Tisk
POJĎTE DÁL: <small>Dům pro Šípkovou Růženku</small>

POJĎTE DÁL: Dům pro Šípkovou Růženku

a.janousek | Pátek, 29. srpen 2014 |

Soutěžní dřevostavba aktuálního kola soutěže Dřevostavba roku 2014, postavená ve dvoře bývalého JZD, obložená prkny a kamenem. Zatímco dům se topí v záplavě květin, dvorek zatím tvoří vyasfaltovaná plocha. Až bude hotový trávník a ozeleněná stěna, dům se stane pravou zelenou oázou uvnitř průmyslového areálu.

Dřevostavba jako jasná volba

dřevostavbaOd začátku jsem věděl, že budu chtít dřevostavbu. Můj dobrý kamarád Petr Brinkman vlastní se svým společníkem firmu Woodstep. Probral se mnou předběžný rozpočet a doporučil studio Gebas atelier architects, které společně s mou ženou navrhlo celý dům. Zpracovali studii i prováděcí projekt, podle kterého Woodstep stavbu realizoval. Koordinovali všechny subdodavatele, já jsem jen v danou dobu platil. Rozhodně nelituji toho, že jsem si na každou z těchto fází výstavby sehnal a zaplatil odborníka.

Na materiálu se nevyplatí šetřit

dřevostavbaKaždý by se měl držet svého povolání, technologii výstavby jsem tedy neřešil. Kupovali jsme si časopisy o bydlení (i Dřevo&Stavby), abychom si udělali přehled. Zároveň jsme si nechali poradit od odborníků. Protože mám firmu přímo ve dvoře, trávil jsem na stavbě hodně času a mohl na všechno dohlížet. Jsem od přírody zvídavý člověk a Petr mi ostatně po dokončení realizace oznámil, že moje „proč" už nechce nikdy slyšet (smích).

dřevostavbaJediná možná správná cesta podle mne je nešetřit na materiálu. Například jsme se s realizační firmou rozhodli nahradit klasické sádrokartony v interiéru za sádrovláknité desky Fermacell. Cenu to navýšilo zhruba o dvacet tisíc korun, ale dostali jsme za to mnohem lepší užitné vlastnosti.

Topení nebylo potřeba celé dva roky

dřevostavbaCelý proces výstavby, od projektování až po bydlení, trval dva roky, vlastní stavba rok a půl. Základy jsme vybetonovali na podzim, stavební firma nastoupila na jaře a další Vánoce jsme už slavili v novém. Dům je postaven na 43 betonových sloupcích, takže pod domem je crawl space. Jedinou vadou na kráse byla zamrzlá voda, která nás překvapila první zimu. Instalatéři nezvládli izolaci vodovodních trubek v průlezném prostoru. Důkladně jsem je obalil vatou a bylo po problému.

dřevostavbaInstalované teplovodní podlahové vytápění jsme za celou loňskou ani letošní zimu nemuseli zapnout. K vyhřátí domu stačí krbová kamna s dvoustupňovým spalováním. Za zimu stopím tak pět kubíků dřeva – začnu topit kolem čtvrté odpoledne, v devět dávám do kamen poslední polínko a ráno je tu pořád kolem 20 stupňů.

dřevostavbaJeště mě čeká kultivace okolí. Slíbil jsem ženě, že do příštího roku vyměním asfaltovou plochu před domem za trávník a zeď, na kterou se díváme z obýváku, necháme porůst rostlinami. Manželka zatím popouští uzdu své floristické vášně v domě a na terase. Říkám, že kytky tady mají absolutní přednost před vším a před každým. Je to ale jen v žertu, jsem samozřejmě rád, že je tu spokojená, a i když je samozřejmě pořád na čem pracovat, bydlí se nám tu přímo pohádkově.

Připravila Dagmar Šimonová

Foto Martin Zeman

 

Návštěvu najdete v aktuálním čísle 4/2014. Redakční návštěvy jsou nedílnou součástí časopisu Dřevo&Stavby. Podívejte se naši výhodnou nabídku předplatného a na ochutnávku aktuálního vydání.

 

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop