Časopis DŘEVO&stavby 6/2011
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 6/2011
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
POJĎTE DÁL: <small>Premiéra vrstveného dřeva</small>

POJĎTE DÁL: Premiéra vrstveného dřeva

Lucie Němcová | Pátek, 20. prosinec 2013 |

Přidat na Seznam.cz

S trochou nadsázky můžeme tvrdit, že dům, který spolu za okamžik navštívíme, je stejně starý jako časopis, jímž právě listujete. Byl totiž první stavbou, která vznikla v Česku z vrstveného dřeva Novatop, a začal se stavět v době, kdy vyšlo prní číslo časopisu Dřevo&Stavby. Měli jsme to štěstí, že jsme mohli jeho zrod sledovat, a jsme rádi, že vám můžeme představit jeho současnou podobu. A je na co se dívat!

 DSC7366Oba pocházíme z venkova – manžel od Strakonic, já ze severu Čech. Dětství jsem prožila s rodiči ve starém dřevěném doku, ale vůbec mě nenapadlo, že by moderní dřevostavba mohla mít jiné vlastnosti, a tak jsem samozřejmě v době, kdy jsme se chtěli z vinohradského bytu odstěhovat do nového domku, uvažovala o domě zděném. Ale nakonec bylo všechno jinak...

Splněný sen o pozemku

 DSC7188 kopieAsi před deseti lety jsem tady, v podbrdském městečku kousek za Prahou, byla na divadelním představení. Vzpomínám si, že jsem měla čas i na návštěvu okolí a moc se mi tady líbilo. Ale na každodenní dojíždění do zaměstnání v Praze mi to přece jen připadalo daleko. A tak padla volba na pozemek na předměstí hlavního města, proběhla i koupě přes realitní kancelář, výběr domu, žádost o stavební povolení... V té době jsem pracovala u firmy Dřevostavby Biskup, která právě plánovala stavbu vzorového domu a dala mi na starost vyhledat stavební pozemek právě v Mníšku pod Brdy. Jeden pozemek, který připadal v úvahu a byl přímo u rybníka, jsem si okamžitě zamilovala. Když jsme se na něj jeli druhý den podívat s rodinou, padlo rozhodnutí pozemek u Prahy prodat a koupit tenhle.

Vítězství dřeva nad cihlami

 DSC7223 DSC7229Logicky pak následovaly i úvahy o dřevostavbě. Původní projekt od architekta spolupracujícího s firmou Dřevostavby Biskup jsme do jisté míry upravili podle našich představ – měnily se dispozice, okna, tvar střechy. Na finální projekt jsem si nechala vypracovat dvojí kalkulaci – pro stavbu z cihel a ze dřeva v nízkoenergetickém standardu. Překvapilo mě, že výsledné částky se nijak dramaticky nelišily. Firma pana Biskupa tehdy se systémem velkoplošných panelů z vrstveného dřeva Novatop právě začínala pracovat a navíc jsem díky svému zaměstnání dobře poznala precizní kvalitu práce ve firmě, což určitě k finálnímu rozhodnutí přispělo. Dřevo zvítězilo a náš dům se stal první realizací, které firma Dřevostavby Biskup z Novatopu postavila.

Když detail rozhoduje

 DSC7254Náš pozemek je vlastně prolukou mezi starší zástavbou, mírně se svažuje k jihu a na jeho jižní okraj navazuje velký rybník. Stával tady starý domek, ale byl v hodně špatném stavu a jeho demolice byla jediným rozumným řešením. Podle projektu se zhotovily jednotlivé panely, z nichž se dům pomocí jeřábu poskládal. Mezitím se mohl upravovat terén. Dům byl vymyšlen tak, že bude vycházet z tvaru pozemku a co nejvíce se mu přizpůsobí. Vznikla tak vlastně čtyři podlaží – na úrovni vstupu do domu se nachází koupelna a pokoj starší dcery, která už s námi nebydlí, ale má kam jezdit na víkendy a zároveň slouží i jako pokoj pro hosty, obytná část je o podlaží níže, naopak po schodech nahoru se dostaneme do ložnice, dětského pokoje a pracovny a úplně nejvýš je malý odpočívací koutek. Ten tu původně vůbec neměl být, v předsíni měly být trámy a nad nimi jen otevřený prostor. V průběhu stavby jsme se rozhodli, že ten maličký prostor využijeme na patro na spaní, kdyby přijelo víc hostů, a nechali jsme k němu udělat rovnou i stejné schody jako dole. Vypadá to, že celý den jen běháme po schodech, ale vůbec nám taková dispozice nevadí. Naopak – díky otevřenému schodišti jsme všichni stále pohromadě a přitom každý může být o samotě, pokud zrovna potřebuje. Hrubá stavba domu trvala jen několik dní, dokončovací práce a zejména zařizování interiéru se ale protáhly na spoustu měsíců – přiznávám, že i proto, že jsem detailistka. Nemám úplně vyhraněný styl, v zařizování jsem šla pocitově a snažila jsem se ladit maličkosti a to mi dalo asi nejvíc práce. To ale zná asi každý, kdo někdy zařizoval vlastní bydlení – vybrat nábytek, osvětlení nebo třeba dvířka kuchyňské linky je často obtížnější než se rozhodnout pro konkrétní typ domu.

 DSC7267 kopie DSC7317
Topí se, jen když hodně mrzne

 DSC7338 DSC7308 kopieSamozřejmě že naší snahou bylo postavit dům s co nejúspornějším provozem. V průběhu projektování sice výpočty neodpovídaly tomu, že by dům měl být pasivní, ale po roční zkušenosti s bydlením můžu říci, že funkčně pasivnímu domu odpovídá. Teď, když teploty začaly v noci klesat pod nulu, už se v okolních domech kouří z komínů, nám ale bohatě stačí teplo, které do domu proudí přes den díky slunci. Také v zimě získáváme hodně tepla okny, protože všechny obytné místnosti kromě pokoje pro hosty jsou orientovány v přízemí i v patře k jihu. Teplo pak po domě rozvádí větrací jednotka s rekuperací, v obývacím pokoji máme ještě krbovou vložku, záložním a doplňkovým zdrojem jsou přímotopy. Přesné údaje sice nemáme, ale první zima, kterou jsme v novém domě prožili, předčila naše očekávání: protože ještě nebyla ještě dokončena vzduchotechnika, vystačili jsme s krbovou vložkou a jedním přímotopem o výkonu 750 W.

Dřevo nemusí být všude

 DSC7283 DSC7302Ačkoliv velkoformátové dřevěné panely umožňují ponechat v interiéru plochy v pohledové kvalitě, my jsme se rozhodli opláštit je sádrovláknitými deskami Fermacell. Podle mě by dřevo hodně určovalo styl interiéru a těžko by se vybíral nábytek, který by s ním nějakým způsobem ladil nebo naopak kontrastoval. Dřevu v interiéru jsme proto dali přednost jako materiálu pro nábytek, schodiště nebo podlahy v pokojích. Podlaha v obytné části, kde je dnesn dlažba, měla být původně stěrkovaná bez klasické krytiny, ale ukázalo se, že stěrka je sice velmi módní a pohledově příjemná, ale je citlivá na povrchové poškození – a to byl s naším hyperaktivním psem a nově také dvěma kočkami asi problém. Také jsem si nedokázala moc představit, že bych se při pobíhání mezi kuchyní, zahradou a terasou musela vždycky zouvat jen proto, abych nepoškrábala podlahu. Podařilo se mi narazit na velmi šikovné truhláře a i když mají sídlo až na střední Moravě, nakonec jsem jim svěřila výrobu veškerého nábytku. Ten se kuriózně přizpůsoboval poctivému dřevěnému jídelnímu stolu, který jsme si koupili ještě před nastěhováním. Od jeho dezénu se odvíjel vzhled dvířek kuchyňské linky, obývacího pokoje i povrchová úprava pohledových stropních trámů. Ačkoliv to nebylo vždy jednoduché, nakonec vytvářejí všechny dřevěné prvky zdání, jako by byly z jedné série a to jsem si přála.

Připravil Michal Babor
Foto Martin Zeman

Návštěvu najdete v čísle 6/2011. Redakční návštěvy jsou nedílnou součástí časopisu Dřevo&Stavby. Podívejte se naši výhodnou nabídku předplatného.

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (4)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop