Časopis sruby&roubenky 3/2018
Tento článek vyšel v: Časopis sruby&roubenky 3/2018
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Dřevěný šindel - kouzlo starých časů

Dřevěný šindel - kouzlo starých časů

Redakce | Čtvrtek, 09. srpen 2018 |

Přidat na Seznam.cz

S dřevěným šindelem se setkáváme na střechách hradů, ve skanzenech lidové architektury, pečlivě rekonstruovaných chalupách a dřevěnicích. V současné době nachází uplatnění při rekonstrukcích památkových objektů, na novostavbách stylových dřevěnic, nebo i na stěnách moderních ekodomů. Je také vhodným doplňkem na prvcích zahradní architektury, jako jsou například altány, studny, stříšky nad včelími úly a podobně.

Dříve šlo o nejjednodušší a běžně rozšířený způsob, jak vlastními silami zhotovit krytinu, chránící stavbu před deštěm. Šindel se vyráběl z místních dobře štipných smrků a jedlí. I dnes, současní šindeláři ctí tradici výroby štípání a strouhání stejně jako jejich předchůdci před staletími. A i když už se dnes na střechy dřevostaveb používají moderní střešní krytiny, je zachovalá nebo zrekonstruovaná šindelová střecha pěkným připomenutím starých časů.

detail-sindel-pokladka foto-petr-rehak-drevenesindeleCZ

Obr.: Hotová šindelová střecha. Foto: Petr Řehák

detail-balik foto-petr-rehak-drevenesindeleCZ

Obr.: Dnes se šindele balí do balíků obvykle po 1 m2 na dvojité krytí. Foto: Petr Řehák

strisky foto-petr-rehak-drevenesindeleCZ

Obr.: Zdobené šindelové stříšky pro rozcestníky. Foto: Petr Řehák

Výroba šindele není pro každého

Výroba šindele je náročná, vyžaduje zručnost i fyzickou kondici. Dřevěný šindel je masivní kus dřeva, který by měl při patřičné ochraně odolávat po desítky let veškeré nepřízni počasí – větru, dešti, sněhu, ledu a slunci. Proto musí splňovat léty ověřené vlastnosti, které jsou nezbytné pro dobrou funkci a nelze zjednodušovat jeho výrobu. V takovém případě dochází ke znatelnému snížení životnosti. Šindel řezaný nebo hoblovaný nemá na střeše co dělat.

Jediným možným způsobem výroby je štípání, neboť jen tak nedochází k přerušení dřevních vláken, což je důležité pro zamezení vzlínání vody do šindele a pro rychlý odtok vody po vláknech se střechy.

Šindelář musí z uštípnutého kusu dřeva ručně pořízem dlouhými tahy po vláknech ostrouhat šindel. Všechna vlákna musí být srovnána do roviny, aby šindele neodstávaly. Zároveň musí vhodně ostrouhat i pero, aby pevně sedlo do následně zhotovené drážky.

detail-poriz foto-petr-rehak-drevenesindeleCZ

Obr.: Poříz na výrobu dřevěných šindelů. Foto: Petr Řehák

Montáž a ochrana šindelové střechy

Před pokládáním šindele je potřeba, aby hotový šindel dostatečně vyschnul. Nejprve přirozeně uložený v hranách a podruhé po impregnaci proti škůdcům a houbám.

Vhodný sklon střechy by měl být minimálně 30, ideálně 45 stupňů. Šindelové střechy se zhotovují zejména z 50 cm dlouhého klasického šindele s perodrážkou. Na střechy obytných staveb se šindel pokládá dvojitě, na stodoly, přístřešky a různé stříšky se montuje na jednoducho. V případě jednoduché montáže je nutné počítat s tím, že po období dlouhotrvajících veder je šindel seschlý a někde může střecha prvních pár kapek propustit. U dvojité montáže tyto kapky zachytí spodní vrstva. Na velké plochy střech či šindelových stěn se používá "rovný" šindel a na prvky, které je potřeba formovat "zkosený" typ šindele.

detail-jednoduche-kryti foto-petr-rehak-drevenesindeleCZ

Obr.: Detail jednoduchého krytí, vhodného pro hospodářské budovy, obklady stěn, ploty. Foto: Petr Řehák

detail-dvojite-kryti foto-petr-rehak-drevenesindeleCZ

Obr.: Detail dvojitého krytí – řady šindelů jsou překládány přes sebe polovinou své délky. Toto krytí se používá nejčastěji. Foto: Petr Řehák

suseni-sindelefoto-petr-rehak-drevenesindeleCZ

Obr.: Přirozené sušení hotových šindelů v hráni. Foto: Petr Řehák

Nová střecha musí ještě asi měsíc na slunci a dešti "vyzrát" a potom podstoupit nátěr speciálním tenkovrstvým nátěrem nebo fermeží. Nátěr je třeba poté v pravidelných intervalech obnovovat.

Text a foto: Petr Řehák

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Střecha”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop