Na cestě za kvalitní dřevostavbou

Střecha

Tisk
Vegetační střechy podle tradiční norské metody

Vegetační střechy podle tradiční norské metody

Helena Petáková | Úterý, 08. květen 2012 |

Jde o velmi těžkou střechu, přibližně třikrát těžší než pokryv z tašek, čímž se řadí mezi nejvhodnější střechy pro masivní dřevostavby. Kvalitně je zatíží a tím zabraňuje "pracování" (kroucení, ohýbání) různých prvků dřevěné konstrukce vlivem vysychání a sedání domu.

Pro značnou váhu vegetační střechy, ke které se v zimních měsících musí připočítat i váha sněhové pokrývky, je třeba dimenzovat celý krov i konstrukci domu. Chybně navržený či realizovaný projekt může snadno vést až k rozvalení stavby.

Volné sdružení řemeslníků Hoblina staví odvětrávané střechy (vhodné pro vytápěné celoročně obyvatelné objekty, travní drn sám o sobě nefunguje jako izolační vrstva) či střechy neodvětrávané (jednodušší skladba, vhodné pro nevytápěné, či jen zřídka obývané objekty - chaty, stáje, apod.).

 V případě neodvětrávaných střech leží drn přímo na střešním pobití (prkna, desky), chráněném dvojitou hydroizolační vrstvou, čímž střechu:
•v létě - významně ochlazuje a zabraňuje tak rozpálení domu slunečním zářením
•v zimě - částečně izoluje proti úniku tepla; k izolační vlastnosti střechy se navíc připočítává sněhová pokrývka, která z travního drnu při běžném sklonu střechy neklouže.

Stavba travnaté střechyHrubá stavba střechy z masivních klád, na které přijdou krokve s dalšími vrstvami vegetační střechy.

Stavba travnaté střechyStřešní pobití, na které se pokládají dvě hydroizolační vrstvy a na ně již travní drn.

Stavba travnaté střechyPokládání pytlů s půdním substrátem, do kterého je přimícháno travní semeno.

 Stavba travnaté střechyVegetační střecha z předchozího obrázku asi po 4 měsících...

PhDr. Helena Petáková

Vaše komentáře (8)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Střecha”

 • Oprava střechy roubené dřevostavby - jak na to?

  Oprava střechy roubené dřevostavby - jak na to?

  Základní funkcí střešní konstrukce je ochrana proti povětrnostním vlivům. Současně je korunou domu – velmi významně ovlivňuje vnímání stavby samotné. Ne nadarmo se pro soubor…

 • Štíty masivních dřevostaveb

  Štíty masivních dřevostaveb

  Štítovou stěnu lze považovat za výkladní skříň dřevostavby. Patří neodmyslitelně k roubeným a hrázděným stavbám a její provedení může být jednoduché, velmi často však…

 • Vybíráme materiály - střešní krytina pro střechu dřevostavby

  Vybíráme materiály - střešní krytina pro střechu dřevostavby

  Kvalitní střešní krytina je základem každé dřevostavby i zděného domu. Jestliže právě řešíte, co zvolit jako střešní krytinu pro vaši budoucí dřevostavbu, nabízíme vám v…

 • Zelených střech přibývá!

  Zelených střech přibývá!

  K naší radosti si čím dál víc lidí a institucí uvědomuje, že zelená střecha má nejen ekonomický efekt, ale dokáže významně přispět ke zlepšení životního prostředí. A to je…

Více článků »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?