Časopis DŘEVO&stavby 3/2015
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 3/2015
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
Podívejte se na energeticky téměř soběstačný dům

Podívejte se na energeticky téměř soběstačný dům

Lucie Němcová | Úterý, 29. září 2015 |

Přidat na Seznam.cz

Dům pana Jiřího funguje pouze na elektřinu. Využívá systém, který ji vyrábí ze sluneční energie, a přestože stále odebírá také energii ze sítě, jeho náklady jsou skutečně minimální. Pojďme blíže prozkoumat vybavení objektu, které je krůčkem k větší soběstačnosti.

 

Na objektu je umístěno sedm fotovoltaických panelů, dále rekuperační a klimatizační jednotka, bojler na teplou užitkovou vodu, elektrické podlahové vytápění v každé místnosti a studna s čerpadlem na pozemku. Systém sám vyhodnocuje, kdy má dostatek vlastní energie a kdy je potřeba brát ze sítě. Vše je řízeno automaticky.

Solární energie napájí klimatizaci

01Když v létě svítí slunce, energie je hodně a je možné zdarma řídit klimatizační jednotku, která je v domech mnohdy zdrojem velké spotřeby elektrické energie. V každé místnosti lze zvlášť nastavit požadovanou teplotu, dům si pak žije svým životem a řídí vše automaticky.

Fotovoltaické panely na střeše terasy zásobují energií zejména bojler s teplou vodou a klimatizační jednotku. Díky tomu, že dům je postaven v pasivním standardu, stačí na vytápění opravdu malý zdroj tepla. Do -5 °C má dodávku tepla na starosti klimatizační jednotka, která dohřívá vzduch. Když je venkovní teplota méně než -5 °C, systém dá povel a na krátkou dobu sepne elektrické podlahové vytápění, které interiér dohřeje. Poté opět pracuje pouze klimatizační jednotka.

Zdražování energií se majitele tohoto domů netýká

03Kvalitu vzduchu hlídá také meteostanice, která reflektuje například jeho vlhkost. Pohybuje se v ideálním rozmezí 50 a 60 %, takže není potřeba vzduch nijak upravovat.

Dům je díky sofistikovanému systému mnohem méně závislý na vnějších zdrojích energie. Když bude třeba víc energie, stačí připojit další fotovoltaické panely. Majitele tak nemusí trápit výrazné zdražování energií nebo jiné katastrofické scénáře. Nehledě na dobrý pocit z toho, že jejich dům pohání převážně obnovitelné přírodní zdroje a výrazně tak přispívají k trvale udržitelnému rozvoji a reflektují moderní trend větší energetické nezávislosti.

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (2)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Technická zařízení”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop