Tisk
Světlovod prosvětlí tmavé místnosti. V podkroví však zabírá místo tubus

Světlovod prosvětlí tmavé místnosti. V podkroví však zabírá místo tubus

Michal Doležel | Pondělí, 02. květen 2016 |

Přidat na Seznam.cz

Světlovody dokážou do temné místnosti bez oken přivést přirozené denní světlo i na vzdálenost desítek metrů. Pracují efektivně a téměř bez nároků na údržbu. Jejich nevýhodou je vyšší cena a někdy také složitější instalace.

 

Světlovody umožňují přenášení denního světla pomocí odrazů od vysoce reflexního povrchu v přívodném tubusu. Základem světlovodu je pevná zasklená tabule nebo kopule, která bývá zabudována ve střeše domu. Umožňuje pronikání přirozeného denního světla do navazujícího kruhového tubusu. S jehož pomocí dokáže přivést světlo až do vzdálenosti padesáti metrů od střešního vstupu. Právě v tubusu spočívá onen malý zázrak systému, který vám denní světlo doslova vtáhne do domu.

Množství přivedeného světla je přímo úměrné průměru tubusu. Intenzitu světla ze světlovodu ovlivní i orientace jeho střešního vstupu na světové strany, sklon střechy, ale také povětrnostní podmínky a roční období. A rovněž počet kolen tubusu a jeho délka.

Výpočet optimálních rozměrů jednotlivých komponentů systému je vhodné svěřit odborné firmě, zvlášť pokud jde o náročnější a konstrukčně složitější projekt. Zabudování jednoduchého světlovodu s rovným tubusem ovšem lze zvládnout i svépomocí. V každém případě se jedná o zásah do konstrukce střechy a stropu. A to není dobré podceňovat.

světlovod kopule

Výhody světlovodů

  • Do místnosti přivádí přirozené denní světlo.
  • Za ideálních podmínek do místnosti přivedou až 13 x více světla než běžná žárovka.
  • Dovedou světlo až do vzdálenosti 50 metrů.
  • Nízké nároky na údržbu.
  • Pracují zdarma

Odborníci zpravidla doporučují umístění horní části světlovodu na sluncem nejvíce osvětlovanou část střechy. Tedy jih až západ. Firma Velux, která patří mezi výrobce světlovodů, například uvádí, že množství přivedeného denního světla světlovodem za ideálních podmínek (léto, slunečno, jižní strana střechy, atd.) je až 13 x větší než u žárovky a 4 x větší než u zářivky. K osvětlení místnosti o rozměru 3 x 3 m (9 - 10 m2) je pak dostačující použití jednoho světlovodu.

Nevýhody světlovodů

I světlovody však mají své nevýhody, které se pojí zejména se složitější instalací a nutností pro vedení světla využívat široký tubus. Problémem může být instalace světlovodů v pasivních či nízkoenergetických domech, kvůli velkému zásahu do tepelné izolace střechy. Světlovody také mohou zabírat místo v podkroví.

Nejde také o úplně levnou záležitost. Cena světlovodu závisí na místních podmínkách (délka tubusu) a také na jeho technickém provedení (kvalita odrazné vrstvy, provedení kopule). Orientačně počítejte s cenou okolo 20 000 Kč na jeden světlovod.

Michal Doležel

Již několik let popularizuji stavební technologie a design s drobným akcentem k trvalé udržitelnosti a přírodním materiálům. Chápu to jako poslání. Jsem také opatrný sadař a včelař teoretik.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Technická zařízení”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop