Tisk
Dřevostavbám došková střecha sluší

Dřevostavbám došková střecha sluší

Michal Babor | Středa, 08. červen 2011 |

Přidat na Seznam.cz

Stoupající zájem o dřevostavby, ekologické bydlení a přírodní materiály vrací stále víc do centra pozornosti dřevo, ale i doškové a šindelové střechy. Došková střecha nemusí být vždy z žitné slámy – stavební jednotka (došek) může být vyroben i z rákosu, jsou i došky kukuřičné. Podívejme se podrobněji na doškové střechy z žitné slámy.

Došková střecha - moderní trend i klasika

dosk1I když doškových střech je rozeseto po Německu, Anglii nebo třeba Holandsku spousta, u nás je to pořád něco mimořádného. Došky střechu vaší dřevostavby dokonale odliší od jiných, dům okamžitě dostane punc originálu a zlepší se jeho atmosféra.

Došek – výhradně ruční práce

dosk2Slaměná čepice sluší dřevěným novostavbám i roubenkám. Když budete kontaktovat výrobce střechy, možná bude dodací termín dlouhý, a to třeba i rok. Podle toho, jak je zaseto. Totiž – musí se velmi hustě zasít speciální vysoká odrůdu žita, stonek slámy nesmí být kratší než 140 centimetrů. Sklízí se ručně, opatrně, aby se stébla nepoškodila. Následuje důkladné vymlácení. Kdyby na stéblech zůstalo částečně v klasech zrní, střechu by zobali ptáci a trpěla by její pevnost.

Výborná životnost a snadná údržba

Životnost slaměných doškových střech je 30 let i více. U nás narazíte většinou na vazbu došků klasem dolů, na Slovensku naopak. Střecha s vazbou „na hlavačku" (klasem nahoru) má výdrž až půl století.

Citlivým místem je hřeben střechy. Jestliže je slaměný, musí se občas vylézt na střechu a zkontrolovat ji. Trvanlivější je plechový hřeben nebo (estetičtější) keramický. Pokud vidíme v doškách mezeru nebo jinou nepravidelnost, konzultujeme stavební firmu, která střechu vyrobila. Výhodou doškové střechy je to, že se snadno opraví i malé místo.

Výhody doškové střechy

dosk4Norma předepisuje, že došky lze použít na střechách s minimálním sklonem 45 stupňů. Při nižším sklonu nelze garantovat odolnost krytiny proti sněhu; poškozoval by ji i déšť.

Tepelný odpor doškové krytiny musí odpovídat ČSN 730540-1-4 a novelizaci této normy části 2-vyhl. 291/2001 – požadavky na zvýšený součinitel prostupu tepla "U". Dobré tepelné a izolační vlastnosti doškové krytiny vyplývají mimo jiné z toho, že jednotlivá stébla rozdělená kolénky jsou kapilárami, kde je uzavřen vzduch – ideální izolant.

Mgr. Michal Babor

Z životní dráhy učitele, kterým jsem chtěl být snad už v peřince, jsem před drahnou řádkou let zběhl do sféry časopisů o bydlení. Ze zaměstnance jsem se před deseti lety stal zaměstnavatelem, ale redakční práci zůstávám věrný...

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Střecha”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop