Časopis sruby&roubenky 3/2012
Tento článek vyšel v: Časopis sruby&roubenky 3/2012
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 40 Kč
Objednat časopis
Tisk
POJĎTE DÁL: <small>Bungalov s vůní cedru</small>

POJĎTE DÁL: Bungalov s vůní cedru

Helena Petáková | Pátek, 05. duben 2013 |

Přidat na Seznam.cz

Bydlení v bungalovu má dvě velké přednosti – nemusíte chodit do schodů a jste neustále, jak se říká, jednou nohou venku. Přízemní dům otevírají do okolní zahrady obvykle velké prosklené plochy, několik východů z obytných částí domu a na ně navazující terasy.

Také majitelka domu, který jsme navštívili, zanedlouho po narození druhého potomka uvítala, že bude mít o svých dětech na zahradě snadný přehled.


3 DSC1593Manžel má rád alpské dřevěné chalupy, já jsem se jen obávala velkých dřevěných kulatin. Drží se na nich prach a v interiéru není ani kam pověsit obraz. Procházeli jsme proto katalogy, časopisy, navštívili veletrhy a nakonec padla volba na tento typ domu – přízemní bungalov z hraněných klád. Doposud jsme bydleli v pěti různých patrových domech, kde jsme dostatečně poznali nepraktičnost neustálého běhání nahoru a dolů.

K přízemnímu domu patří velký pozemek

DSC1582Po zkušenosti ze satelitního městečka, kde jsme měli parcelu přibližně 700 m2 a sousední domky nalepené ze všech stran dva metry od její hranice, jsme hledali prostorný pozemek. Získali jsme ho jednoduše přes realitní kancelář. Jeho rozloha 3 000 m2 nám dává záruku dostatečného soukromí. Je v klidném prostředí mezi strání a rybníkem, ze strany silnice je oddělený zelenou hradbou vzrostlých stromů. Je to nádherné místo v přírodě na konci města a přitom s dobrou dostupností do centra. Jsme tady velmi spokojeni.

Cedr jako stavební materiál

DSC1633O cedrovém dřevě jsme si zjistili, že je nejkvalitnější ze všech materiálů používaných na stavbu dřevěných domů. Je velmi oblíbený hlavně pro svou strukturu a vůni, ale má i další příznivé vlastnosti.
Ve srovnání se smrkem se cedr sesychá až o 75 procent méně a na výšce stěny se to projeví sesednutím pouze několik centimetrů, což už můžeme potvrdit. Má také výborné tepelné a protihlukové vlastnosti. Takže volba materiálu byla skvělá – v létě je u nás příjemně chladno a v zimě naopak teplo.

5 DSC16166 DSC1613Trvanlivost cedru je zaručena i bez použití ochranných nátěrů a impregnace, protože cedrové dřevo netáhne vlhkost a je odolné vůči plísním, houbám a hmyzu. Proto jsme stěny bungalovu nechali vyniknout v jejich přirozené podobě bez povrchové úpravy. A navíc, kdo by dům o zastavěné ploše 260 m2 neustále obíhal s barvou a štětcem! Působením povětrnostních podmínek je teď každá stěna trochu jiná, v polostínu tmavší, na slunci medově zlatá.


Profesionální přístup stavební firmy

DSC1596Hledali jsme tedy firmu, která staví z kanadského červeného cedru. První neměla dřevo na skladě a navíc chtěla poloviční zálohu na hrubou stavbu, ale dřevo by přivezli až za tři měsíce. To nám kolidovalo i s vyřizováním hypotéky. Přes internet jsme pak objevili firmu Dřevostavby Bartoš, která měla dřevo hned k dispozici a nezklamala ani na stavbě, odvedla velmi kvalitní a rychlou práci.


V pondělí přijel první kamion se dřevem (dřevo se muselo dvakrát překládat, protože příjezdová cesta kvůli blízkému rybníku byla samé bahno a nedalo se kde otočit), v úterý se složil druhý kamion a v pátek odpoledne byla hrubá stavba postavena včetně krovů (bez oken a dveří). Bungalov je postavený z více jak 1600 dílů dřeva. Základovou deska jsme měli hotovou v září 2007 a v listopadu 2008 jsme se už stěhovali.

Ekologické vytápění bez dotací

9 DSC1667Tepelné čerpadlo se dvěma 75metrovými vrty bylo velkou počáteční investicí. Museli jsme se obejít bez dotací, protože podle tehdejších tabulek na dřevěné stavby neodpovídal srub požadovaným parametrům.

Celý dům vytápíme z podlahy, jen ložnice jsme vybavili radiátory. Výhodou tepelného čerpadla také je, že v létě dům tak o šest až sedm stupňů dokáže zchladit. V zimě si ale hlavně užíváme romantiky u krbu. Díky tepelnému čerpadlu se nemusíme starat o zásobu dřeva a krb můžeme využívat opravdu jen pro radost.

Interiér podle vlastních představ

7 DSC1652 kopie8 DSC 1016Vnitřní prostor bungalovu jsme nechtěli řešit příliš rustikálně, není to chata, ale obytný dům. Proto jsme volili víc stylů a materiálů – kůži, hliník, sklo, masivní dýhu. Prostředí odlehčuje moderní nábytek jednoduchých linií, tvarů a příjemných barev s minimem dominantních solitérů. Aby mohl nábytek vyniknout, dvě vnitřní stěny jsou obloženy sádrokartonem. Sladili jsme také centrální světla s lampami i světelnými spoty, které lehce upozorňují na nástěnné obrazy a samotné dřevo, do barvy nerezu/hliníku jsme doladili například i vypínače.

12 DSC167513 DSC1682O svém bydlení jsme měli celkem jasné představy a ty jsme si splnili. V bungalovu se nám žije s rodinou dobře, oceňujeme příjemné klima dřevěného domu i jeho příznivé propojení s okolní přírodou.


Připravila Helena Petáková

Foto Martin Zeman

Technické parametry

Spodní stavba: betonová základová deska
Stavební systém: srubová konstrukce
Krov: dřevěný – smrk
Střešní krytina: betonová taška Bramac
Vstupní dveře: dřevěné
Okna: dřevěná eurookna, profil IV 92
Zasklení: izolační trojsklo
Podlahy: dlažba, v ložnici PVC
Topení: tepelné čerpadlo, podlahové topení, v ložnicích radiátory; teplovzdušný krb
Pozemek: 3000 m2
Zastavěná plocha: 260 m2
Užitná plocha: 200 m2 (bez garáže)
Realizace: Dřevostavby Bartoš, s.r.o., www.bartos.cz

Pudorys bungalovu


Celou návštěvu najdete v čísle 3/2012. Redakční návštěvy jsou nedílnou součástí časopisu sruby&roubenky. Podívejte se naši výhodnou nabídku předplatného.

Vaše komentáře (5)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop