Tisk
Naše nejvyšší dřevěná rozhledna Bohdanka vstupuje do druhé sezóny

Naše nejvyšší dřevěná rozhledna Bohdanka vstupuje do druhé sezóny

Čtvrtek, 05. leden 2012 |

Přidat na Seznam.cz V květnu loňského roku se otevřela prvním návštěvníkům nejvyšší dřevěná rozhledna v České republice – Bohdanka u obce Bohdaneč na Kutnohorsku. Je vyrobena z dřevěné kulatiny. Vzhledem ke své výšce, k zajištění odpovídající pevnosti, byly ve spodních třech patrech použity ocelové sloupy, dřevo tady plnilo funkci podpůrného vyztužení. Výše už je rozhledna plně dřevěná. Jako hlavní konstrukční materiál byla použita dřevěná kulatina, která není u takto vysokých staveb podobné konstrukce vůbec obvyklá. Po vypracování znaleckého posudku na kvalitu dřeva, který určoval povolenou sukovitost, vlhkost, točivost dřeva a podobně, se začaly vybírat kusy kulatiny podle přísných měřítek. Nejkvalitnější dřevo se použilo na dolní nejvíce namáhaná patra. Schodiště v rozhledně je z hraněného řeziva, schodišťové stupně jsou vyrobeny z modřínových fošen.

Rekordní výška

bohdbohdanCelá rozhledna s celkovou výškou 50,7 metrů stala jednou z nejvyšších světových staveb postavenou z výřezů z dřevěné kulatiny. Věž má deset pater a střechu. Po okolí se návštěvníci mohou rozhlédnout z vyhlídkové plošiny umístěné ve výšce 40,6 metru. Při dobrém počasí se dá dohlédnout až na hřebeny Krkonoš a Šumavy. Ještě deset metrů nad vyhlídkovou plošinou zaujímá střecha a prostor pro budoucí umístění antén. Přesah střechy a okapy kolem dokola brání tomu, aby do rozhledny shora pršelo; hodně se tak omezuje namáhání dřevěných prvků vodou.

Modulový systém a ochrana dřeva

bohdanka2Věž vznikala po jednotlivých patrech, modulech, které se předem sestavily na montážní ploše přímo na staveništi. Dřevo rozhledny je vystaveno všem povětrnostním vlivům – vlhku, dešti, sněhu a větru. Zajímavé je dodatečné chemické ošetření dřeva – plošná impregnace totiž chybí. Ačkoliv se uvažovalo o několika způsobech ochrany, impregnovaly se jen nejrizikovější prvky – všechny řezné plochy dřeva a také otvory, vrty. Jak bude dřevo v otevřené krajině odolávat, to se ukáže za několik let. Pokud jde o ocelové prvky, ty jsou žárově zinkovány, zinkovou ochranu mají i spojovací prvky.

Vaše komentáře (5)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Technická zařízení”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop