Dům v příměstské zástavbě je praktický a bez zbytečných metrů užitné plochy

Dům v příměstské zástavbě je praktický a bez zbytečných metrů užitné plochy

Lucie Němcová | Pátek, 20. březen 2020 |

Přidat na Seznam.cz

"Máme dům, v kterém se dá nejen bydlet ale i žít skvělý život." Moderní dům s tradičním tvarem, praktický, bez zbytečných metrů užitné plochy. Jak jistě zakusil nejeden stavebník na vlastní kůži, najít kompromis mezi cenou domu, jeho parametry, kvalitou provedení a všemi dalšími požadavky, je někdy pořádný oříšek, tou nejlepší odměnou pak je, když svého rozhodnutí nelitujete a naopak víte, že byste znovu volili stejně.

Ve výběru lokality jsme neměli žádné dilema. Já se v této obci narodila, manžel pochází z Prahy 6 kousek odtud, takže jsme chtěli zůstat v místě, kde máme kořeny i rodinu. Podařilo se nalézt pozemek v kompaktní zástavbě, který sice není příliš velký, na druhou stranu byl za dostupnou cenu.

Developerské projekty vznikající v okolí nás rozhodně nelákaly. Výběr dřevostavby pro nás byl naprosto přirozený. Asi je to částečně tím, že moji rodiče vlastní roubenou chalupu v Krkonoších a vztah k přírodním materiálům je pro nás automatický.


Výběr dodavatele byla sázkou na jistotu

Prodesi | Domesi, to byla láska na první pohled. Uchvátily nás jejich projekty a následně i lidé s touto společností spjatí. Ovšem velice záhy jsme zjistili, že na individuální projekt nemáme. Větší zadlužení nepřipadalo v úvahu, a tak jsme začali znovu hledat. Obešli jsme snad všechny dodavatele dřevostaveb na českém trhu, navštěvovali dokončené domy a zvažovali všechny varianty, až jsme nakonec po značně vyčerpávajícím kolečku, bohatší o cenné informace a zkušenosti, opět skončili tam, kde na začátku – v Prodesi | Domesi.

Tentokrát byl v centru naší pozornosti upravený projekt typového domu Futura. Nevyhovující dispozice byla na začátku důvod, proč jsme toto řešení zavrhli. Přitom šlo o pár úprav a projekt odpovídal našim představám. Zásadní bylo zvětšení vstupní haly. Na pozemku krásně zafungovala i orientace domu s obytným prostorem otevřeným na jih do zahrady, takže nebylo co řešit.

navsteva-Prodesi-Domesi-rodinny-dum-10

navsteva-Prodesi-Domesi-rodinny-dum-3

obr.: Dřevostavba v neutrální šedé do kompaktní příměstské zástavby dokonale zapadá. Foto: Martin Zeman

navsteva-Prodesi-Domesi-rodinny-dum-5

navsteva-Prodesi-Domesi-rodinny-dum-1

obr.: Na pozemku má své využití každý centimetr čtvereční. rozčlenění do výškových úrovní prostor opticky zvětšilo a krásně oddělilo terasu od zelené části s rostlinami a dětským hřištěm. Foto: Martin Zeman


Hladký proces realizace

Následoval podpis smlouvy a od té chvíle šlo vše jako na drátkách. Připravila se základová deska, na kterou jsme ještě našli svého dodavatele, o zbytek už se postarala firma, která nám dům stavěla.

Celý proces nás průběžně utvrzoval v tom, jak dobře jsme naším rozhodnutím udělali – za celou dobu nenastal žádný problém. Tedy, když už nastal, byl neprodleně a hladce vyřešen. Dokonce i zábradlí schodiště, které nám barevně neladilo k podlaze, bylo během pár dnů vyměněno.

Dům vytápíme pomocí malých přímotopů v každé místnosti. Nejlepším zdrojem tepla je ale stejně slunce, které nám v zimě sympaticky šetří finance. Pravdou je, že to s tím vyhříváním v létě někdy přehání, ovšem nejde o nic zásadního, redukovat teplotu nám pomáhají venkovní žaluzie. Vyšší teploty v letních obdobích jsou zkrátka výsadou podkrovních prostor. Technické zařízení domu je připraveno na budoucí připojení solárních panelů.

V začátku jsme potřebovali snížit velikost investice, takže jsme zvolili tento kompromis. Zařízení interiéru i zahradu stále dolaďujeme, teď už není kam spěchat. Zahrada je rozdělena do dvou výškových úrovní pomocí stěny z gabionů a působí tak opticky větší. Našlo se místo pro velkou terasu i dětské herní prvky.

Tyto drobné dodělávky si realizujeme sami, což nás baví a také nám šetří nemalé finanční prostředky. V případě gabionů jsme se tímto způsobem dostali na třetinu ceny. Žije se nám zde zkrátka báječně – nejen díky přírodním materiálům, které kolem sebe potřebujeme, ale také proto, že je dům dispozičně podle našich představ, což se o našem předchozím bydlení říci nedalo.

navsteva-Prodesi-Domesi-rodinny-dum-8

navsteva-Prodesi-Domesi-rodinny-dum-kuchyne

obr.: Interiér majitelé dolaďují postupně. Masivní dubový stůl s bílými židlemi v sobě nezapřou příchuť skandinávského designu a jsou ozdobou obytného prostoru v přízemí. Foto: Martin Zeman

navsteva-Prodesi-Domesi-rodinny-dum-hlavni-mistnost

navsteva-Prodesi-Domesi-rodinny-dum-schodiste

navsteva-Prodesi-Domesi-rodinny-dum-loznice

obr.: Interiérový design je koníčkem paní domu. Veškeré zařízení a dolaďování je v jejích rukou. Foto: Martin Zeman

navsteva-Prodesi-Domesi-rodinny-dum-loznice-ze-satny

navsteva-Prodesi-Domesi-rodinny-dum-foto-loznice

navsteva-Prodesi-Domesi-rodinny-dum-detsky-pokoj

navsteva-Prodesi-Domesi-rodinny-dum-detsky-pokojicek

navsteva-Prodesi-Domesi-rodinny-dum-pokoj

navsteva-Prodesi-Domesi-rodinny-dum-obyvaci-police

navsteva-Prodesi-Domesi-rodinny-dum-kuchynska-linka

Komentář majitele

Máme dům, v kterém se dá nejen bydlet, ale i žít skvělý život. Moderní dům s tradičním tvarem, praktický, bez zbytečných metrů užitné plochy. Vnitřní dispozice umožňuje tříčlenné rodině být spolu a při tom mít každý i prostor pro sebe. Velká okna dům opticky zvětšují, terasa se zahradou se v létě stávají součástí obývacího pokoje. I takový může být typizovaný projekt bez větších úprav. Vztah k domu výstižně popisuje pojmenování čtyřleté dcery – „náš dřevěňáček".

Komentář architekta

Když vidím, jak se podařilo klientům dotáhnout interiér a okolí stavby se zahradou, tak mám velkou radost. Radost byla i pro investory pracovat. Svým pozitivním přístupem sami výrazně přispěli k tomu, že se těší z příjemného výsledku. Přeji jim mnoho spokojených let v jejich novém domě!

ing-arch-pavel-horak-prodesi
Ing. arch. Pavel Horák
Prodesi | Domesi

Komentář redaktorky

Přestože jde typový projekt, je znát jeho architektonická i funkční kvalita – do stávající městské zástavby se svou přírodní dřevěnou fasádou krásně zapadá a dispozičně funguje na jedničku. Je příjemné vidět, jak jde v praxi snoubit vysoká úroveň provedení s rozumnou cenou.

ing-arch-Lucie-Nemcova
Ing. arch. Lucie Němcová
redaktorka

Technické parametry

 • Velikost pozemku: 464 m2
 • Zastavěná plocha: 88,4 m2
 • Užitná plocha: 126,7m2 + terasa 24,3 m2
 • Spodní stavba: betonové základové pásy
 • Stavební systém: sloupková konstrukce (two by four)
 • Tepelné izolace: minerální vlna
 • Fasáda: kombinace omítky a modřínového obkladu
 • Střecha: krov z KVH řeziva
 • Střešní krytina: Bramac Tegalit, světle šedá
 • Okna: plastová, dvojskla
 • Podlahová krytina: dřevěná průmyslová mozaika („dubová kantovka") + dlažba Rako
 • Vytápění: elektrické přímotopy
 • Skladba stěny směrem dovnitř: fasádní omítka – na štítech modřínové palubky, minerální tepelná izolace, difuzní DHF deska, minerální tepelná izolace, OSB deska s prolepem spár, dilatační mezera s minerální izolací v roštu a sádrokartonová deska s interiérovou výmalbou
 • Celková tloušťka stěny: 293 mm
 • Hodnota U: 0,19 W/m2K
 • Realizace: Prodesi | Domesi
 • Foto: Martin Zeman

navsteva-Prodesi-Domesi-rodinny-dum-pudorys


mail-ico-poptavka

Chtěli bydlet v podobném domě? Zašlete dodavateli dotaz nebo nezávaznou poptávku!

Architektonický ateliér a realizační společnost Prodesi | Domesi specializující se výhradně na dřevostavby. Provede vás celým procesem stavby od první skici přes projektovou přípravu, až po předání klíčů od dokončené stavby. Mimo individuálních projektů nabízí také typové domy. Společnost funguje na trhu od roku 2002 a má na svém kontě více než stovku realizovaných dřevostaveb.

Zaslat dotaz nebo nezávaznou poptávku

 

DaS 4-2014

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop