Při stavbě domu se museli vypořádat se skalnatým podložím

Při stavbě domu se museli vypořádat se skalnatým podložím

Dagmar Šimonová | Úterý, 17. březen 2020 |

Přidat na Seznam.cz

Do hor jsme sice vyrazili koncem září, kdy sychravé počasí bylo na denním pořádku, přesto nás místní podnebí překvapilo svou nehostinností. Když se ale člověk usadil na dlouhé lavici pod okny a sledoval mlhu, která se převalovala přes okolní hřeben, bylo snadné si představit, jak klidně a harmonicky se tu dají trávit dlouhé zimní večery. V objetí všudypřítomného dřeva a v kruhu milované rodiny. Na procházku domem nás tentokrát zve jeho autor, architekt Pavel Horák.

Základní koncept domu vznikl jako moderní parafráze tradiční architektury, která se po staletí staví v tomto regionu. Bylo nám jasné, že vzhledem k drsným klimatickým podmínkám bude nutné dům obrnit proti povětrnosti a zabalit ho do jednoduchého obvodového pláště. Také jsme nechtěli výrazně přetvářet terén a příčit se prudkému svahu pozemku, který ale přináší nezvratnou kvalitu v podobě dechberoucích výhledů do údolí. Hmotu domu jsme tedy umístili rovnoběžně s přilehlou komunikací a s vrstevnicemi.


Dřevěná krabička na betonové základně

Dům se de facto skládá ze dvou základních částí: masivního kamenného soklu, který vyrůstá ze svahu, a na něm pohozené dřevěné „krabičky"horní hmoty. Přesně tak, jak velí místní stavební tradice. Chtěli jsme do hmotové koncepce vnést určitý prvek napětí, a tak jsme „postrčili" horní dřevěnou část po kamenném soklu a překonzolovali jsme ji nad údolí.

Dům tak záměrně působí, jako by ho posunula lavina, zároveň ale poměr konzoly nemá působit nestabilním dojmem. Záměrem bylo navodit při posezení na dlouhé lavici pod okny pocit, že se vznášíte nad zemí.

Tento koncept si vyžádal použití specifické konstrukce – statik doporučil strop nad suterénem řešit kombinací dřeva a ocelových nosníků, dům je navíc doslova připoután v rámci protilehlé stěny konzoly do betonového hmotného suterénu.

dum-tancici-mezi-skalnimi-masivy-cely-dum


Extrémní povětrnostní podmínky

Další fenomén, který ovlivnil uvažování o domě a samozřejmě i vlastní výstavbu, byla všudypřítomná skála. Nakonec však bylo při stavbě nutné vylámat jen menší množství žuly, která se nacházela v nejnižších místech polozapuštěného suterénu. Jinak dům (respektive jeho základy) tančil mezi žulovými masivy. Po tomto zjištění jsme si my i klient oddechli.

Vzhledem k nadmořské výšce jsme se museli zabývat uzavřením domu proti extrémním povětrnostním vlivům. Byla navržena stínicí technika, která se spouští před okny a chrání je i v době nepřítomnosti majitelů. Terasu jsme integrovali do základní hmoty domu, nepůsobí tedy cizorodě, je navíc využitelná i v zimním období, protože je možné jí uzavřít velkou okenicí. Pro zvýšení komfortu je vybavena venkovními infrazářiči.

dum-tancici-mezi-skalnimi-masivy-dum

dum-tancici-mezi-skalnimi-masivy-proskleni-domu


"Architekt vnesl do konceptu návrhu dramatické napětí pomocí posunutí horní "lehké" části, která je tak překonzolovaná nad údolí."


dum-tancici-mezi-skalnimi-masivy-stit-domu

dum-tancici-mezi-skalnimi-masivy-zezadu


Interiér v barvách místních skal

Klient nám dal důvěru i v práci na interiéru domu. U některých částí nám navíc byla paní domu nápomocna jasnou představou nebo výběrem materiálu, se kterým jsme pak pracovali. Vznikl tak jednotný celek, v němž jsme použili převážně dřevěné prvky a povrchy doplněné neutrálními barevnými plochami v odstínech šedé (od bílé po černou).

Pod horizontálním oknem v hlavním obytném prostoru je umístěna dlouhá lavice, která začíná už na venkovní uzavřené terase a pokračuje v prostoru jídelny, kde slouží jako sezení z jedné strany stolu, a končí v obýváku, kde je rozšířena a umožňuje pohodlné sezení nebo nouzové přespání.

dum-tancici-mezi-skalnimi-masivy-sezeni-u-proskleni

obr.: Dlouhá lavice podél celé stěny s výhledem do údolí mění ve svém průběhu funkci. Začíná na terase, kde slouží jako venkovní posezení, pokračuje kolem jídelního stolu, kde supluje dvě židle a končí jako široká lenoška v obývacím pokoji. Foto: Martin Zeman

dum-tancici-mezi-skalnimi-masivy-jidelni-stul

dum-tancici-mezi-skalnimi-masivy-sedaci-lavice


Posuvná stěna z masivu

Hlavní obytný prostor je členěn posuvnou stěnou tak, aby bylo možné využívat prostor jídelny a kuchyně i v případě, že by se obývák nouzově použil jako další pokoj pro hosty. Centrem obytného prostoru se stal krb, který odděluje kuchyň od jídelny.

Celkově jsme materiály a barevnost domu řešili v návaznosti na prostředí, kde se dům nachází. Vycházeli jsme z šedo-bílé kombinace, kdy na hlavní hmotě i soklu domu převládá šedá doplněná ostře bílými prvky meziokenních příček a uzavíratelné okenice na terase. Chtěli jsme, aby dům, až získá přirozenou patinu, zapadl do krajiny a nijak nevyčníval.

dum-tancici-mezi-skalnimi-masivy-vchod-do-mistnosti

obr.: Jako protažení obytného prostoru funguje terasa zakousnutá do hmoty domy, oddělená od jídelny jen prosklenou stěnou s viditelným ocelovým ztužidlem. Foto: Martin Zeman

dum-tancici-mezi-skalnimi-masivy-sezeni-u-okna

obr.: Terasa je před extrémními povětrnostními podmínkami místa chráněna velkou uzavíratelnou okenicí a je vybavena infrazářiči. Foto: Martin Zeman

dum-tancici-mezi-skalnimi-masivy-kamna

dum-tancici-mezi-skalnimi-masivy-cast-kuchyne

dum-tancici-mezi-skalnimi-masivy-kuchyne

obr.: Malá kuchyňská linka je od obytného prostoru oddělena hmotou krbu. V její těsné blízkosti je umístěno schodiště vedoucí do patra se soukromými ložnicemi. Foto: Martin Zeman

dum-tancici-mezi-skalnimi-masivy-schodiste

obr.: K provzdušnění poměrně malé, ale účelné dispozice slouží průhled z chodby do horního podlaží do jídelny. Foto: Martin Zeman

dum-tancici-mezi-skalnimi-masivy-loznice

dum-tancici-mezi-skalnimi-masivy-relax

obr.: Pobyt v koupelně je opravdovým relaxem. Foto: Martin Zeman

Komentář majitelů

Jsme moc rádi, že pro nás pan architekt navrhl dům, ve kterém se nám všem dobře žije.

Komentář architekta a dodavatele

Práce na tomto domě byla od začátku ovlivněna pozemkem, kde se měla nová stavba nacházet. Jedná se o fenomenální místo s nádhernými výhledy do okolí. Na druhou stranu bylo jasné, že se budeme muset vypořádat s extrémními klimatickými podmínkami a skalnatým podložím.

Jsem vděčný za to, že nám klienti dali důvěru nejen v návrhu vnějšího vzhledu, ale mohli jsme spolupracovat i na interiérových prvcích a vnitřním vybavení. Vznikla tak moderní parafráze na historické pravověrné „dřevěnice", kde se řemeslo projevovalo i v tom posledním detailu.

ing-arch-pavel-horak-prodesi
Ing. arch. Pavel Horák
společnost Prodesi

Komentář redaktorky

Přestože jsme se při návštěvě domu nesetkali přímo s majiteli, ale s architektem, který dům navrhoval a následně realizoval, nebyl zážitek nijak ochuzený. Investoři svěřili architektonické a realizační firmě nejen důvěru při stavbě domu, ale také při jeho prezentaci. Není se čemu divit, že si majitelé život v moderně střižené dřevostavbě pochvalují.

Panoramatické prosklení obývacího pokoje je drží v neustálém sepjetí s místní krajinou, promyšlené řešení interiéru navíc i přes nevelké rozměry poskytuje dostatek prostoru jak pro společenské aktivity, tak pro soukromou relaxaci.

Zajímavým prvkem je pak posuvná stěna z lepených masivních panelů, která v zavřeném stavu slouží jako dveře skříně, rychle a snadno ale dokáže prostor předělit na dvě samostatné místnosti.


Technické parametry

 • Velikost pozemku: 1154 m2
 • Zastavěná plocha: 79,36 m2
 • Užitná plocha: 164 m2
 • Spodní stavba: suterén vyzděný z proarmovaných prolévaných tvárnic
 • Stavební systém: sloupková konstrukce
 • Tepelné izolace: minerální izolace ORSIL ORSIK
 • Střecha: krokvová konstrukce, v interiéru zakryta sádrokartonem
 • Střešní krytina: Ruukki Polyester, antracit
 • Okna: dřevěná
 • Zasklení: izolační dvojsklo
 • Podlahová krytina: lakovaná biodeska, keramická dlažba
 • Vytápění: elektrické podlahové rohože, přímotopy, krbová kamna
 • Realizace: Prodesi | Domesi

mail-ico-poptavka

Zaujala vás tato nevšední dřevostavba? Zašlete dodavateli dotaz nebo nezávaznou poptávku!

Architektonický ateliér a realizační společnost Prodesi | Domesi specializující se výhradně na dřevostavby. Provede vás celým procesem stavby od první skici přes projektovou přípravu, až po předání klíčů od dokončené stavby. Mimo individuálních projektů nabízí také typové domy. Společnost funguje na trhu od roku 2002 a má na svém kontě více než stovku realizovaných dřevostaveb.

Zaslat dotaz nebo nezávaznou poptávku

 

Připravila: Dagmar Šimonová
Foto: Martin Zeman

DaS 6-2013
Vaše komentáře (9)

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop