Ve dvoře bývalého JZD si Václav se Sylvou postavili jednopodlažní dřevostavbu obloženou prkny a kamenem

Ve dvoře bývalého JZD si Václav se Sylvou postavili jednopodlažní dřevostavbu obloženou prkny a kamenem

Redakce | Úterý, 12. květen 2020 |

Přidat na Seznam.cz

Václav si se svou ženou Sylvou ve dvoře bývalého JZD postavili jednopodlažní dřevostavbu obloženou prkny a kamenem. Zatímco celý dům se topí v záplavě květin, dvorek zatím tvoří vyasfaltovaná plocha. Až ale bude hotový plánovaný trávník a ozeleněná stěna, dům se stane pravou oázou uvnitř průmyslového areálu.

Bydleli jsme v bytě v panelovém domě, jehož okna byla orientovaná na sever. Bylo to tedy poměrně smutné místo s nedostatkem světla a moje žena tím vysloveně trpěla. Toužila po svém domě, a protože moje rodina vlastnila pozemky bývalého JZD kousek od Hradce, rozhodli jsme se stavět právě tady.


Dřevostavba byla jasná volba

Od začátku jsem věděl, že budu chtít dřevostavbu. Můj dobrý kamarád Petr Brinkman vlastní se svým společníkem firmu Woodstep. Probral se mnou předběžný rozpočet a doporučil studio Gebas atelier architects, které společně s mou ženou navrhlo celý dům.

Zpracovali studii i prováděcí projekt, podle kterého Woodstep stavbu realizoval. Koordinovali všechny subdodavatele, já jsem jen v danou dobu platil. Rozhodně nelituji toho, že jsem si na každou z těchto fází výstavby sehnal a zaplatil odborníka.

Komentář majitele domu

Porovnat naše současné bydlení s tím minulým není možné. Tady je to kvalitativně úplně o něčem jiném. Sice ve dvoře působí několik menších firem, ty ale v pět hodina zavřou a potom už je tady ticho. Když se ohlédnu zpět, není toho moc, co bych udělal jinak.

Všechny odborníky, se kterými jsem v průběhu výstavby spolupracoval, mohu vřele doporučit. Po dvou letech bydlení jsem se stavbou naprosto spokojený a vím, že to není nic samozřejmého – například můj kamarád, ten, u kterého jsme se byli podívat při výstavbě jeho domu, nakonec splakal nad výdělkem.

Firmu si sice zvolil na základě předchozích referencí, po pěti letech bydlení se ale topí v reklamacích. Celý dům se hýbe a musel už strhat podlahy i obklady v koupelnách. Děkuji proto všem účastníkům výstavby svého domu za dobře odvedenou a kvalitní práci!

Na materiálu se nevyplatí šetřit

Každý by se měl držet svého povolání, technologii výstavby jsem tedy neřešil. Kupovali jsme si časopisy o bydlení i časopis DŘEVO&stavby, abychom si udělali přehled a nabrali inspiraci. Zároveň jsme si nechali poradit od odborníků.

Protože mám firmu přímo ve dvoře, trávil jsem na stavbě hodně času a mohl na všechno dohlížet. Jsem od přírody zvídavý člověk a Petr mi ostatně po dokončení realizace oznámil, že moje „proč" už nechce nikdy slyšet (smích).

Jediná možná správná cesta podle mne je nešetřit na materiálu. Například jsme se s realizační firmou rozhodli nahradit klasické sádrokartony v interiéru za sádrovláknité desky Fermacell. Cenu to navýšilo zhruba o dvacet tisíc korun, ale dostali jsme za to mnohem lepší užitné vlastnosti.

jednopodlazni-drevostavba-9

obr.: Dům se nejvíce otevírá na zatím nezkultivovaný dvorek, který je orientovaný na jihozápad. Ostatní fasády jsou o poznání uzavřenější. Foto: Martin Zeman

jednopodlazni-drevostavba-5

Komentář architekta

S odstupem času musím říci, že tvorba domu pro Václava a Sylvu pro mě byla výzvou. Když jsme se s klienty setkali na první schůzce, působili na mě velmi příjemným dojmem, nicméně si s sebou přinesli hotový projekt a poměrně jasnou představu o tom, jak má jejich budoucí dům vypadat.

Když jsme ale začali diskutovat o všech možných náležitostech, zrodila se nám v hlavě myšlenka na nový a trochu jiný projekt rodinného domu... Tím, že všechny zúčastněné strany byly přístupné a otevřené diskuzi, bylo možné snadno vytvořit příjemný domov v trochu netradičním území prolínající se průmyslové a obytné zóny.

V domě jsme se snažili propojit funkčnost s elegancí za použití přírodních materiálů, které dodávají celému domu soudobý vzhled. Když se na dům podívám dnes, mám velkou radost, že jsme se tehdy pustili do práce znovu a našli jsme společnou řeč nad představami o ideálním bydlení.

Architekt-Gebas
Ing. arch. Miroslav Gebas
Gebas atelier architects

jednopodlazni-drevostavba-6


Topení nebylo potřeba celé dva roky

Celý proces výstavby, od projektování až po bydlení, trval dva roky, vlastní stavba rok a půl. Základy jsme vybetonovali na podzim, stavební firma nastoupila na jaře a další Vánoce jsme už slavili v novém. Dům je postaven na 43 betonových sloupcích, takže pod domem je crawl space.

Jedinou vadou na kráse byla zamrzlá voda, která nás překvapila první zimu. Instalatéři nezvládli izolaci vodovodních trubek v průlezném prostoru. Důkladně jsem je obalil vatou a bylo po problému.

Instalované teplovodní podlahové vytápění jsme za celou loňskou ani letošní zimu nemuseli zapnout. K vyhřátí domu stačí krbová kamna s dvoustupňovým spalováním. Za zimu stopím tak pět kubíků dřeva – začnu topit kolem čtvrté odpoledne, v devět dávám do kamen poslední polínko a ráno je tu pořád kolem 20 stupňů.

jednopodlazni-drevostavba-obyvaci-pokoj

obr.: Velká okna v obývacím pokoji se musela dodatečně zesilovat. Po nainstalování velké plochy s izolačním trojsklem špatně odolávaly nárazům větru a celá stěna se prohýbala. Firma, která okna vyráběla, přijela dodatečně namontovat hliníkové vzpěry, které problém vyřešily. Foto: Martin Zeman

jednopodlazni-drevostavba-krbova-kamna

obr.: Krbová kamna s dvoustupňovým spalováním bez problémů vytopí celý objekt. Foto: Martin Zeman

jednopodlazni-drevostavba-jidelna

obr.: Kuchyně laděná do oranžové barvy se otevírá velkým pásovým oknem směrem k přístupu do domu a poskytuje tak kuchaři dobrý přehled o dění venku. Foto: Martin Zeman

jednopodlazni-drevostavba-knihovna

obr.: Původně plánované dva dětské pokoje se ve finále sloučily v jednu velkou pracovnu. Chodbu zdobí zajímavě tvarovaná knihovna zhotovená na zakázku. Foto: Martin Zeman

jednopodlazni-drevostavba-nahled-loznice


drevostavba-roku-ico

Zvolte nejhezčí dřevostavby v anketě Dřevostavby roku

Pomozte nám zvolit nejhezčí dřevostavby! Každý rok vyhlašujeme čtenářskou anketu Dřevostavba roku, ve které soutěží domy představené v časopisech DŘEVO&stavby a sruby&roubenky. V anketě nevyhrávají pouze soutěžící, ale i hlasující účastníci. Hlasujte a získejte atraktivní ceny...

Hlasovat v anketě

 

Ještě mě čeká kultivace okolí. Slíbil jsem ženě, že do příštího roku vyměním asfaltovou plochu před domem za trávník a zeď, na kterou se díváme z obýváku, necháme porůst rostlinami. Manželka zatím popouští uzdu své floristické vášně v domě a na terase.

Říkám, že kytky tady mají absolutní přednost před vším a před každým. Je to ale jen v žertu, jsem samozřejmě rád, že je tu spokojená, a i když je samozřejmě pořád na čem pracovat, bydlí se nám tu přímo pohádkově.

jednopodlazni-drevostavba-7

Komentář dodavatele

Když nás s kolegou oslovil manželský pár, který známe přes dvacet let, a požádal nás o výstavbu jejich nového domu, neváhali jsme ani chvilku. Investoři si v časopisu vybrali dům, který se blížil jejich představám o vlastním bydlení.

Ač byli rozhodnuti pro tento jeden konkrétní projekt, navrhli jsme jim schůzku s architektem Gebasem, který je autorem většiny námi realizovaných projektů. Nastala situace, která je nám dnes už dobře známá: investor, pevně rozhodnutý pro svůj projekt, odchází ze schůzky s architektem s hlavou plnou nových podnětů a rozhodnutím, že se začne pracovat úplně od začátku

Investor totiž zjistí, že ve spolupráci se zkušenostmi a architektonickou invencí odborníka může pod diktátem jeho vlastních nápadů a přání vzniknout skutečně individuální projekt šitý na míru jeho snům a představám.

Petr-Sedílek-dodavatel-Wood-Step
Petr Sedílek
Woodstep

jednopodlazni-drevostavba-4

obr.: Prostorná terasa je zhotovená kolem celé přední části domu orientované na jihozápadní stranu. Foto: Martin Zeman

jednopodlazni-drevostavba-3

obr.: Z terasy je po schodech přístupná budoucí zahrada, která zatím čeká na rekultivaci. Foto: Martin Zeman


Technické parametry

 • Velikost pozemku: 1471m2
 • Zastavěná plocha: 139,92 m2
 • Podlahová plocha: 129,94 m2
 • Spodní stavba: nepodsklepeno
 • Stavební systém: lehký dřevěný skelet
 • Tepelná izolace: minerální izolace
 • Fasáda: dřevěný obklad, kamenný obklad, fasádní desky (malé plochy mezi okny)
 • Střecha: kombinace pultové a ploché střechy
 • Střešní krytina: měkčené PVC fólie
 • Okna: dřevěná, barva antracit
 • Zasklení: izolační trojsklo
 • Podlahy: keramická dlažba, laminoparkety
 • Topení: teplovodní podlahové vytápění (elektrokotel), krbová kamna
 • Ohřev vody: elektrický zásobník o objemu 150 l
 • Skladba stěny od interiéru: SDK předstěna, OSB desky 18 mm, nosné trámy 60/140 mm + minerální izolace, HDF desky 3 mm, dřevěný rošt 2x50 mm + minerální izolace, difuzní fólie, provětrávaná mezera 40 mm, dřevěný obklad
 • Celková tloušťka stěny: 400mm

jednopodlazni-drevostavba-pudorys

Připravila: Dagmar Šimonová, Foto: Martin Zeman

DaS 4-2014
Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop