Výhled na Lužické hory si užívají ze své montované dřevostavby na samotě u lesa

Výhled na Lužické hory si užívají ze své montované dřevostavby na samotě u lesa

Helena Petáková | Středa, 25. srpen 2021 |

Přidat na Seznam.cz

V Čechách spolu nežijí dlouho. Emigrace rodičů na počátku sedmdesátých let udělala z Tomáše pravého Američana, se kterým se Lucie seznámila při svém ročním pobytu v New Yorku, kde si v době vysokoškolského studia zdokonalovala angličtinu. Ale až láska na druhý pohled, po několika letech přivedla také ji zdánlivě natrvalo do USA, kde se už jako manželé usadili v typickém dřevěném domě, narodily se jim dvě holčičky…

„Američané mají pozitivní přístup k životu, od malička jsou vychovávaní, že všechno jde. V obchodech vás vítají s úsměvem, i když je to možná hraná póza, ale příjemná,“ říká Lucie.

„Zpočátku jsem tam byla spokojená, ale pak mě začalo mrzet, že děti nepoznají babičku a dědu, a uvědomila jsem si, že tady by měly jednodušší dětství. Pětiletou dceru čekala povinná předškolní docházka a od té chvíle se už vlastně odvíjí budoucí kariéra dítěte – výběr škol, výše školného podle jejich pověsti a kvality… A tak naši kluci, dvojčata přišli na svět už v Praze.“

„Sešlo se nám tehdy několik faktorů – manželka se chtěla vrátit a já jsem měl Ameriky plné zuby. Lidé tam jen pracují a neumí si užívat volného času. Toužil jsem po klidnějším životě a navíc jsem tušil, že brzy nastane krize a v USA hrají peníze větší roli než tady. Prodali jsme tedy dům, přes oceán v kontejneru poslali své věci do Čech a jsem tomu rád,“ doplňuje Tomáš.


Z velkoměsta na samotu u lesa

Jedno léto prožila rodina v Praze a po této zkušenosti hned pro další prázdniny a víkendy začala hledat chalupu, aby si malé děti co nejvíc užívaly přírody. Navštívené stavby ale vyžadovaly větší rekonstrukce, proto se manželé rozhodli, že si nechají postavit nový dům.

Podařilo se jim získat pozemek v Chráněné krajinné oblasti Lužické hory, na polosamotě s kouskem svého lesa i krmelcem pro zvěř, výhledem do kraje a dokonce s „řopíkem“ – pohraničním bunkrem z třicátých let, který hned tak někdo nevlastní!

„Pozemek se nám hodně líbil. Původní majitelka už na něm měla vyvrtanou studnu, zavedenou elektřinu a uzemní povolení pro krásnou, ale malou roubenku. Naší rodině by nestačila a navíc byla navržená ve valašském stylu, který do této oblasti nepatří. Mám zdejší horskou architekturu ráda a chtěla jsem si tradiční lužickou poloroubenku se zděnou částí postavit,“ říká Lucie.

navsteva-roubenka-v-zatisi

Foto: Martin Zeman

navsteva-roubenka-vchod-do-roubenky

Foto: Martin Zeman

navsteva-roubenka-foto

Foto: Martin Zeman


Od roubenky k typové dřevostavbě

„Zpracovaný plán jsme zavrhli, přestože jeho realizace by pro nás byla jednodušší, a rozhodli jsme se postavit montovanou dřevostavbu. Nejenom kvůli velikosti navržené roubenky, také kvůli rychlosti stavby - nemusí se čekat na vysychání dřeva, a dětem se blížily další prázdniny,“ pokračuje Tomáš.

„Navštívili jsme několik stavebních firem, asi dvě nepůsobily seriózně, ještě než pro nás začali pracovat, už navyšovali cenu... Pak jsme objevili firmu Avanta Systeme a velmi rychle jsem poznal, že jde o poctivé lidi, kteří dělají dobrou práci, a v tom jsem se nemýlil! Pan Hanuš pochopil, co hledáme, ukázal nám už vybrané tři domy, které odpovídaly našim požadavkům, předvedl nám prezentaci na počítači i s venkovním dřevěným obložením, takže nám hodně pomohl a inspiroval nás.“

Pracovníci CHKO požadovali však zmenšení horních oken, aby velikostí odpovídala oknům v přízemí. Takový požadavek podle Tomáše byl také správný.

„Na CHKO si nemůžeme stěžovat, jejich práce spočívá v chránění zdejšího krajinného rázu a to je v pořádku. Museli jsme se přizpůsobit, ale byli vstřícní a poctivě jsme se dohodli. Se stavební firmou se nám spolupracovalo také perfektně, co jsme dojednali, tak to i bylo, dokonce nám část peněz vrátili, protože něco vyšlo levněji. Získali jsme opravdu dobrou zkušenost, hlavně co se týká kvality našeho domu. Stavět jsme začali v únoru 2010 a v červnu už byla naše nízkoenergetická dřevostavba hotová.“

navsteva-roubenka-pohled-na-roubenku

Foto: Martin Zeman


"Tomáš a Lucie si v Lužických horách vybudovali své království a i přes hodně mladý věk už teď vědí, že tu chtějí strávit důchod."


navsteva-roubenka-cela-roubenka-na-zahrade

Foto: Martin Zeman


Srovnání stavby dřevostaveb v zahraničí

V USA bydleli Tomáš s Lucií v krásném, ale starším renovovaném domě z roku 1946, takže kvalitu dřevostaveb mohou srovnávat.

„Staticky jsou americké dřevostavby takové domečky z karet, stavěné technologií two by four z tenčích borovicových trámů. Na dřevotřísku stavitelé jen nahodí obalový papír, bez parotěsů, venkovní fasáda je z vinylu. Nedělají si starosti s tepelně-izolačními vrstvami. Proto i náš dům byl energeticky velmi nevýhodný. Měl špatnou izolaci, stará okna, všude unikalo teplo a v zimě jsme protopili velké peníze.

Pasivní nebo nízkoenergetický dům si můžete v Americe také nechat postavit, ale není o ně zájem. Američané jsou stále jiní než Evropané, nezabývají se energetickými nebo ekologickými problémy. Koupí si velké auto, postaví dům, ale spotřebu neřeší. Nízkoenergetická stavba tam vychází navíc velmi draze, zaplatili by za ni dvakrát až třikrát více a to jim za to nestojí.

Zaměří se raději na estetiku, vybaví si lépe pokoje a při tom měsíčně zaplatí o něco více za energii. Množství a rychlost jsou pro ně důležitější než kvalita. Češi jsou více vybíraví, od domu očekáváme, že bude mít příznivé parametry, ale po pravdě řečeno, my jsme ke stavbě svého domu také přistupovali dost impulzivně. V tom nás správně brzdila firma Avanta Systeme svými radami a doporučeními."

navsteva-roubenka-stit-roubenky

Foto: Martin Zeman


Dřevostavba na klíč

Dům firma postavila v úsporném energetickém standardu na základě posouzení jeho energetické náročnosti v klimatických podmínkách podhorské oblasti. Samotná konstrukce je dřevěná rámová z KVH hranolu 50x140 mm a s minerální izolací tloušťky 140 mm. Fasáda je řešena jako provětrávaná s dřevěným obkladem imitujícím roubení montovaném na roštu.

Tepelná izolace ve fasádě má 100 mm. Konstrukce celého domu je řešena jako difuzně uzavřená. Dům je napojen na studnu na pozemku a odpadní vody jsou likvidovány v domovní ekologické čističce.

Firma mladým manželům postavila a vybavila dřevostavbu na klíč. Původní doporučenou stavbu změnili jen nepatrně, například v kuchyni zrušili spíž. V dřevěných oknech si nechali zasadit trojskla místo dvojskel, protože z pražského bytu měli nepříjemné zkušenosti s rosením, a během užívání domu zjistili, že stolitrový elektrický bojler na horkou vodu je pro rodinu nedostačující, proto ho vyměnili za dvousetlitrový.

Dům vytápějí krbovými kamny, elektrickým kotlem (9kW) a teplovodními radiátory. Tepelná ztráta objektu se pohybuje kolem 6-7 kW. Interiéru vévodí čistá bílá barva a dřevěný nábytek, na podlahy manželé zvolili jasanová prkna, schodiště je také z jasanu. Dlaždice, obklady a doplňky v koupelnách ladili do bambusového stylu.

navsteva-roubenka-obyvaci-cast

obr.: Krbová kamna jsou příjemným zpestřením v zimním období. Foto: Martin Zeman

navsteva-roubenka-kuchyne

obr.: Kuchyně je dostatečně prostorná. Je také v přímém spojení s obývacím pokojem. Foto: Martin Zeman

nasvteva-roubenka-chodba

obr.: V horním patře je přímý vstup do všech místností. Foto: Martin Zeman


drevostavba-roku-ico

Zvolte nejhezčí dřevostavby v anketě Dřevostavby roku

Pomozte nám zvolit nejhezčí dřevostavby! Každý rok vyhlašujeme čtenářskou anketu Dřevostavba roku, ve které soutěží domy představené v časopisech DŘEVO&stavby a sruby&roubenky. V anketě nevyhrávají pouze soutěžící, ale i hlasující účastníci. Hlasujte a získejte atraktivní ceny...

Hlasovat v anketě

 

navsteva-roubenka-loznice

obr.: Podlahy a nábytek v interiéru jsou ve světlém odstínu. Ve spojení s bílou výmalbou a přísunem denního světla tak místnosti vysílají příjemnou atmosféru. Foto: Martin Zeman

navsteva-roubenka-koupelna

obr.: Dispozice místností jsou dostatečně velké. Vyjímkou není ani koupelna. Foto: Martin Zeman

navsteva-roubenka-pokoj

obr.: Podkrovní pokoj zajišťuje dostatek denního světla. Foto: Martin Zeman


Život v dřevostavbě splnil životní sen

Tomáš a Lucie si v Lužických horách vybudovali své království a i přes hodně mladý věk už teď vědí, že tu chtějí strávit důchod.

„Život na venkově, to je americký dream a my si ten svůj sen prožíváme tady. Je to krásný pocit vlastnit pozemek, kde si můžete dělat, co chcete – třeba vyrýt jamku pro květinu. Ve vesnici Greenwood Lake jsme také bydleli u lesa, kde nás na zahradě navštěvovali medvědi a divocí krocani, takoví s velkými vějířovitými ocasy, tady nám jen občas srnky okoušou poupata na růžích! Atypickým místem našeho pozemku, na který jsme opravdu pyšní, je ten vojenský bunkr, metr a půl od půdorysu domu. Zatím jsme neměli čas ho vyklidit, ale těšíme se na to. Bude sloužit jako vinný sklep a sklad zeleniny a možná ho také dobově vybavíme, aby připomínal účel, pro který byl postaven.“

navsteva-roubenka-zahrada-uvodni

obr.: Dřevostavba pro své majitele ani pro své okolí rozhodně neztratí kouzlo. Foto: Martin Zeman

SaR 3-2013

mail-ico-poptavka

Chcete si také postavit dřevostavbu podobného typu? Zašlete dodavateli dotaz nebo nezávaznou poptávku!

Zaslat dotaz nebo nezávaznou poptávku

 

Vaše komentáře (9)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop