Časopis DŘEVO&stavby 4/2010
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 4/2010
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
POJĎTE DÁL: <small>Splněný (americký) sen</small>

POJĎTE DÁL: Splněný (americký) sen

Helena Petáková | Pátek, 08. listopad 2013 |

Přidat na Seznam.cz

John určitě není typickým českým stavebníkem a ani dům, k jehož návštěvě vás na následujících stránkách zveme, nepatří mezi tuctové stavby, které byste u nás mohli zahlédnout. Úchvatná krajina šumavského předhůří a neobvyklý příběh, kterým si John prošel a který se výrazně vymyká klasickému stavebnímu procesu, ale nemohly zůstat bez povšimnutí.

 DSC0898Pocházím sice z Kalifornie, ale ještě když jsem byl malý kluk, přestěhovali jsme se s rodiči na středozápad Spojených států, do Colorada. Tam jsem poprvé poznal prostředí kovbojů a farmářských rančů, ale víc než rušný život v saloonech mě bavila těžká, ale zajímavá práce v přírodě, v ohradách, na hřbetech koní uprostřed nedozírných pastvin. Asi právě tenkrát jsem si vysnil vlastní farmu s dobytkem, stranou velkých měst a civilizace. Trvalo ale poměrně dlouho, než se mi podařilo si alespoň částečně svou touhu splnit.

Z Colorada na Šumavu

 DSC0863Oborem mého zájmu se na dlouhou dobu stal kámen, konkrétně granit nebo jak vy v Čechách říkáte žula. Na západním pobřeží USA je poměrně silná velká kupní síla a orientace na luxus a to nejlepší, co trh nabízí, tady byla zejména před krizí velmi výrazná. To se odráželo také v investicích do stavebnictví, do roku 2008 plynuly všechny zisky do budování ubytovacích kapacit, resortů, hotelů a také luxusních rodinných domů. Nestydím se říci, že podnikání v oboru výroby kamenných kuchyňských desek se nám v té době výborně dařilo, 90 procent obratu tvořily výrobky pro rodinné domy!

 DSC0885V té době jsem navázal obchodní spolupráci s Milanem, který pro mě zajišťoval dovoz granitu z Evropy a zpracovával ho na polotovary. Když jsem ho přijel poprvé navštívit do Čech, nezůstalo samozřejmě pouze u návštěvy hlavního města. Daleko víc mě uchvátila vaše příroda, konkrétně krajina jižních Čech a Šumavy. Vzpomínám si, jak jsem tehdy vystoupil z auta někde na stráni nad údolím a několik minut jen beze slov nasával ten klid, nepopsatelnou atmosféru a kouzlo krajiny, tak jedinečné a tolik odlišné od coloradské. Bylo rozhodnuto – tady někde bude můj ranč!

Zapomenutý kus země

 DSC0889 DSC0903Protože mojí firmě se v té době velmi dařilo a podnikání běželo na plné obrátky, nemohl jsem se na čas usadit v Čechách a zajišťovat stavbu. Roli mého poradce a stavebníka proto převzal Milan a všechno jsme řešili pouze po internetu a telefonech. Podařilo se mu objevit kus přírody nad Nýrskou přehradou, jen pár kilometrů od hranic. Už když mi poslal několik obrázků, věděl jsem, že tady se mi bude líbit, ale když jsem se na místo přiletěl podívat, skoro mi vyrazilo dech – svah nad údolím, pár kilometrů od města, nejbližší soused skoro dva kilometry daleko. Lidmi zapomenutý kraj – klid, lesy, louky a přehrada (jsem mimo jiné vášnivý rybář) na dosah. Vybudovat tady chovnou stanici pro highlandery, plemenné býky, a zázemí pro její obhospodařování povoloval i územní plán, takže jsem mohl udělat další krok v cestě za svým snem. Koupil jsem asi 30 hektarů polí, luk a lesů a začal s Milanem vybírat firmu, která by postavila dům.

Přírodní materiály z přesvědčení

 DSC0921 DSC0911Byl to opět Milan, který pro mě objevil firmu Drevodom Rajec. A nejen objevil, ale i prověřil. Věděl, že sruby stavěné kanadskou technologií bez použití hřebíků a jiných spojovacích materiálů mi budou blízké a nemýlil se. Sympatické je i používání přírodních izolačních materiálů, konkrétně konopí – nějak jsem si prostě nedokázal představit, že střecha mého domu bude plná skelné vaty.

 DSC0930 DSC0933Podle přehledu na webových stránkách Milan navštívil několik domů v okolí, které Drevodom Rajec realizoval, aniž by se na tom s firmou domluvil, a zjišťoval, jak byli jejich obyvatelé s dodavatelem spokojeni, jak stavba probíhala a jak se jim v domě žije. Autentické reference a skutečnost, že se neobjevily žádné zásadní výhrady, mě přesvědčily. A výsledek? Ten vidíte sami...

Jenže pak zasáhla Spojené státy a vlastně i vás v Evropě hospodářská krize a najednou bylo třeba zvažovat každý dolar. Dům na Šumavě už sice stál, ale plánované přikoupení dalších pozemků nutných pro vybudování chovné stanice už se uskutečnit nemohlo. Všechny své síly musím v současné době věnovat své firmě, ale mé srdce pořád patří Šumavě. I když svůj sen jsem si vlastně částečně splnil, věřím, že jednou ho dovedu k dokonalosti. Buď já, nebo některý z mých synů.

Připravil Michal Babor
Foto Martin Zeman

Návštěvu najdete v čísle 4/2010. Redakční návštěvy jsou nedílnou součástí časopisu Dřevo&Stavby. Podívejte se naši výhodnou nabídku předplatného.

 

Vaše komentáře (6)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner
  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop