Časopis DŘEVO&stavby 1/2017
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 1/2017
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 65 Kč
Objednat časopis
Bez kvalitní střechy není kvalitní dřevostavba - 1. díl

Bez kvalitní střechy není kvalitní dřevostavba - 1. díl

Michal Babor | Úterý, 18. září 2018 |

Přidat na Seznam.cz

Ačkoliv na dokončené dřevostavbě vnímáme ze střechy prakticky jen krytinu a někdy okapové žlaby, ve skutečnosti jde o ucelený systém zahrnující nosnou konstrukci, skladbu střešního pláště včetně krytiny a odvodnění. Jestliže o řetězu platí, že je tak silný, jak silný je jeho nejslabší článek, můžeme říci o střeše, že je tak kvalitní, jak kvalitní je každá její součást. Také tentokrát jsme se zeptali odborníků na témata, která jsme vybrali z diskuzního fóra na našich webových stránkách.

stepan-lasek-produktoy-manager-lindab
Štěpán Lášek
produktový manažer
LINDAB s.r.o.

Jak se udržuje plechová střešní krytina?

Na krytinách s povrchovou úpravou je třeba provádět kontroly a zjišťovat průběžně stav povrchu, identifikovat případné závady, které by se později mohly prohlubovat. Obecně tyto krytiny nevyžaduji intenzivní nebo nákladnou péči.

V případě, že jde o nízké sklony, může dojit ke znečištění krytiny vlivem usazování vzdušných nečistot. V takovém případě doporučujeme očistit tlakovou vodou – prodlouží se tím životnost a zachová estetická hodnota barevné krytiny.

Pokud je na krytině použita opravná barva nebo je při inspekci objeven defekt povrchové úpravy, je třeba jej okamžitě zatřít opravnou barvou.

Při montáži zatřená místa je vhodné asi po pěti letech opětovně zatřít.

Samozřejmě je možné střechu ponechat zcela bez údržby, ale relativně drobnými zásahy je možné značně prodloužit její životnost a oddálit tím nutný nákup nové krytiny.

Je kotvení krytiny pomocí šroubů bezpečné vůči zatékání vody a odolné vůči odtržení vzhledem k její malé hmotnosti při velice silném větru?

Připevnění krytiny samovrtným vrutem s podložkou je ověřený standardizovaný způsob montáže. Vrut je vyroben tak, aby jeho životnost odpovídala životnosti krytiny. Odolnost jednoho vrutu vůči vytržení je okolo 60 kg, přičemž se používá šest až sedm vrutů na jeden metr čtvereční. Míra upevnění krytiny je tak značná a převyšuje běžné i zvýšené působení větru na území ČR.

Obdobně je řešena těsnost. Ethylen-propylenová pryž, která tvoří těsnění vrutu, je určena pro exteriér s vysokou odolností vůči UV záření a vodě. Navíc je svrchu kryta kovovou podložkou, která ji chrání a současně rovnoměrně přitlačuje k povrchu krytiny. Tyto vruty používáme již 23 let bez nejmenších funkčních potíží. Za tuto dobu nebylo třeba vrut nějak radikálně měnit nebo inovovat, protože prostě funguje.

Jak se chová plech za vysokých letních teplot? Neovlivňuje jeho roztažnost kvalitu střechy?

Plechová střešní krytina prochází teplotními intervaly v řádu až 90 °C. Teplotní roztažnost ocelové krytiny je relativně malá, ale samozřejmě se bere ohled na to, že mění svůj objem se změnou teploty. Typicky se střešní krytina instaluje v průměrné teplotě, to znamená, že při dalším provozu se částečně roztahuje a také smršťuje.

Ploché krytiny bez profilace mají zase kluzné upevnění, které umožní pohyb pásu krytiny jedním směrem, ale pevně drží v ostatních směrech. Samotnému materiálu změny teplot nijak nevadí. Takovou změnou objemu může procházet neustále bez ztráty na kvalitě.


miroslav-vacula-vedouci-vyvoje-a-aplikacni-technik-cidem-hranice
Ing. Miroslav Vacula
vedoucí vývoje a aplikační technik
CIDEM Hranice, a.s.

Cementotřískové desky se používají mimo jiné jako nosiče střešní krytiny. Jaké jsou jejich výhody v této funkci?

Výhodou cementotřískových desek je především jejich odolnost vůči ohni – jsou nehořlavé, zařazené do třídy reakce na oheň A2-s1,d0. Vybrané skladby střech se záklopem z cementotřísky jsou testovány na účinky normového požáru a lze u nich deklarovat vysoké hodnoty požární odolnosti.

Záklop z cementořískových desek se také příznivě podílí na zvýšení vzduchové neprůzvučnosti celé střešní konstrukce. Předností je také vysoká odolnost vůči vlhkosti. Do cementotřískových desek je možné mechanicky kotvit další vrstvy střešního pláště.

Pokud se cementotřískové desky použijí také pro podbití přesahu střechy, nehrozí vlivem vlhkosti jejich dilatace?

Cementotřískové desky patří mezi deskové materiály na bázi dřeva. Jednou z vlastností výrobků, které obsahují podíl dřevění hmoty, je lineární roztažnost, popřípadě smrštění při změnách vlhkosti prostředí, ve kterém je cementotřísková deska umístěna.

V letním období je reálné smrštění cementotřískových desek cca 1,5 mm na jeden metr délky a šířky desky. Při opláštění podbití, stěn, podhledů se proto cementotřískové desky montují s dilatační spárou o šíři min. 5 mm. Rozměrové změny nemají vliv na kvalitu ani na životnost cementotřískových desek.

Tloušťkové bobtnání v porovnání s ostatními deskami na bázi dřeva je u cementotřísky minimální (reálně 0,5 %), při uložení ve vodě nedochází k rozvláknění desky.

Jak se používají cementotřískové desky ve funkci záklopu konstrukce?

Pro vytvoření záklopu pro střešní krytinu se používá základní cementotřísková deska. Deska slouží jako bednění a nosič finální střešní krytiny. Podkladem je nejčastěji trapézový plech, popřípadě vazničky, krokve.

Tloušťka cementotřískové desky je přímo závislá na velikosti působícího zatížení a osové vzdálenosti podpor (nosníků, popřípadě odstup horních vln trapézového plechu).

 

V druhém dílu se opět zeptáme odborníků na otázky spojené s kvalitní střechou pro vaši dřevostavbu. Můžete se těšit na témata jako jsou:

  • Důležitost sklonu střechy pro výběr krytiny
  • Omezení pro volbu střešní krytiny u dřevostaveb
  • Jak se dimenzuje velikost žlabů a svodů
  • a další

Další zajímávé články na téma střechy dřevostaveb a střešní krytiny pro dřevostavby

Mgr. Michal Babor

Z životní dráhy učitele, kterým jsem chtěl být snad už v peřince, jsem před drahnou řádkou let zběhl do sféry časopisů o bydlení. Ze zaměstnance jsem se před deseti lety stal zaměstnavatelem, ale redakční práci zůstávám věrný...

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Střecha”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop