Tisk
Studna je dlouhodobá investice, která se vyplatí

Studna je dlouhodobá investice, která se vyplatí

Dagmar Šimonová | Pátek, 07. září 2012 |

Přidat na Seznam.cz

Pokud nemáme možnost připojení na vodovodní řad, popřípadě chceme získat určitou míru nezávislosti a nechceme za vodu platit, začíná pro nás poměrně nesnadná a často dosti krkolomná cesta za vybudováním vlastní studny. Velmi obecně můžeme říci, že existují dva typy studní – kopané a vrtané. Zatímco stále převládají studny kopané, trend dnes jasně hovoří pro ty vrtané. Jejich vybudování je mnohem rychlejší, často levnější a vzhledem k jejich hloubce (i několik desítek metrů) získáváme kvalitnější vodu.

07Studně kopané, většinou do osmi metrů hloubky, sbírají pouze podpovrchovou vodu, zatímco studny vrtané většinou čerpají přímo z hlubinného pramene. Kopaná studna je obvykle opláštěná prefabrikovanými betonovými skružemi a vodu tak čerpá pouze dnem. Vzhledem k tomu, že odebírá vodu podpovrchovou, může také v delším období beze srážek dojít k jejímu vyschnutí. Hlubinný vrt naopak čerpá vodu celým svým povrchem, protože pažnici tvoří perforovaná roura.

Hlubinný vrt čepá vodu celým svým povrchem

FOTO: studnarstvi.czstudna schema1Podle složitosti podloží se cena vrtané studny pohybuje v rozmezí 20 – 50 000 Kč, u studny kopané pak zhruba 4 500 Kč za metr. Základem a prvním krokem je vždy hydrogeologický průzkum území, který některé firmy nabízejí v rámci svých služeb zdarma. Prvním vodítkem je samozřejmě hydrogeologická mapa České republiky, která rámcově pomůže při určení předpokládaného typu podloží a výšky hladiny podzemní vody. Někdy se ale dramaticky liší od skutečnosti. Dvě studny jen několik metrů od sebe mohou mít úplně jinou výšku spodní vody a vést napříč diametrálně odlišným podložím. Průzkum můžeme provádět postaru s pomocí proutkaře nebo nákladnější metodou průzkumných vrtů. To ale bývá pro soukromé osoby obvykle vzhledem k nákladnosti dosti netradiční řešení.


010
Zatímco studny kopané mají průměr v řádech desítek centimetrů, studny vrtané jsou velmi štíhlé a hluboké s průměrem vrtu od 100 do 300 mm. Klasická skruž se záklopem je zhotovena pouze povrchově jako revizní šachta. Ideální průměr se pohybuje mezi 160 – 170 mm, příliš subtilní vrty okolo 100 mm nebo naopak příliš široké vrty okolo 300 mm odborníci příliš nedoporučují. Ty malé se často ucpávají nebo dochází vlivem zemních tlaků k zapříčení čerpadla, ty široké používají pro vrtání kompresory s vysokým tlakem a vrt se může zalepit.


První výhra je volba firmy se zkušenostmi z daného místa

04Vždy je vhodné zvolit si pouze renomovanou firmu, která má zkušenosti zejména v místě vašeho bydliště a je tedy vysoký předpoklad, že umí pracovat s místním podložím. Vrtat do skály je diametrálně odlišné od vrtání do štěrku a velice snadno se může stát, že přivolaná firma není schopná vrt dokončit. Vrtaná studna je obvykle provedena v rámci jednoho, maximálně dvou dnů. Z hloubkového vrtu můžeme odebírat vodu i pro tepelné čerpadlo voda-voda a můžeme tak na vyhotovení vrtu čerpat i 30procentní dotaci.

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Technická zařízení”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop