Tisk
Rákosová krytina nejen do skanzenu

Rákosová krytina nejen do skanzenu

Petr Houška | Pondělí, 12. březen 2012 |

Přidat na Seznam.cz

Rákos – dar přírody, který člověk využívá díky jeho výjimečným vlastnostem od počátku lidstva. Nejlépe se mu daří na okraji vodních ploch, kde má dostatek vláhy pro svůj bohatý růst. Dosahuje výšky až čtyř metrů a nejkvalitnější rostliny najdeme v bažinatých oblastech. Rákos má velmi široké uplatnění ve stavebnictví, můžeme jej použít jako střešní krytinu, obklad stěn, rohož pod hliněné omítky, zástěnu proti slunci a nechtěným pohledům sousedů. V neposlední řadě se dá využít k zateplování staveb v podobě desek, kde jsou k sobě stébla svazována pozinkovaným drátem do tloušťky cca 5 cm a formátu 2 x 1 m.

Tradice použití rákosu ožívá

V dnešní moderní době, kdy jsou domy vybaveny automDSC00277atickým vytápěním a solárními panely, se odvěká tradice střech z rákosu těší velké oblibě. Je to především v Německu, Belgii, Rakousku, Holandsku, Švýcarsku a hlavně v Maďarsku – tam nebyla tradice přerušena a pochází odsud nejkvalitnější produkce rákosu, zvláště z okolí Debrecínu. Ekologická stopa střešní krytiny z rákosu je prakticky nulová oproti pálené, betonové, plastové či plechové krytině.

Rákosové došky neprotečou, meze použití se téměř nekladou

dsc00192Střechy z rákosových došků jsou vhodné především tam, kde chceme vytvořit jedinečný a malebný domov, kam se každý den budeme rádi vracet. Střechy z rákosu nejsou vhodné jen na rodinné domy. Například na přístřešcích v zoologických zahradách, na konírnách, maštalích a jiných nebytových stavbách vypadají nadmíru krásně. I když se jedná o přírodní materiál, není na místě obava z protékání vody a tím degradace konstrukce střechy. Minimální výška krytiny z rákosu je odvislá od úhlu střechy – méně jak 30 cm se v žádném případě nedoporučuje. Se strmějším úhlem střechy roste životnost – doporučuje se od 45° výše. Běžná trvanlivost je minimálně 30 let, známé jsou i střechy staré 100 let. Trvanlivost krytiny je však závislá na mnoha faktorech – slunné místo, minimalizace prostupů, provedení hřebene a každoroční kontrola – to vše zajistí dlouhodobou životnost a krásu střechy.

Není střechy, která by se nedala pokrýtDSC01771

Díky své tloušťce pohybující se běžně okolo 40 cm není problém došky přimět k jakémukoliv tvaru střechy. Jak říkají mistři pokrývači: „Je to jako když oblékáte dům do šatů". Nejjednodušší a nejtrvanlivější je bezesporu standardní sedlová střecha. Pokud se ale rozhodneme na polovalbovou střechu umístit vikýř zvaný „volské oko", bezesporu nám bude každodenní pohled na dům potěšením.

 

 

Vaše komentáře (4)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Střecha”

Více článků »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop