vyznění není v rozporu s jeho vzhledem v době jeho vzniku," popisuje architekt.
Stavba je navržena s vysokým podílem použití přírodních materiálů a materiálů šetrných vůči životnímu prostředí. Ve velké míře je použito snadno recyklovatelných materiálů (tepelné izolace stěn, střech). Nadstavba domu je realizována jako dřevostavba two-by-four s foukanou izolací, respektive minerální vatou.
Střecha nad přístřeškem bude ozeleněna a řešena jako bezúdržbová – extenzivní se sukulentními teplomilnými společenstvy. Zdrojem energie jsou plynový kondenzační kotel a termické kolektorové panely, vytápění zajišťuje ÚT, větrání je řízené s rekuperací.
Technické parametry fary
- Název projektu: Farnost v Praze-Michli
- Místo: Praha-Michle, Czech Republic
- Typ stavby: nástavba – téměř pasivní dům
- Zastavěná plocha vč. přístřešků: 311,3 m2
- Užitná plocha (vytápěná část): 376,9 m2
- Náklad: 7 500 000 Kč
- Konstrukce a izolace: Two-by-four, minerální a foukaná izolace
- Architekt: Ing. arch. Josef Tlustý
- Projekční tým: Ing. arch. Josef Tlustý, Ing. Petr Reiser, Ing. Pavel Minář
- Fotografie: Karel Šuster
Tento článek vyšel v ročence DŘEVO&stavby a zelené řešení pro města a obce 2020
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi ZDARMA pouze s platbou za poštovné.
objednat časopis
Nástavbou k novému životu
Nástavby jsou u nás poměrně běžné, málokdy se ale realizují na historických budovách. Příklad z Amsterodamu ale ukazuje, jak moderní nástavba dokáže starou budovu doslova probudit k novému životu a zároveň získat nádherné nové prostory.
Architekti ze studií Tersago a Dedeker navrhli na dům z přelomu 19. a 20. století lehkou dřevěnou nástavbu ve výšce 26 metrů. Stavba z CLT panelů byla včetně osazení oken realizována během 10 dní, aniž by byl omezen provoz na rušné komunikaci u domu.
Foto: MarbleMoon
"Speciální stropní elementy NOVATOP byly dovezeny z ČR."
Foto: MarbleMoon
Foto: MarbleMoon
Podívejte se na další zachráněné objekty rekonstrukcí
Vaše komentáře (0)Nejnovější články v kategorii “Rekonstrukce”
-
Starou roubenku uprostřed lesa úplně rozebrali a vytvořili její dokonalou repliku
Jedno místo, jeden genius loci, dvě stavby. Roubenka na odlehlém místě uprostřed lesa vypadá, jako by tady stála věky. Zda ano či ne, nelze říci jednoznačně, její osud je trochu…
-
Větrný mlýn ve Velkých Těšanech se podařilo díky rozsáhlé rekonstrukci zachránit a zachovat tak jeho dávnou minulost
Mlýnů bývalo na našem území mnoho, ovšem těch větrných, nazývaných „větřáky", bylo spíše poskrovnu. Byly totiž velmi vybíravé, pokud šlo o vhodné území. Musely být…
-
Po dlouhých letech v zahraničí se vrátil zpět do Čech, kde rekonstrukcí zachránil dvě stě let starou poloroubenku
Sedm let byl pastevcem na horách a vyráběl sýr. Životem v přírodě s chovem koz a koní začala v mládí Petrova emigrace ve Švýcarsku, ze které se po více než čtyřiceti letech vrátil…
-
Stará stodola bývala zemědělskou usedlostí, po rekonstrukci se z ní stalo skvělé místo k bydlení
Nebýt dědice, kterému tradice, venkov a odkaz předků nebyly úplně lhostejné, stihl by hospodářské stavení ve slovinské Bohinji podobný osud jako jiné stavby tohoto druhu: Přestavba na…