Tisk
Dřevostavbám sluší ozeleněná střecha

Dřevostavbám sluší ozeleněná střecha

a.janousek | Pátek, 06. červenec 2012 |

Přidat na Seznam.cz

Společnost Isover, která se zabývá především výrobou izolačních materiálů, přichází na trh s novinkou – systémem pro zakládání střešních zahrad, který umožňuje realizovat střechu s extenzivní zelení i s náročnějším intenzivním ozeleněním.

2012-01-28-var1-upravBRNO V OPARU-umenseneZákladem systému je hydrofilní vata Cultilenenahrazující zeminu. Její největší výhodou je výrazně menší zatížení konstrukcí (minimálně o polovinu oproti systému se zeminou) a zlepšení tepelně-izolačních vlastností střešního pláště. Za sucha má asi desetkrát lepší izolační funkci než zemina a při plném nasycení vodou trojnásobně nižší tepelnou vodivost než ve skladbě se zeminou. Vata je silně nasákavá, proto je její použití vhodné i do retenčních střech. Minerální desky s hydrofilní vatou lze snadno vyměnit, což v případě jakékoli poruchy střešního pláště a nutné dodatečné opravy znamená značné urychlení a snížení pracnosti. Nezanedbatelná je také podstatně nižší cena oproti ceně klasických zelených střech.

 

Extenzivní vegetační systém

vegetacni rad kopieKromě estetické a ekologické funkce se od extenzivních zelených střech neočekává žádná další funkce, obejdou se proto s minimálními nároky na údržbu. Tyto střechy jsou velmi nenáročné a cenově dostupné. Jsou vhodné pro použití u konstrukcí s menší únosností, protože minimálně přitěžují konstrukci. Jejich obvyklá tloušťka se pohybuje kolem 5-10 cm. Většinou není potřeba systém umělého zavlažování.

Intenzivní vegetační systém

Tyto střechy jsou opravdovými střešními zahradami s keři či malými stromky. Jejich údržba je ale náročnější – neobejdeme se bez umělého zavlažování (kapkovou závlahou). Jsou vhodné pro použití u konstrukcí s vyšší únosností, zejména pro betonové stropy. Jejich obvyklá tloušťka se pohybuje od 20 cm v závislosti na použitých rostlinách.

Údržba vegetačních střech závisí na zvoleném způsobu pěstování. Při klasickém pěstování čerpají rostliny živiny z půdy bohaté na minerální látky. V případě pěstování v minerální vlně Cultilene je nutné rostlinám dodávat živiny uměle, asi třikrát za vegetační sezonu.

Vaše komentáře (4)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Střecha”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop