Časopis DŘEVO&stavby 1/2013
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 1/2013
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
Z AKTUÁLNÍHO VYDÁNÍ: Fenomén: <small>Úsporná domácnost</small>

Z AKTUÁLNÍHO VYDÁNÍ: Fenomén: Úsporná domácnost

Dagmar Šimonová | Pátek, 08. únor 2013 |

Přidat na Seznam.cz

V klasickém domě protopíme celých 60 procent z celkové spotřeby energie, přesuneme-li se ale do domu pasivního, situace se radikálně změní. Za vytápění zaplatíme ročně méně než za provoz klasických domácích spotřebičů. Značně tak narůstá význam kvality a ekonomické výhodnosti svítidel, elektrospotřebičů a ohřevu teplé vody. Jak co nejefektivněji spořit? Pojďme se podívat...


11Spotřeba energie v domácnostech tvoří asi 25 procent z celkové průměrné spotřeby energie v EU. Je tedy logické, že v době, kdy ceny energií astronomicky rostou, musíme začít šetřit. Samozřejmě začneme od výdaje nejvyššího, tedy od spotřeby energie za vytápění. O kvalitní tepelné obálce domu a vhodném způsobu vytápění ale už hovořit nebudeme. Pojem nízkoenergetický dům prostřednictvím médií pronikl do každé kuchyně, v těsném závěsu za ním pak termín ještě úspornější – dům pasivní. Když už tedy všichni víme, jak snížit ten největší podíl spotřeby energie, je načase začít šetřit i na jiných místech. Kde? Na ohřevu teplé vody a na provozu svítidel a všech elektrospotřebičů v domácnosti, protože u pasivního domu se jedná až o 65 procent z celkové spotřeby domu!

Posviťme si na spotřebu

02Osvětlení je z hlediska úspor velice zajímavé odvětví – při relativně malých investičních nákladech totiž můžeme docílit značných úspor. Od září 2009 platí směrnice EU, která má na svědomí postupné stahování klasických žárovek z trhu. Přestože zásoby ve skladech vystačí zhruba ještě na další dva roky, budeme se muset naučit svítit něčím jiným. Proč? Odpověď je jednoduchá. Klasická žárovkavelkou spotřebu energie a velmi nízkou účinnost – až 95 procent energie totiž přemění na teplo. Sice má velmi nízké pořizovací náklady, její životnost je ale jen 1000 hodin.

To, co ale klasická žárovka dává na oplátku, je její okamžitý náběh a dokonale přesné podání barev. Také jí nevadí, pokud se často zhasíná a opětovně rozsvěcí. Alternativou ke klasické žárovce je žárovka halogenová, která funguje na stejném principu, je ale plněna sloučeninami halogenových prvků. Oproti klasické žárovce uspoří 15-30 procent energie, má dvakrát delší životnost, ale je dražší. Stejně jako klasická žárovka rychle nabíhá a má vysoký index podání barev. „Vzhledem k malé úspoře energie se s výrobou halogenových žárovek rozloučíme v roce 2016," říká Robert Hladil, zástupce poradenské společnosti eSvětlo.cz.

05Klasikou, kterou všichni dobře známe je úsporná kompaktní zářivka, která spoří až 80 procent energie a má mnohem vyšší účinnost (23W kompaktní zářivka se vyrovná klasické žárovce o příkonu 100 W). Její životnost je až 15krát vyšší než běžné žárovky, vyšší pořizovací cena se díky úspoře energie rychle vrátí. Výběru kompaktních zářivek, nebo chcete-li úsporek, je ale třeba věnovat zvýšenou pozornost. Některé starší typy pomalu nabíhají (až 120 vteřin), mají nízký index podání barev, nevyhovuje jim časté zhasínání a obsahují rtuť a je tedy nutné je ekologicky recyklovat.

Jednička mezi úspornými zdroji

03Budoucností současného osvětlení jsou LED zdroje, které dosahují až 90 procent úspory energie, mají velkou životnost (až 25 let), jsou odolné proti častému zhasínání, mají rychlý náběh, neobsahují rtuť a dokážou téměř napodobit světlo klasické žárovky – i když úplně se mu zatím nic nevyrovná. „Jejich nevýhodou je poměrně vysoká cena (300-2000 Kč), která se ale díky úspoře vrátí za rok až dva. Vzhledem k neustálému vývoji se pořizovací náklady budou časem výrazně snižovat," vysvětluje Robert Hladil.

Nahradí zatím pouze 75W žárovku, vývoj jde ale rychle dopředu. Používáním úsporných zdrojů osvětlení samozřejmě nešetříme jen naši kapsu, díky snížení spotřeby energie šetříme životní prostředí. Běžná 25W žárovka ročně vyprodukuje 10 kg CO2, zatímco LED žárovka pouze 1,26 kg, za celou dobu své životnosti – 25 let – činí tento rozdíl celých 231 kg CO2, nebereme-li v úvahu energii potřebnou k výrobě 25 klasických žárovek.

Slunce svítí zdarma

09Na ohřev teplé vody spotřebuje klasická domácnost za rok přes 3000 kWh. Pro přípravu teplé vody můžeme zdárně využívat obnovitelné zdroje energie, které vodu buď předehřejí, nebo dohřejí až na požadovanou teplotu. Pro ohřev teplé vody je výhodné využít energii slunce, která se postará až o 70procentní úsporu. Jedná se o nejjednodušší využití energie slunečního záření, jejíž množství, dopadající na zemský povrch, mnohonásobně převyšuje energetickou potřebu lidstva. Životnost fototermických solárních panelů je až 30 let a průměrná výtěžnost je cca 900 kWh za rok na metr čtverečný. Pokud na klasickou střechu rodinného domu nainstalujeme dva solární panely o ploše 4,8 m2, získáme až 4320 kWh za rok.

13 kopieCena dvou panelů vyjde zhruba na 50 000 Kč. Taková investice by se nám díky úspoře energie měla vrátit zhruba za 10 let (v době dotací se snížila na asi čtyři roky). Pokud chceme při ohřevu teplé vody efektivně využívat energie, musíme vždy zvolit vhodný způsob ohřevu pro požadovaný odběr. Při častém odběru většího množství vody je vhodnější zásobníkový ohřívač vody (vana, sprcha), zatímco u nárazového a menšího odběru sevíce hodí průtokový ohřívač (kuchyňský dřez, umyvadlo). Nutné je také stanovit optimální teplotu horké vody – při teplotě v rozmezí 55-65 °C je provoz ekonomicky nejvýhodnější, ideální je také mít zdroj teplé vody co nejblíže odběrnému místu (maximálně čtyři metry), jinak dochází ke zbytečným tepelným ztrátám v potrubí.

Pokračování článku najdete v novém vydání časopisu Dřevo&Stavby 1/2013, který si můžete koupit v našem e-shopu, v síti prodejen Geco Tabák, HDS-Relay, na čerpacích stanicích Agip, OMV a dalších a u všech dobrých prodejců tisku.

Pokud se Vám časopis líbí, objednejte si předplatné a ušetříte!

 

Vaše komentáře (2)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Technická zařízení”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop