Tisk
Čtyři nejčastější mýty o inteligentní elektroinstalaci

Čtyři nejčastější mýty o inteligentní elektroinstalaci

Administrator | Úterý, 18. srpen 2015 |

Přidat na Seznam.cz

Inteligentní elektroinstalace a chytré domy provází řada mýtů. Většinou jsou výsledkem neznalosti a obavy z něčeho nového, pro nás neznámého. Pojďme se tedy podívat, co jsou mýty a co skutečnost.

Nejprve si však představme nejdůležitější fakta týkající se domů a budov:

  • Ceny energií rostou závratným tempem
  • Pocit bezpečnosti se snižuje a stoupají požadavky na zabezpečení domů a budov
  • Technické systémy řízení domů a budov jsou složitě koordinovatelné a nespolupracují jako jeden technologický celek
  • Až 40 % celosvětového objemu CO2 produkují domy a budovy

Co je chytrý dům?
Aby se dům proměnil v chytrý, je třeba, aby si rozuměly všechny technologie v domě, aby systém fungoval, i když není nikdo doma, a aby byl snadno rozšiřitelný o další možnosti. Teprve tehdy bude samostatný, myslící za majitele, uspokojující jeho přání. Stane se chytrým.

Mýtus první: Je to drahé

Auto přijíždí příjezdovou cestou k nádhernému domu, rozsvítí se světla u příjezdové cesty, otevírá se vjezdová brána, garážová vrata a vy po chvilce vcházíte do domu, který rozpoznal vaši osobu, a deaktivuje bezpečnostní systém. Letmým dotykem na display mobilního telefonu otevřete vchodové dveře, rozsvítí světla dle přednastavené intenzity, teplota v pokojích je ideální, žaluzie se zatahují samy, vyjíždí markýza. Po jídle uklidí nádobí do myčky. Zapínat ji nemusí, to udělá až z pohodlí koženého sofa. Pohodlně se usadí u televize. Jedním zapnutím aktivuje scénu "sledování televize", stáhnou se rolety, rozsvítí se mírné osvětlení, zapne audiosystém a televizor nastaví váš oblíbený kanál. O vše se postará váš dům, který ví, co máte rádi.

Hudba budoucnosti v podobě inteligentních elektroinstalací se zdá být výsadou bohatých. Už dávno to ale neplatí. Spočítejme cenu inteligentní instalace implementovanou do třípokojového bytu. Využijeme ovládání světel, zregulujeme topení, budeme spínat zásuvky, lampy, žaluzie, a to vše na klasické i dálkové ovládání:

  • ovládání světel (nezávislé stmívání 2 okruhů)
  • regulace vytápění (4 bezdrátové termohlavice instalované na radiátorech)
  • spínání zásuvek, lamp, žaluzií a dalších spotřebičů (spínací prvek nainstalovaný v rozvaděči + spínaná zásuvka pro ovládání lampy)
  • dotyková jednotka, bezdrátové vypínače
  • to vše za cenu 26 000 Kč za poskytnutý komfort a ušetření tisíců ročně za regulované topení.

Mýtus druhý: Ovládání je složité

257159Představíme-li si však ovládání elektroinstalace pomocí dálkových ovladačů nebo chytrých telefonů, běhá nám mráz po zádech, přinejmenším zapochybujme, zda je to vůbec možné ovládat instalaci jen touch panelem nebo chytrým telefonem.

Ovládání chytrým telefonem je velmi jednoduché. Stáhnete si aplikaci do chytrého zařízení a pomocí dotyků, ať jste kdekoliv, ovládáte spotřebiče, topení, žaluzie či další součásti chytré elektroinstalace. A pokud byste si opravdu nevybrali žádný z dálkových ovladačů umožňujících velmi pohodlně a na dálku udělovat příkazy chytrému bytu či domu, chytrou elektroinstalaci lze kombinovat s klasickými vypínači. A vy se postupně skamarádíte i s těmi dálkovými.

Mýtus třetí: Úspory nejsou nijak vysoké

Systémy fungující na základě ekvitermní regulace porovnávají venkovní teplotu s vnitřní a snaží se co nejefektivněji regulovat topení k dosažení požadované teploty co nejekonomičtějším způsobem. Přidáme-li spínání vytápění dle "nočního proudu", můžeme tak uspořit dalších 10 % spotřeby energií.

Nainstalujete-li si zmíněnou termoregulaci vytápění místo klasického kolečka na termostatu a přestanete ráno a večer otáčet termohlavicí radiátoru, můžete ušetřit až 30 % spotřeby energie.

Mýtus čtvrtý: Je to zbytečné

38412233Ovládání světelných scén, zatahování krytu bazénu z pohodlí gauče, spouštění myčky z práce, kontrola zhasnutých světel až po odchodu z domu se může zdát jako zbytečný komfort. Podívejme se na to ale trochu jinak. Co vám v dnešní době nejvíce chybí? Většina z nás odpoví – čas. Využijme tedy domovní automatizace k užitku přinášející nám čas, umožňující nám radovat se bez zbytečného stresu ze zapomenuté zapnuté žehličky, nezavřených dveří, nevypnutých světel, přetopeného nebo nepříjemně chladného domu po příchodu domů. Získejme čas a ušetřeme peníze, které si užijeme se svými nejdražšími.

 

Vaše komentáře (1)

Nejnovější články v kategorii “Technická zařízení”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop